Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Konferencja „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy” – KAPE świętuje 30 lat działalności

Konferencja „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy” – KAPE świętuje 30 lat działalności

W 2024 roku Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (KAPE) świętuje 30-lecie swojej działalności. Kulminacyjnym punktem tych obchodów będzie konferencja pt. „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy”.
Grafika konferencja KAPE

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy wybitnych ekspertów, liderów branży energetycznej, przedstawicieli administracji publicznej, samorządów, sektora prywatnego oraz organizacji pozarządowych, a także przyjaciół, współpracowników i konkurentów, którzy będą wspólnie dyskutować nad przyszłością transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Konferencja odbędzie się 16 października 2024 w Warszawie (Tower Service).

KAPE – partner w transformacji energetycznej

KAPE została powołana do życia 15 kwietnia 1994 roku, a jej głównym celem od początku istnienia była promocja energooszczędnych rozwiązań oraz poprawa efektywności energetycznej w Polsce. W ciągu ostatnich trzech dekad Agencja odegrała kluczową rolę w implementacji wielu innowacyjnych projektów na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym. Przez lata działalności, KAPE nieustannie wspierała transformację polskiego sektora energetycznego w kierunku zrównoważonego zarządzania energią, a obecnie staje na czele wyzwań związanych z transformacją energetyczną. Działania podejmowane przez KAPE stanowią istotny wkład w realizację celów klimatycznych Unii Europejskiej.

Transformacja energetyczna: kluczowe wyzwania i perspektywy

Polska, z tradycyjnie silnym sektorem opartym na węglu, stoi przed wielkim wyzwaniem w zakresie dekarbonizacji swojej gospodarki i transformacji energetycznej. Rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii, takich jak energetyka słoneczna, wiatrowa oraz rosnące zainteresowanie energetyką jądrową, skłania do refleksji nad przyszłością polskiego sektora energetycznego.

Jednym z najważniejszych impulsów do zmian są postępujące zmiany klimatyczne i związane z nimi regulacje prawne, w tym europejski pakiet „Fit for 55”, który zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Krajowa Agencja Poszanowania Energii aktywnie wspiera wdrażanie projektów zmierzających do poprawy efektywności energetycznej w przemyśle, transporcie, budownictwie i innych sektorach gospodarki.

Konferencja – program i panele tematyczne

Konferencja „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy” stanowi zaproszenie do wielowątkowej dyskusji nad kondycją polskiej energetyki, możliwości i szans, które się pojawiają wraz z uruchomieniem kolejnych programów i środków pomocowych na transformację. Program konferencji obejmuje pięć paneli dyskusyjnych, które umożliwią wymianę doświadczeń, poglądów oraz dobrych praktyk z różnych sektorów gospodarki.

Dyskusje skupią się na takich tematach jak:

  • Poprawa efektywności energetycznej w przemyśle i budownictwie
  • Wyzwania sektora budynkowego w kontekście Zielonego Ładu
  • Transformacja energetyczna ciepłownictwa
  • Finansowanie transformacji energetycznej
  • Wizja transformacji energetycznej w kontekście realizacji celów 2050

O aktualnych wyzwaniach i programach wsparcia w obszarze transformacji energetycznej porozmawiamy z gościem specjalnym Konferencji, Dorotą Zawadzką-Stępniak, Prezesem Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pełna agenda wydarzenia jest dostępna na stronie: https://30lat.kape.gov.pl/

Dyskusje będą prowadzone przez ekspertów, praktyków oraz przedstawicieli instytucji zaangażowanych w proces transformacji energetycznej. Wśród prelegentów znajdą się zarówno doświadczeni specjaliści z branży, jak i młode talenty, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową w KAPE, co pozwoli na prezentację różnorodnych punktów widzenia. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się dobrym praktykom oraz porozmawiać z liderami transformacji energetycznej, którzy już teraz wdrażają nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne.

Gala wręczenia Nagród KAPE

Zwieńczeniem konferencji będzie uroczysta Gala, podczas której wręczone zostaną Nagrody od KAPE dla podmiotów, które w sposób szczególny przyczyniły się do poprawy efektywności energetycznej oraz realizacji projektów transformacyjnych. Nagrody te stanowią wyraz uznania dla firm i instytucji, które poprzez swoje działania przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i efektywnego zarządzania energią i jednocześnie stanowią wzór do naśladowania w obszarze transformacji energetycznej.

Zaproszenie do merytorycznej dyskusji

Transformacja energetyczna, przed którą stoi Polska, to wyzwanie, ale także ogromna szansa na rozwój i modernizację kraju. Od dobrej współpracy pomiędzy rządem, biznesem, samorządami i organizacjami pozarządowymi zależy powodzenie tego przedsięwzięcia. W tym celu konieczna jest merytoryczna i rzetelna wymiana opinii. Konferencja „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy” będzie doskonałą okazją do refleksji nad przyszłością polskiej energetyki i wymiany doświadczeń z zakresu efektywnego wdrażania zmian.

Ochrona przeciwpowodziowa to temat ważny, a w obliczu powodzi która nawiedziła Polskę we wrześniu 2024 r. również bardzo żywy. W najbliższych latach musimy odpowiedzieć na pytanie: czy warto inwestować w kolejne budowle hydrotechniczne, żeby zmniejszać skutki powodzi?
Zbiornik Kamieniec Ząbkowicki. Fot. Energoprojekt-Warszawa
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Northvolt próbuje utrzymać się na powierzchni; Centra danych napędzają budowę elektrowni gazowych; Przyszłość jest elektryczna, a nie hybrydowa; Volkswagen na Chinach urósł, a teraz traci.
Największym zmartwieniem menadżerów Northvolt jest gigafabryka w Skellefteå w północnej Szwecji. Fot. Depositphotos
Skelleftea, Sweden A sign for the Northvolt Lithium electric battery factory.
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Zielone technologie rozwijają:
Tydzień Energetyka: Czy nowi komisarze zmienią politykę KE; Kopalnia Rydułtowy może pójść w odstawkę; Umiarkowany sukces aukcji dla kogeneracji; Medialna awantura o zrzut wody w Lubachowie.
unia oze
W południowo-zachodniej Polsce energetycy walczą ze skutkami największego kataklizmu od lat. Powódź pozbawiła zasilania kilkaset tysięcy osób, zniszczyła stacje transformatorowe, linie elektroenergetyczne i zalała co najmniej 12 elektrowni wodnych.
tauron powodz
Zielone technologie rozwijają: