Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Taniejący w Ameryce gaz zbija możliwą cenę LNG

Taniejący w Ameryce gaz zbija możliwą cenę LNG

Rekordowa wysokość zapasów oraz prognozy, nie przewidujące nadejścia chłodów w najbliższych tygodniach doprowadziły do spadku amerykańskich cen gazu do poziomów nie widzianych od 2012 r., kiedy to osiągały historyczne minima. Gdyby już dziś sprowadzać z Ameryki LNG, jego cena byłaby bliska cen europejskich.

gaz ceny hh europa

Rekordowa wysokość zapasów oraz prognozy, nie przewidujące nadejścia chłodów w najbliższych tygodniach doprowadziły do spadku amerykańskich cen gazu do poziomów nie widzianych od 2012 r., kiedy to osiągały historyczne minima. Gdyby już dziś sprowadzać z Ameryki LNG, jego cena byłaby bliska cen europejskich.

gaz ceny henry hubZapasy gazu przekraczają 140 mld m sześc., i są o 13 proc. wyższe niż przed rokiem, a o 5 proc. wyższe od pięcioletniej średniej. W efekcie główny indeks cenowy na Henry Hub spadł poniżej 2,40 $/mmBtu, co w przeliczeniu na bardziej popularne u nas jednostki stanowi ok. 86,5 $ za 1000 m sześc. Historyczny rekord z kwietnia 2012 r. wynosił ok. 65 dol., ale przy znacznie wyższym poziomie zapasów. Trzyletnie minima zanotowały również kontrakty na następny miesiąc na giełdzie NYMEX.

{norelated}Ponieważ w pierwszej połowie 2016 r. Amerykanie planują ruszyć z eksportem LNG, najpierw z terminala Sabine Pass, można się pokusić o kolejną ocenę poziomu cen, które będą mogli zaproponować europejskim odbiorcom. Oczywiście amerykański LNG popłynie również do Azji, ale światowe ceny skroplonego gazu w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w dużej mierze się wyrównały i Daleki Wschód nie jest już aż tak atrakcyjnym rynkiem, aby nie myśleć o Europie. Co więcej, jeśli na Starym Kontynencie zima wreszcie będzie mroźna, to w powszechnej opinii ceny gazu wzrosną i pewnie pozostaną wyższe przynajmniej do czasu ponownego zapełnienia magazynów. Czyli co najmniej przez pierwszą połowę 2016 r.

W cenie LNG, który przypłynie do Europy największą pozycją są koszty skroplenia. W naszym zestawieniu konserwatywnie przyjęliśmy uważaną za dość wysoką stawkę 126 dol. za 1000 m sześc.(3,5 $/mmBtu), przewidzianą dla pierwszych linii skraplających Sabine Pass. W ofertach budowanych terminali można jednak znaleźć i inne kwoty, np. 2,25 $/mmBtu (81 dol. 1000 m sześc.), jednak przy założeniu zmienności – raczej w górę – części tej stawki.

gaz ceny hh europa
Możliwy poziom cen amerykańskiego LNG w Europie przy cenach gazu w USA z ostatnich miesięcy.
Standardowa stawka za gaz, którą proponują klientom terminale to 115 proc. ceny z Henry Hub. Natomiast koszty transportu przez ocean to dziś nieco poniżej dolara za mmBtu, czyli ok. 32-33 dol. za 1000 m sześc. Jak widać, udział ceny rynkowej gazu jest znaczący, acz nie najważniejszy.

Jeszcze niedawno Amerykanie twierdzili, że są w stanie sprzedawać gaz po 324 dol. za 1000 m3 (9 $/mmBtu), ale ostatnio pada już kwota bliższa okolic 250 dol. (7 $/mmBtu). Z naszego wyliczenia wynika, ze jest jak najbardziej realna i znajduje się już całkiem niedaleko od poziomu głównego zachodnioeuropejskiego indeksu spotowego TTF. O tyle dobrze nadaje się on do porównań, że dotyczy hubu w belgijskiej Brugii, gdzie handluje się gazem z miejscowego terminala, terminali holenderskich, a w przyszłości i z gazoportu we francuskiej Dunkierce.

Wydobycie gazu w UE ostatnio spada i będzie spadać, a popyt w dłuższym terminie będzie rosnąć. Amerykański LNG będzie natomiast dostępny zanim do Europy dotrze gaz z Nord Stream 2 czy z basenu Morza Kaspijskiego.

Prezydent Andrzej Duda odmówił podpisania ustawy o ratyfikacji zmian do Protokołu z Kioto. Realnego znaczenia to mieć nie będzie, służy jednak pokazaniu naszej „twardości”.

wegloholik

Stacja TVN24 Biznes i Świat powołując się na informacje portalu WysokieNapiecie.pl szacuje koszty inwestycji w kopalnię Brzeszcze, którą przejmie Tauron.