Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Magazyny energii rosną szybciej niż fotowoltaika. 40 tys. w rok

Magazyny energii rosną szybciej niż fotowoltaika. 40 tys. w rok

W ciągu roku moc magazynów energii u prosumentów w Polsce wzrosła niemal pięciokrotnie, osiągając poziom (258 MW), do którego fotowoltaika dochodziła przez kilka lat. Oznacza to, że domowe magazyny energii rozwijają się szybciej, niż rozwijały się instalacje PV na początku swojej ekspansji w Polsce. Baterie w domach ma już blisko 50 tys. polskich rodzin i przybywa ich 4 tysiące miesięcznie.
magazyny baterie energii prosumenci lib

Rewolucja w magazynowaniu przegoni rewolucję fotowoltaiczną?

Domowe magazyny energii, najczęściej w postaci akumulatorów litowo-jonowych współpracujących z instalacjami fotowoltaicznymi, stały się w 2024 roku widocznym już elementem transformacji energetycznej w Polsce. Ich moc zainstalowana u samych prosumentów wzrosła 5-krotnie pomiędzy końcem pierwszego i ostatniego kwartału, osiągając 258 MW na koniec grudnia – wynika z danych Agencji Rynku Energii, przeanalizowanych przez WysokieNapiecie.pl. To moc porównywalna z blokiem elektrowni węglowej, choć oczywiście charakter pracy obu technologii jest zupełnie inny.

Magazyny energii na koniec 2024 roku miało już 47 tysięcy gospodarstw domowych i firm w Polsce. Ich  łączna pojemność wyniosła 672 MWh. Dla porównania pojemność pięciu największych elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce wynosi 7339 MWh (7,3 GWh).

magazyny baterie energii prosumenci lib

Dane ARE, zebrane od operatorów sieci dystrybucyjnych, nie są jednak kompletne, bowiem polskie przepisy nie przewidują np. zgłaszania domowych akumulatorów nie współpracujących z instalacją prosumencką, a zamontowanych po to, aby korzystać z tańszej energii lub zabezpieczyć dom na wypadek braku dostaw energii z sieci.

Przydomowe akumulatory znajdują się dziś na podobnym poziomie rozwoju, na jakim była fotowoltaika dekadę temu. Jednak baterie elektrochemiczne rozwijają się dużo szybciej od paneli fotowoltaicznych. O ile przyrost mocy magazynów prosumenckich z ok. 50 do ponad 250 MW zajął w Polsce zaledwie 3 kwartały 2024 roku, to na tym samym etapie rozwoju, fotowoltaika potrzebowała 10 kwartałów, w latach 2015-2017.

magazyny baterie energii prosumenci oze wzrost pv lib

Przyrost szybszy niż notowano w Niemczech

Dynamika wzrostu, a nawet bezwzględny przyrost liczby prosumenckich magazynów energii, w Polsce jest całkiem imponujący, gdy porównamy go do Niemiec kilka lat temu. W Niemczech droga od pojedynczych tysięcy do ok. 50 tys. domowych instalacji magazynowych zajęła 4 lata (2012-2016), podczas gdy w Polsce tylko rok.

niemcy magazyny domowe liczba

Dla porównania, w przypadku liczby pojazdów elektrycznych, przyrosty w Polsce i w Niemczech (wyprzedzających nas o 6 lat w rozwoju tego sektora) był bardzo zbliżony na tym samym etapie rozwoju.

Długofalowo roczny przyrost liczby domowych magazynów energii, po początkowych wzrostach, ustabilizował się jednak na wiele lat na poziomie 50%, osiągając chwilowo niemal 100% (w 2023 roku). Podobne tempo spodziewanego przyrostu można zatem założyć także dla Polski na najbliższe lata. Na koniec 2024 roku liczba domowych magazynów energii w Niemczech przekroczyła 1,8 mln. To oznacza, że już blisko 5% niemieckich rodzin ma domowy magazyn prądu.

Ceny baterii w trendzie spadkowym

Na dynamiczny rozwój technologii magazynowania duży wpływ miały systematycznie spadające ceny pakietów bateryjnych. Średnia cena 1 kWh energii w baterii zmniejszyła się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat o ponad 90%. Tylko w 2024 roku odnotowano spadek rzędu 20%. Taniejące magazyny energii stają się coraz bardziej dostępne dla gospodarstw domowych, co przekłada się na rosnącą liczbę instalacji.

magazyny baterie pakiety ceny bnef

Według danych BloombergNEF w 2024 roku średnia ważona cena dostarczonych pakietów bateryjnych spadła do 115 dolarów za 1 kWh. Dane BNEF zawierają jednak zarówno pakiety dla samochodów (znacznie droższe), jak i magazynów stacjonarnych. Są to jednocześnie ceny wykonania kontraktów, spośród których część była zawierana kilka lat temu, po znacznie wyższych stawkach. Dzisiejsze ceny

Jak wynika z danych S&P, cena samych ogniw LFP (żalazowo-fosforanowych) spadła w 2024 roku do 60 dol./kWh i była o 20% niższa niż ogniw niklowo-kobaltowo-manganowych (NCM).

Nowy etap transformacji energetycznej

Wzrost liczby magazynów oznacza także większą niezależność energetyczną prosumentów. Dzięki nim można efektywniej wykorzystywać wyprodukowaną energię słoneczną, ograniczać pobór z sieci w godzinach szczytu i zwiększać autokonsumpcję.

ceny energii rdn tge godzinowe rekord najnizszych
Występujące coraz większe dobowe rozwarstwienie cen zachęca do instalacji magazynów energii także u odbiorców bez fotowolatiki, ale korzystających z cen dynamicznych, czy po prostu stawek strefowych.

Jak wynika z danych dystrybutorów, obecna średnia moc magazynu u prosumenta w Polsce wynosi 5 kW, a jego pojemność (brutto) sięga 14 kWh.

Fotowoltaika w programie „Mój Prąd 6.0” tylko z magazynem

Kluczowym czynnikiem wspierającym rozwój magazynów energii w Polsce jest program „Mój Prąd 6.0”, który ruszył 2 września 2024 roku. W ramach tego programu, aby uzyskać dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną zgłoszoną do przyłączenia od 1 sierpnia 2024 roku, konieczna jest inwestycja w magazyn energii elektrycznej lub magazyn ciepła. Dofinansowanie pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych, a maksymalne kwoty wsparcia wynoszą:​

Mikroinstalacja fotowoltaiczna: do 7 tys. zł​

Magazyn energii elektrycznej: do 16 tys. zł​

Magazyn ciepła: do 5 tys. zł​

Łącznie prosument może otrzymać nawet do 28 tys. zł wsparcia.​

Mój Prąd 6.0. Zasady dofinansowania fotowoltaiki, magazynu energii i elektrycznych ogrzewaczy wody
Mój Prąd 6.0. Zasady dofinansowania fotowoltaiki, magazynu energii i elektrycznych ogrzewaczy wody

Jeśli obecne tempo się utrzyma, Polska już w najbliższych latach może znaleźć się w europejskiej czołówce pod względem liczby prosumenckich magazynów energii. Kluczowe będą dalsze spadki cen, stabilne i przejrzyste regulacje oraz rosnąca świadomość energetyczna społeczeństwa.

lib solaredge bateria magazyn ppoz isprink
Zainstalowany w #WNLAB magazyn energii (SolarEdge 400 V, 10 kWh pojemności, 5 kW mocy) współpracujący z taryfą dynamiczną na zakup energii i taryfą dwustrefową dystrybucji energii (G12) obniża koszty zakupu energii w mieszkaniu od 20% do 50% w realnych warunkach użytkowania.
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Skrócenie ważności warunków przyłączenia do roku, podwyżka zaliczek, wprowadzenie kamieni milowych do umów przyłączeniowych oraz aukcje na zwolnione moce - to niektóre z rozwiązań zawartych w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego.
Sieć energetyczna
Fot. PSE
Zielone technologie rozwijają:
Materiał Partnera
Spektakularny przyrost odnawialnych źródeł energii wygenerował długą listę wyzwań przed którymi stają wszyscy uczestnicy rynku. Najwięcej z nich dotyczy Wytwórców, którzy często nie są na nie przygotowani. Poniżej wskazujemy najważniejsze z nich.
farma słoneczna
fot. Dephositphotos
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Amerykańscy producenci LNG nie odpuszczą metanu; Wojenne przepisy mają usprawnić wydobycie surowców w USA; Zachodni górnicy szukają zysków, a chińscy nowych złóż; BYD w pięć minut zwiększył przewagę nad Teslą.
LNG statek Fot. Depositphotos
USA są największym eksporterem LNG na świecie. Fot. Depositphotos
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Tydzień Energetyka: Ustawa wiatrakowa trafi do parlamentu; Nagrody w PGG; Orlen dostarczy gaz na Ukrainę; Jak Francuzi próbują budować nowe elektrownie atomowe.
Wiatraki Fot. Depositphotos
Deweloperów do uruchamiania nowych inwestycji nie zachęca rosnąca liczba dni z ujemnymi cenami energii. Fot. Depositphotos
Zielone technologie rozwijają: