Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Morska energetyka wiatrowa – czas na działanie

Morska energetyka wiatrowa – czas na działanie

Materiał Partnera
Sektor morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wkracza w kluczową fazę rozwoju, przechodząc od etapu planowania do wdrażania konkretnych inwestycji. Z potencjałem nawet 33 GW mocy na Bałtyku, nasz kraj ma szansę stać się jednym z kluczowych graczy na europejskim rynku offshore wind. Jednak, aby ten cel stał się rzeczywistością, konieczne są inwestycje w całym łańcuchu dostaw, skuteczne partnerstwa i armia specjalistów.
dafeng-wind-farm-yancheng-jiangsu-china-14- original
Fot. archiwum Hitachi Energy

Tekst sponsorowany

Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów

W tym roku hasłem największego wydarzenia branżowego w Polsce poświęconego morskiej energetyce wiatrowej, konferencji Offshore Wind Poland, było: „Od słów do czynów – budujemy!”. Morskie farmy wiatrowe w Polsce wchodzą w etap realizacji i są to jedne z największych przedsięwzięć inwestycyjnych w historii naszego kraju. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), całkowite nakłady na rozwój tego sektora mogą sięgnąć nawet 300 miliardów złotych do 2040 roku.

Potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego szacowany jest na 33 GW, co byłoby w stanie pokryć niemal 60% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Aby mogło się to jednak spełnić, Polska musi podołać dużemu wyzwaniu – odpowiedniemu zaangażowaniu krajowych przedsiębiorstw w realizację planu rozwoju sektora offshore wind i stymulowaniu współpracy między nimi. – Aby osiągnąć cele rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, kluczowym elementem jest współpraca na wszystkich poziomach – mówi Hubert Krukowski, wiceprezes zarządu firmy Hitachi Energy w Polsce, będącej jednym z kluczowych wykonawców i dostawców realizujących zadania w obszarze systemów elektroenergetycznych w projektach morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.- To nowy sektor w naszym kraju, dlatego koniecznie jest, aby firmy z globalnym doświadczeniem, takie jak nasza, dzieliły się swoim know-how i dobrymi praktykami. Partnerstwa umożliwiają wymianę technologii, wzrost efektywności oraz optymalizację łańcuchów dostaw, co w efekcie przyspieszy realizację projektów.

Porozumienie Sektorowe intensyfikuje działania

Podwaliny ku zaangażowaniu i zacieśnieniu współpracy krajowych uczestników rynku offshore wind dało m.in. podpisane w 2021 roku Polskie Porozumienie Sektorowe na rzecz Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej, w które zaangażowali się przedstawiciele rządu, sektora energetycznego, inwestorzy oraz instytucje badawcze. Niemal cztery lata temu wyznaczyło ono strategiczne kierunki rozwoju dla branży, lecz teraz przyszedł czas na ich dopasowanie do aktualnych potrzeb. – Od 2021 roku sporo się zmieniło. Wraz z innymi sygnatariuszami uznaliśmy więc, że konieczna jest rewizja obszarów działań, na których będziemy się dalej koncentrować. Nasze prace przyspieszyły, a wśród nowych priorytetów znalazły się m.in. tematy związane z bezpieczeństwem, naderwanymi podczas pandemii łańcuchami dostaw czy zrównoważonym rozwojem – mówi Hubert Krukowski, Hitachi Energy. – Szczególnie ten ostatni obszar jest bardzo bliski misji naszej firmy i cieszy nas, że staje się on nieodłącznym elementem wielu inwestycji. Widzimy to m.in. po rosnącym zainteresowaniu naszym portfolio ekologicznie wydajnych rozwiązań EconiQ.

Nowi specjaliści kluczowi dla zapewnienia „local content”

Same chęci do współpracy to jednak za mało. Wiele projektów przyspieszyło i jest obecnie realizowanych w tym samym czasie, jednak – aby zrealizować ambitne plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – potrzebne będą tysiące rąk do pracy, które pozwolą teraz wprowadzić plany w życie. Według prognoz, do 2030 roku polski sektor offshore będzie potrzebował nawet 70 tys. nowych pracowników[i]. Braki kadrowe będą pociągać za sobą również problemy związane z mocami produkcyjnymi i terminami dostaw kluczowych komponentów, takich jak urządzenia elektroenergetyczne, w tym transformatory i systemy przesyłu prądu stałego (HVDC). To właśnie jedne z głównych przeszkód wpływających na tempo realizacji projektów i jedno z najtrudniejszych wyzwań dla firm z szeroko rozumianego łańcucha dostaw w sektorze offshore wind.

dafeng wind farm yancheng jiangsu china 37  original
Fot. archiwum Hitachi Energy

Nasza firma dostarcza do projektów na Bałtyku systemy elektroenergetyczne, systemy sterowania i nadzoru, transformatory oraz aparaturę wysokiego napięcia. Potrzeby tych inwestycji i rynku są ogromne, więc już od jakiegoś czasu uruchomiliśmy szereg działań, mających na celu zwiększenie naszych mocy produkcyjnych i zatrudnienia – wyjaśnia Hubert Krukowski, Hitachi Energy. –  Stale inwestujemy m.in. w nasz łódzki kampus produkcji transformatorów. Są to bowiem urządzenia, które najbardziej wpływają na harmonogram budowy stacji elektroenergetycznych i całych przyłączy. 

Tylko dzięki odpowiedniemu przygotowaniu już teraz, silnym fundamentom współpracy i zaangażowaniu wszystkich stron, branża będzie w stanie zrealizować obecne inwestycje, a także skutecznie stawić czoła wyzwaniom, jakie niosą ze sobą projekty fazy II, które będą kluczowe dla dalszego rozwoju sektora offshore wind.


[i] https://www.pfp.com.pl/aktualnosci/pfp/2024/zmieniamy-zawod-branza-offshore

Artykuł sponsorowany

Polski offshore wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Coraz więcej firm sięga po umowy PPA na zakup energii z OZE, aby zredukować ślad węglowy i dostosować się do unijnych regulacji. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja i perspektywy rynku PPA w Polsce.
Fotowoltaika wiatraki fot. Depositphotos
Szacuje się, że od 2018 r. zawarto ponad 100 umów PPA. Fot. Depositphotos
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Potrzebujemy sprawnego regulatora, a jego rola musi zostać wzmocniona. Przeznaczone dla URE publiczne pieniądze to bardzo dobra inwestycja.
rynek niszczenie konkurencji
Rynek energii rozwija:
Kontrakt z Venture Global był zawarty w 2018 r. zgodnie ze światowymi standardami. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, czy wysokie ceny zapłacone za LNG od Venture Global są wynikiem jego aneksowania w latach 2020 i 2021 r. Natomiast do transakcje "barterowe" tak zachwalane przez Piotra Syryczyńskiego to powrót do średniowiecza
LNG tanker and carrier as floating LNG storageand import terminal in port. Alternative gas supply, commercial freight, energy crisis, diversification
fot. Depositphotos