Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Zmarł prof. K. Żmijewski. Głos rozsądku w energetyce

Zmarł prof. K. Żmijewski. Głos rozsądku w energetyce

W nocy z 28 na 29 października odszedł prof. Krzysztof Żmijewski. Autorytet w dziedzinie energetyki. Wieloletni menedżer i naukowiec. Zwolennik analizowania i przeciwnik politykowania. Głos zdrowego rozsądku, którego bardzo będzie brakować.

zmijewski krzysztof

W nocy z 28 na 29 października odszedł prof. Krzysztof Żmijewski. Autorytet w dziedzinie energetyki. Wieloletni menedżer i naukowiec. Zwolennik analizowania i przeciwnik politykowania. Głos zdrowego rozsądku, którego bardzo będzie brakować.

zmijewski krzysztofKrzysztof Żmijewski (ur. 9 września 1949 r. w Warszawie, zm. 28 października w Garwolinie) był profesorem Politechniki Warszawskiej, w której kierował Zakładem Budownictwa Ogólnego.

Był promotorem idei zrównoważonego rozwoju, gospodarki niskoemisyjnej, rozproszonych i odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Walczył także o mechanizmy zapobiegające ucieczce energochłonnego przemysłu z Polski.

Przez lata starał się łączyć ze sobą dwa światy – nauki i biznesu.

Nie bał się iść pod prąd i zabierać głosu w ważnych dla polskiej energetyki i gospodarki kwestiach. Zawsze miał przy tym swoje, głęboko przemyślane zdanie, którego potrafił bronić.

Prywatnie był niezwykle życzliwym i otwartym człowiekiem. Skrzyżowaniem pozytywisty i romantyka, który potrafił pisać wiersze, ale uważał, że najważniejsza jest praca u podstaw. Wysoko cenił i dbał także o dziedzictwo kulturowe Polski.

W latach 1991-1993 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Budownictwa nadzorującym kwestię efektywności energetycznej w sektorze budownictwa i gospodarki komunalnej. W latach 1993-1998 był prezesem Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Od 1997 do 2000 roku reprezentował Polskę w Komitecie SAVE, pierwszym programie Unii Europejskiej, w którym uczestniczyła Polska. W latach 1998-2001 zajmował stanowisko prezesa zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W latach 2009-2014 był Sekretarzem Generalnym Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji i Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.

Od 2014 roku był sekretarzem generalnym Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki przy Ministrze Gospodarki oraz współtworzył i przewodniczył Zespołowi ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej na Obszarach Wiejskich przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Został odznaczony przez Prezydenta Polski Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta za wybitną służbę dla narodu w dziedzinie efektywności energetycznej.

Do ostatniego dnia był aktywny zawodowo. Odszedł po krótkiej chorobie w wieku 66 lat. Pozostawił kochającą żonę i trójkę dzieci oraz trójkę wnuków.

Uroczystości pożegnalne odbędą się w sobotę, 7 listopada, o godzinie 10:30 w kościele Dominikanów przy ul. Dominikańskiej 2 w Warszawie. Osoby chcące wziąć udział w uroczystości proszone są o nie przynoszenie kwiatów, tylko przekazanie darowizny na rzecz wybranego hospicjum onkologicznego.

Rynek energii rozwija:

Turcja dołączyła do grona klientów Gazpromu, którzy w arbitrażu walczą o obniżenie cen dostarczanego im rosyjskiego gazu. Turcy chcą wymusić obiecaną im ponad 10 proc. obniżkę, a nowy etap sporu stawia pod jeszcze większym znakiem zapytania projekt nowego gazociągu przez Morze Czarne.

gaz ceny rosja turcja

Energetyka wiatrowa za 15 lat może zatrudniać w Polsce więcej pracowników niż górnictwo – oceniają eksperci WISE. Dużo musiałoby się jednak wydarzyć. Po pierwsze, nasz kraj musiałby przyjąć stabilną politykę energetyczną, zakładającą, że budujemy potencjał biznesowy w tym obszarze.

miejsca pracy w energetyce wiatrowej

Nowy rząd postawi na ciepłownictwo, może też próbować wprowadzić rynek mocy i odebrać źródłom odnawialnym pierwszeństwo w dostępie do sieci. Dwie ostatnie kwestie wymagają jednak zgody Brukseli, o którą nie będzie łatwo.

sejm obrady
Rynek energii rozwija: