Taniejący w Ameryce gaz zbija możliwą cenę LNG

Taniejący w Ameryce gaz zbija możliwą cenę LNG

Rekordowa wysokość zapasów oraz prognozy, nie przewidujące nadejścia chłodów w najbliższych tygodniach doprowadziły do spadku amerykańskich cen gazu do poziomów nie widzianych od 2012 r., kiedy to osiągały historyczne minima. Gdyby już dziś sprowadzać z Ameryki LNG, jego cena byłaby bliska cen europejskich.

Zapasy gazu przekraczają 140 mld m sześc., i są o 13 proc. wyższe niż przed rokiem, a o 5 proc. wyższe od pięcioletniej średniej. W efekcie główny indeks cenowy na Henry Hub spadł poniżej 2,40 $/mmBtu, co w przeliczeniu na bardziej popularne u nas jednostki stanowi ok. 86,5 $ za 1000 m sześc. Historyczny rekord z kwietnia 2012 r. wynosił ok. 65 dol., ale przy znacznie wyższym poziomie zapasów. Trzyletnie minima zanotowały również kontrakty na następny miesiąc na giełdzie NYMEX.

{norelated}Ponieważ w pierwszej połowie 2016 r. Amerykanie planują ruszyć z eksportem LNG, najpierw z terminala Sabine Pass, można się pokusić o kolejną ocenę poziomu cen, które będą mogli zaproponować europejskim odbiorcom. Oczywiście amerykański LNG popłynie również do Azji, ale światowe ceny skroplonego gazu w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w dużej mierze się wyrównały i Daleki Wschód nie jest już aż tak atrakcyjnym rynkiem, aby nie myśleć o Europie. Co więcej, jeśli na Starym Kontynencie zima wreszcie będzie mroźna, to w powszechnej opinii ceny gazu wzrosną i pewnie pozostaną wyższe przynajmniej do czasu ponownego zapełnienia magazynów. Czyli co najmniej przez pierwszą połowę 2016 r.

W cenie LNG, który przypłynie do Europy największą pozycją są koszty skroplenia. W naszym zestawieniu konserwatywnie przyjęliśmy uważaną za dość wysoką stawkę 126 dol. za 1000 m sześc.(3,5 $/mmBtu), przewidzianą dla pierwszych linii skraplających Sabine Pass. W ofertach budowanych terminali można jednak znaleźć i inne kwoty, np. 2,25 $/mmBtu (81 dol. 1000 m sześc.), jednak przy założeniu zmienności – raczej w górę - części tej stawki.

Możliwy poziom cen amerykańskiego LNG w Europie przy cenach gazu w USA z ostatnich miesięcy.

Standardowa stawka za gaz, którą proponują klientom terminale to 115 proc. ceny z Henry Hub. Natomiast koszty transportu przez ocean to dziś nieco poniżej dolara za mmBtu, czyli ok. 32-33 dol. za 1000 m sześc. Jak widać, udział ceny rynkowej gazu jest znaczący, acz nie najważniejszy.

Jeszcze niedawno Amerykanie twierdzili, że są w stanie sprzedawać gaz po 324 dol. za 1000 m3 (9 $/mmBtu), ale ostatnio pada już kwota bliższa okolic 250 dol. (7 $/mmBtu). Z naszego wyliczenia wynika, ze jest jak najbardziej realna i znajduje się już całkiem niedaleko od poziomu głównego zachodnioeuropejskiego indeksu spotowego TTF. O tyle dobrze nadaje się on do porównań, że dotyczy hubu w belgijskiej Brugii, gdzie handluje się gazem z miejscowego terminala, terminali holenderskich, a w przyszłości i z gazoportu we francuskiej Dunkierce.

Wydobycie gazu w UE ostatnio spada i będzie spadać, a popyt w dłuższym terminie będzie rosnąć. Amerykański LNG będzie natomiast dostępny zanim do Europy dotrze gaz z Nord Stream 2 czy z basenu Morza Kaspijskiego.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Taniejący w Ameryce gaz zbija możliwą cenę LNG”

 1. Problem polega na tym, że gaz pozyskują z łupków. A wydobycie gazu w ten sposób jest deficytowe; czyli przynosi straty. Obecnie amerykańskie koncerny bawiące się w gaz łupkowy są zadłużone na co najmniej 2 bln dolarów. Bankructwa w tym sektorze są tylko kwestia czasu. Taiejący gaz i rosnące zapasy jeszcze pogorszą sprawę.

  • [quote name=”marek”]Problem polega na tym, że gaz pozyskują z łupków. A wydobycie gazu w ten sposób jest deficytowe; czyli przynosi straty. Obecnie amerykańskie koncerny bawiące się w gaz łupkowy są zadłużone na co najmniej 2 bln dolarów. Bankructwa w tym sektorze są tylko kwestia czasu. Taiejący gaz i rosnące zapasy jeszcze pogorszą sprawę.[/quote]

   1. Deficytowe wydobycie? Z lekka przesadzone informacje.
   Jest oczywiste, że są i deficytowe ujęcia gazu, ale czynnych takich jest stosunkowo niewiele.

   Proste pytanie: dlaczego deficytowe miałoby być np. ujęcie gazu z formacji Marcellus, jeśli zalega ona np. na głębokości 80 m w niezabudowanym terenie?
   Jest wręcz odwrotnie. Postęp technologiczny w dziedzinie wierceń kierunkowych i prędkości wiercenia czy wreszcie opanowanie rozbudowy przewodu wiertniczego o dużo większą ilość apratów szczelinujących (tzw. jewells)znacząco obniżyły koszty pozyskania tak gazu, jak i ropy łupkowej. W tej chwili większość ropy łupkowej, produkowanej w USA jest nadal konkurencyjna cenowo do ropy zagranicznej, pomimo potężnego spadku ceny WTI Crude.

   A za chwilę w przemyśle łupkowym zacznie się kolejna rewolucja (już się zaczyna) w dziedzinie tzw. Big Data (automatyczna analiza olbrzymich strumieni danych, pozyskanych z archiwalnych wierceń), co znowu przyczyni się do poprawy wydajności czynnych otworów

   Zainteresowanym polecam poniższy tekst. Co prawda dotyczy głównie ropy łupkowej, ale pokazuje skalę rewolucji w tej technologii:

   http://www.manhattan-institute.org/pdf/eper_16.pdf

   2. Skąd masz cyfrę 2 bln USD, bo mam wrażenie, że „z czapy”?
   Możesz wrzucić źródło tej informacji?
   Nie pamiętam dokładnych wartości, muszę co nieco poszperać, ale o ile mnie pamięć nie myli, cyfry są inne.
   Oczywiście, że część firm padnie, zwłaszcza tych, które finansują się obecnie wysokooprocentowanymi obligacjami tzw. High yield albo junk bonds) bo niczego innego nie umie zdobyć, ale nie przesadzałbym z tą falą upadłości. Całkiem sporo firm się broni, a dlaczego, widać po przeczytaniu raportu, który powyżej zalinkowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej