Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Ceny ropy na świecie i paliw na polskich stacjach

Ceny ropy na świecie i paliw na polskich stacjach

Ropa naftowa brent potaniała od początku roku o ponad 4%, co sprzyja bankom centralnym w walce z inflacją i w obniżaniu stóp procentowych. Na polskich stacjach paliw przed nami świąteczne podwyżki.
ropa

Obawiano się, jaka będzie najnowsza decyzja OPEC. Okazuje się, że tylko w niewielkim stopniu wpłynęła na zmianę cen. Właśnie taka decyzja była oczekiwana po stronie inwestorów, inwestujący w ropę już wcześniej uwzględnili to w kontraktach.

– OPEC kolejny raz zdecydował się na przesunięcie momentu od kiedy będzie przywracać produkcję, a w szerszym kontekście taka decyzja nie ma większego znaczenia – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB. – Co ważne, teraz to Stany Zjednoczone maja odpowiadać za zwiększenie produkcji ropy naftowej na świecie w przyszłym roku.

Natomiast OPEC+ obawia się o popyt w przyszłym roku. Popyt ze strony Chin ma rosnąć w minimalnym stopniu.

Od początku roku ceny ropy brent wzrosły o ponad 4%. Roczne minimum to 69 USD za baryłkę, a maksimum to 92 USD. Ceny w połowie grudnia były więc bliskie minimum, znajdowały się na poziomie poniżej 74 USD za baryłkę.

– Prognozy na rok przyszły są takie, że od II kw. na rynku będzie duża nadpodaż ropy, a więc możemy liczyć na niższe jej ceny – wyjaśnia ekspert XTB. – Ceny  mogą spaść nawet do 55 USD za baryłkę. Będzie to pozytywne dla gospodarki, ponieważ sprzyja obniżaniu stóp procentowych.

Niższe ceny ropy mają też wpływ na polską inflację. Zgodnie z finalnymi danymi inflacja CPI w Polsce zmniejszyła się w listopadzie do 4,7% r/r wobec 5,0% w październiku. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku inflacji była niższa dynamika cen w kategorii „paliwa” (-6,0% r/r w listopadzie wobec 0,0% w październiku), co wynikało także z efektów wysokiej bazy sprzed roku.

Para walutowa USDPLN znajduje się ostatnio w okolicach 4,05-4,10. I na tych poziomach powinna pozostać do końca 2024 r.

– W większych miastach ceny na stacjach paliw utrzymują się powyżej 6 zł/l i te średnie 6,40-6,50 będą się podnosić w okresie świątecznym, gdy rośnie popyt na paliwa – przewiduje M.Stajniak z XTB.

Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego Czyste Powietrze. Reforma programu jest konieczna, by wyeliminować nadużycia i nadal działać na rzecz czystego powietrza oraz niższych rachunków za ogrzewanie.
Miasteczko w dolinie z domami o czerwonych dachach w zieleni.
Fot. AdobeStock
Partner działu Klimat:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o uruchomieniu programu Czyste Powietrze dla powodzian. Od 12 grudnia, godz. 12, mieszkańcy czterech województw dotkniętych powodzią (dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego) mogą składać wnioski o dofinansowanie na odbudowę i termomodernizację uszkodzonych domów. Nabór potrwa do 31 marca 2025 r. lub do wyczerpania środków.
powodz
Zielone technologie rozwijają:
Partner działu Klimat:
Publikujemy stanowisko Orlenu do artykułu Piotra Syryczyńskiego. Zdaniem spółki autor nieprawidłowo interpretuje dane statystyczne i na tej podstawie formułuje fałszywe wnioski.
lng
lng