Spis treści
Na podstawie wywiadów z czołowymi europejskimi dystrybutorami energii z Polski, Czech, Słowenii, Chorwacji i krajów Beneluksu stwierdzono, że wspomniane osiem wyzwań ma kluczowe znaczenie dla stabilności sieci:
- 1. Wpływ OZE na infrastrukturę sieci
- 2. Cyfryzacja i spójność danych
- 3. Zarządzanie popytem i elastycznością wytwarzania
- 4. Cyberbezpieczeństwo sieci i jej elementów
- 5. Planowanie inwestycji
- 6. Zmniejszanie strat technicznych i pozatechnicznych
- 7. Spełnianie zmieniających się oczekiwań konsumentów
- 8. Dobór odpowiednich narzędzi do modernizacji.
Mimo że wspomniane problemy mogą wydawać się trudne do rozwiązania, na szczęście postęp technologiczny i cyfryzacja zapewniają rozwiązania w zakresie przejrzystości i odporności sieci.
Więcej informacji
Aby lepiej zrozumieć wyzwania stojące przed sektorem energetycznym i odkryć strategie dające podstawy do działania, pobierz nasz e-book: Jak sprostać wyzwaniom stojącym przed nowoczesną siecią.
Wyzwanie nr 1: Wpływ OZE na infrastrukturę sieci
Przejście na zdecentralizowane źródła energii (wiatr i słońce) zwiększa nieprzewidywalność wydajności sieci. Wspomniane wyzwania są potęgowane przez nowe obciążenia, przestarzałą infrastrukturę, cyberataki i zmieniające się oczekiwania klientów. Tradycyjne metody zarządzania siecią nie są już wystarczające, aby poradzić sobie z tymi złożonymi problemami.
Rozwiązania:
Dystrybutorzy energii potrzebują narzędzi do symulacji i przewidywania wydajności sieci, umożliwiając precyzyjną rekonfigurację sieci i dokładne prognozowanie wpływu, w tym funkcje, takie jak:
- – Integracja odnawialnych źródeł energii z predykcyjną analizą wpływu,
- – Wykrywanie anomalii, przeciążeń i problemów związanych z napięciem,
- – Ocena stanu sieci, zapobieganie przeciążeniom i bezpieczeństwo,
- – Obliczanie i prognozowanie przepływu mocy,
- – Ostrzeżenia automatyczne,
- – Optymalne obliczanie sieci i punktów podziału.
Symbiot Twinner — cyfrowy bliźniak sieci elektrycznej obsługuje symulacje zwinne, mapy cieplne i natychmiastową wizualizację wyników, umożliwiając OSD podejmowanie decyzji opartych na danych.
Wyzwanie nr 2: Cyfryzacja i spójność danych
Skuteczne zarządzanie ogromnymi ilościami danych wymaga od OSD przyjęcia zaawansowanych rozwiązań cyfrowych. Aby w pełni wykorzystać zalety cyfryzacji, potrzebują oni ujednoliconej platformy zdolnej do integrowania różnorodnych strumieni danych i przekształcania surowych danych w informacje dające podstawy do działania.
„Jesteśmy bardzo aktywni, szczególnie w zakresie modernizacji i cyfryzacji sieci. Wiemy, że dane są teraz niezwykle cenne, a planowanie oparte na danych jest kluczowe. Im więcej mamy danych, tym lepiej możemy przewidywać przyszłe wyzwania. Trwa wiele prac nad systemami big data i automatyzacją sieci, z których wszystkie będą wspierać integrację nowych źródeł energii i stacji ładowania pojazdów elektrycznych. To ekologiczne podejście jest obecnie bardzo istotne w całej Europie”. Matjaž Keršnik, kierownik usług pomiarowych w Elektro Ljubljana, największym OSD w Słowenii
Rozwiązania:
Dane muszą być integrowane z różnych źródeł w ujednoliconą platformę, tym samym umożliwiając monitorowanie w czasie rzeczywistym, prognozowane konserwacji i zużycia. Dzięki poprawieniu dokładności i widoczności danych w sieci, platformy służące do zarządzania danymi pomagają OSD usprawnić operacje i zmniejszyć błędy występujące podczas przetwarzania za sprawą ulepszonej współpracy między działami.
Sprawdź, jak Symbiot sobie z tym poradzi.
Wyzwanie nr 3: Zarządzanie popytem i elastycznością wytwarzania
W miarę jak OSD przestają po prostu pełni rolę „dostawcy energii”, a stają się dostawcami elastyczności, muszą być w stanie zarządzać, przewidywać, symulować i dynamicznie dostosowywać sieć, aby utrzymać płynność działania.
„Elastyczność jest teraz wymagana na każdym poziomie sieci. Różni prosumenci i użytkownicy sieci muszą stać się bardziej elastyczni. Samo OSD musi być bardziej elastyczne i na tym się obecnie koncentrujemy ”. Igor Podbelšek, Kierownik ds. sterowania i eksploatacji systemów elektroenergetycznych w Power Institut Milan Vidmar
Rozwiązania:
Pakiet oprogramowania Symbiot wykorzystuje uczenie maszynowe i predykcyjne zarządzanie przepływem mocy, umożliwiając OSD przewidywanie i dynamiczne reagowanie na wahania zużycia. Dostępne są następujące funkcje: przewidywanie indywidualnych zachowań odbiorców w zakresie zużycia, symulacja scenariusza obciążenia, analiza wpływu na sieć i ocena regulacji napięcia.
Wyzwanie nr 4: Cyberbezpieczeństwo
Wraz z postępującą cyfryzacją systemów sieciowych stają one w obliczu zwiększonego ryzyka cyberataków. Ataki na urządzenia pomiarowe, infrastrukturę komunikacyjną, oprogramowanie i systemy centralne mogą prowadzić do manipulacji danymi lub nawet wyłączenia kluczowych elementów sieci. Solidne cyberbezpieczeństwo jest kluczem do utrzymania stabilności sieci i ochrony informacji.
Rozwiązania:
Platformy służące do zarządzania danymi muszą być zgodne z kluczowymi branżowymi normami ISO, które obejmują ochronę danych, bezpieczeństwo w chmurze i rygorystyczne kontrole cyklu życia oprogramowania. Oprogramowanie musi być poddawane regularnym testom i badaniom w zakresie bezpieczeństwa.
Pakiet oprogramowania Symbiot zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, wykorzystując szyfrowanie end-to-end do ochrony danych pochodzących z inteligentnych liczników, aż po zabezpieczanie systemów centralnych przed nieautoryzowanym dostępem.
Wyzwanie nr 5: Planowanie inwestycji
Tradycyjne planowanie często opiera się na najgorszych założeniach, co prowadzi do kosztownego przeszacowania i zawyżonego zapotrzebowania na zasoby.
Symbiot Twinner wykorzystuje zaawansowane narzędzia do nawigacji geo-czasowej i symulacji, aby pomóc OSD w planowaniu rozbudowy sieci, integracji OZE i wzrostu obciążenia. Przechodząc od założeń do precyzyjnych spostrzeżeń, możesz zidentyfikować prawdziwe „wąskie gardła” w sieci, co umożliwia dokonywanie ukierunkowanych inwestycji i zmniejszanie niepotrzebnych kosztów w ramach infrastruktury.
Wyzwanie nr 6: Zmniejszanie strat technicznych i pozatechnicznych
Straty techniczne (np. energia tracona w postaci ciepła) i straty pozatechniczne (np. kradzieże, nieścisłości rozliczeniowe) tworzą obciążenia finansowe dla OSD.
Rozwiązania:
Symbiot Twinner pozwala OSD zaoszczędzić 5-10% na wykupieniu strat, wykrywaniu kradzieży energii i poprawie dokładności rozliczeń przy jednoczesnym zmniejszeniu nieefektywności operacyjnej.
Wyzwanie nr 7: Spełnianie zmieniających się oczekiwań konsumentów
Dzisiejsi odbiorcy energii szukają dokładnych rozliczeń, dynamicznych cen i przejrzystości przy oferowaniu szczegółowych danych dotyczących zużycia. Dostawcy energii przyjmują podejście zorientowane na klienta, oferując elastyczne modele zużycia, które pozwalają klientom dostosować zużycie w oparciu o warunki sieciowe. Przedstawienie klientom wyraźnych korzyści, takich jak redukcja kosztów i wpływ na środowisko, jest niezbędne do uzyskania ich wsparcia.
Pakiet oprogramowania Symbiot zapewnia dane dotyczące zużycia w czasie rzeczywistym za pośrednictwem łatwych w obsłudze platform, umożliwiając konsumentom podejmowanie świadomych decyzji. Omawiana platforma wspiera OSD w dostarczaniu dokładnych rozliczeń, dynamicznych cen i przejrzystości, której wymagają konsumenci.
Wyzwanie nr 8: Dobór odpowiednich narzędzi do modernizacji.
Modernizacja zarządzania danymi wymaga skalowalnych, bezpiecznych i elastycznych rozwiązań dostosowanych do celów operacyjnych.
Rozwiązania:
Symbiot oferuje kompleksową platformę umożliwiającą zarządzanie danymi w czasie rzeczywistym, analizę predykcyjną i bezproblemową integrację z rozwiązaniami innych firm, zapewniając tym samym elastyczność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb.
Gotowy, aby podjąć działanie?
Dołącz do rosnącej liczby OSD, które modernizują swoje sieci.
Zarezerwuj krótką rozmowę telefoniczną z naszymi ekspertami już dziś. Odwiedź stronę internetową Symbiot, aby rozpocząć współpracę.