18-19 marca, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
„Local content” – to pojęcie będzie powtarzać się dość często w trakcie obrad BNEF.
Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który był obecny podczas pierwszej edycji BNEF, podkreślił wagę local contentu przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, nazywając go „krytycznie ważnym” elementem projektu. W jego opinii, local content powinien wynosić przynajmniej 50% w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku. Motyka zaznaczył, że duży udział polskich firm w tej inwestycji nie tylko wspiera gospodarkę, ale także przyczynia się do wzmacniania kompetencji lokalnych przedsiębiorstw i budowania krajowej wiedzy w sektorze energetyki jądrowej. Wskazał również na znaczenie współpracy z polskimi uczelniami, co pomoże zapewnić wyspecjalizowaną kadrę dla rozwijającej się branży.
Podstawą rozwoju sektora jądrowego jest budowa elektrowni, jednak w tym procesie mamy również do czynienia z rozwijaniem lokalnych łańcuchów dostaw, szkoleniami specjalistycznymi oraz transferem nowoczesnych technologii. Dzięki współpracy na poziomie regionów możliwe jest stworzenie stabilnych fundamentów dla tego sektora – począwszy od angażowania lokalnych przedsiębiorstw w budowę i utrzymanie infrastruktury, po rozwój uczelni i centrów badawczych, które będą kształcić kolejne pokolenia ekspertów. Synergia regionów oznacza również budowanie zaufania społecznego poprzez transparentność projektów oraz tworzenie korzyści dla lokalnych społeczności, takich jak nowe miejsca pracy czy rozwój infrastruktury. Tylko wspólne działania pozwolą w pełni wykorzystać potencjał energetyki jądrowej jako motoru napędowego zielonej transformacji i regionalnego rozwoju.
Wykład wprowadzający „Polski projekt jądrowy – gdzie jesteśmy” wygłosi Leszek Juchniewicz, Prezes Zarządu Polskie elektrownie Jądrowe. Będzie to wstęp do pogłębionych dyskusji w sesjach tematycznych:
- Polityczne ramy atomu: Strategia local content w energetyce jądrowej
- Lokalna siła w atomie: Skuteczne strategie wdrażania local content w energetyce jądrowej. Transfer technologii i wiedzy
- Teraz Polska: Rozwój infrastruktury towarzyszącej elektrowni jądrowej szansą dla lokalnych dostawców i usługodawców
- Atom dla ciepła: Nowa era w polskim ciepłownictwie
- Bezpieczny atom: Współdziałanie instytucji nadzorujących budowę i eksploatację elektrowni jądrowej
- Długoterminowa wizja: Gospodarcze, społeczne i klimatyczne efekty inwestowania w atom
- Finansowanie projektów jądrowych: Modele, ryzyka i przyszłość
- Atom a środowisko: Oddziaływanie elektrowni jądrowej na środowisko
- Zdrowy atom: Wpływ energii jądrowej na zdrowie. Fakty i mity
- Dialog bez tajemnic: Sąsiedztwo elektrowni jądrowej: wiedza, korzyści, wyzwania, forma
- Siła w ludziach: Kształcenie kadry dla rozwoju przemysłu nuklearnego
Wzorem ubiegłego roku w ramach Baltic Nuclear Energy Forum odbędą się również warsztaty. O zakresie tematycznym będziemy jeszcze informować.
Rejestracja uczestników na konferencję jest już otwarta: www.bnef.pl
Organizatorami konferencji są:
Fundacja Biznes dla Klimatu
UN Global Compact Network Poland
Uczelnie Fahrenheita
Media zainteresowane akredytacjami prasowymi zapraszamy do współpracy i kontaktu z biurem prasowym:
Kontakt dla mediów:
Olga Długokęcka
Tel. 605 721 555