Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Enea zrobi trzecie podejście do elektrowni gazowej w Kozienicach

Enea zrobi trzecie podejście do elektrowni gazowej w Kozienicach

Choć w dwóch dotychczasowych przetargach nie złożono ofert, to energetyczna grupa jest zdeterminowana, aby powalczyć w tegorocznej aukcji o kontrakt dla inwestycji w Kozienicach - wynika z nieoficjalnych informacji portalu WysokieNapiecie.pl.
Elektrownia Kozienice Enea. fot. Depositphotos
Elektrownia Kozienice. Fot. Depositphotos

Według naszych informatorów Enea wkrótce ogłosi trzecie postępowanie, ale tym razem w trybie z wolnej ręki. Przewiduje on, że inwestor zawiera umowę po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. Jedną z przesłanek do udzielenia zamówienia w tym trybie jest sytuacja, w której uprzednio w postępowaniu na daną inwestycję nie złożono żadnych ofert.

Przypomnijmy, że 30 października Enea poinformowała o unieważnieniu przetargu na budowę „pod klucz” bloku gazowo-parowego, pracującego w cyklu kombinowanym (CCGT), o nominalnej mocy elektrycznej brutto 650-750 MW, wraz z 12-letnim serwisem. Powodem był właśnie brak złożonych ofert.

Zobacz więcej: Fiasko w Kozienicach. Przetarg na elektrownię gazową znów unieważniony

Czas, który potencjalni wykonawcy mieli na ich przygotowanie, był bardzo napięty jak na przedsięwzięcie o wartości szacowanej w miliardach złotych, gdyż przetarg ogłoszono na początku lipca.

Właśnie ten krótki termin w branżowych dyskusjach był wskazywany jako potencjalna przyczyna finalnego braku oferentów – mimo, że we wstępnych konsultacjach rynkowych, poprzedzających przetarg, uczestniczyło osiem podmiotów.

Potencjalni wykonawcy bloku gazowego w Kozienicach  Fot  Enea Elkogaz
Źródło: Enea Elkogaz

Niemniej gdy postępowanie zostało już ogłoszone, to szybko zastrzeżenia co do jego kształtu zgłosił jeden z głównych dostawców technologii, czyli Siemens. Spółka twierdziła, że przygotowane przez Eneę zamówienie jest nieefektywne i ogranicza konkurencję, ale Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie firmy.

Aukcja rynku mocy priorytetem

Kluczowym warunkiem dla budowy bloku gazowo-parowego w Kozienicach jest pozyskanie kontraktu mocowego, który pozwoli sfinansować inwestycję. Tegoroczna akcja główna, która obejmuje rok dostaw 2029, jest zaplanowana na 12 grudnia.

Nasi informatorzy wskazują, że Enea wciąż liczy na wystartowanie w tej aukcji z kozienickim projektem. Do tego potrzebuje jednak wiedzy na temat tego, ile realnie może on kosztować. Stąd pomysł na uruchomienie trybu z wolnej ręki i rozpoczęcie negocjacji, które takie szacunki pozwoliłby pozyskać.

Istotne w tym wszystkim mogą być też warunki najbliższej aukcji, w której za sprawą rozporządzenia mocowego – jakie wzbudziło wiele emocji w połowie tego roku – mocno obniżyło korekcyjny współczynnik dyspozycyjności dla magazynów energii. W poprzednich latach wynosił on ok. 95 proc., a w tym roku jest to 61,3 proc.

Z kolei dla bloków gazowo-parowych KWD wynosi prawie 94 proc. Trudno prognozować, jakie warunki będzie przewidywać aukcja w 2025 r., a także z jaką konkurencją wtedy musiałyby się zmierzyć Kozienice. Dlatego tym bardziej Enei może zależeć na tym, aby w grudniowej aukcji pozyskać kontrakt mocowy.

PSE i resort klimatu chcą dodać gazu. Magazyny energii nie wystarczą?

Do trzech razy sztuka?

Plany związane z udziałem Kozienic w aukcji nie doszły do skutku już przed rokiem, a powodem było unieważnienie pierwszego przetargu. Wtedy inwestycja miała jednak charakter projektu „brownfield”, gdyż Enea chciała wybudować w miejsce odstawianych bloków węglowych klasy 200 MW nowe bloki gazowe – dwa po 1100 MW lub trzy po 700 MW.

Power station under moody cloudy sky aerial view
Elektrownia Kozienice. Fot. Depositphotos

Drugi przetarg, który zakończył się niepowodzeniem w ubiegłym miesiącu, zakładał natomiast projekt typu „greenfield”, obejmujący jeden blok 650-750 MW. Jednocześnie postępowanie przewidywało możliwość udzielenia zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki na drugi etap inwestycji, zakładający budowę jednostki bliźniaczej do tej przewidzianej w etapie pierwszym.

Czy Enea dopnie swego za trzecim podejściem? Możliwe, że odpowiedź na to pytanie uda się poznać za kilka tygodni.

Zagraniczna prasówka energetyczna: Dla wszystkich transformatorów nie wystarczy; Morze Północne powinno zazieleniać wodór; Ile Elon Musk wygra dzięki wspieraniu Donalda Trumpa; Nadchodzi najtrudniejsza energetycznie zima dla Ukrainy.
Transformator fot. Depositphotos
Rystad Energy szacuje, że wartość rynku transformatorów o mocy znamionowej większej niż 10 MVA osiągnie 67 mld dolarów do 2030 r. - wobec ok. 48 mld dolarów w 2024 r. Fot. Depositphotos
Elektromobilność napędza:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Tydzień Energetyka: Wchodzi rozporządzenie o normach dla węgla; Nie ma wiatru, PSE przywołuje rynek mocy; Więcej aukcji w morskim wietrze; Prezes PGG odchodzi; Kopanie kryptowalut powoduje brak prądu na Syberii.
wegiel
Polski offshore wspiera:
Zamiast 877 mln zł wyszło 1,5 mld albo 2,4 mld zł. Na tyle wyceniają budowę bateryjnego magazynu energii w Żarnowcu dwie firmy, które złożyły oferty w przetargu. PGE już po raz drugi próbuje znaleźć wykonawcę dla tej inwestycji.
Żarnowiec zbiornik górny esp fot. PGE
Elektrownia Szczytowo-Pompowa Żarnowiec, w sąsiedztwie której ma powstać bateryjny magazyn energii. Fot. PGE
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają: