Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Zielony przemysł
  6. >
  7. Resort klimatu w końcu ustalił poziom zielonych certyfikatów

Resort klimatu w końcu ustalił poziom zielonych certyfikatów

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane wyczekiwane przez sektor OZE oraz przemysł energochłonny rozporządzenie ws. poziomu obowiązku umorzenia zielonych certyfikatów.
De 0004 Power plant be
Przemysł energochłonny potrzebuje taniej energii odnawialnej do dekarbonizacji. Fot. Depositphotos

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem:

§ 1. Wielkość udziału, o którym mowa w art. 59:

1) pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, wynosi 8,5%; (tzw. zielone certyfikaty – red.)

2) pkt 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, wynosi 0,5%. (tzw. błękitne certyfikaty – red.)

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 31 sierpnia 2024 r.

Przypomnijmy, że pierwotny projekt rozporządzenia był diametralnie inny. Resort klimatu proponował, aby obowiązek wyznaczyć na następne trzy lata, a jego poziom ustalić na kolejno: 2025 r. – 12,5 proc.; 2026 r. – 12 proc.; 2027 r. – 11,5 proc.

Ta propozycja spotkała się z negatywnym odbiorem zarówno ze strony branży OZE, który oceniała ją jako za niską, jak i przemysłu energochłonnego, który natomiast postulował dalsze obniżenie obowiązku, wynoszącego 5 proc. w 2024 r. Jako zbyt wysokie propozycje resortu klimatu oceniały także Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Przykładowo postulat znacznego podwyższenia projektowanego poziomu zgłosiły Stowarzyszenie Energii Odnawialnej (co najmniej 15 proc. w 2025 r., 15 proc. w 2026 r. i 13 proc. w 2027 r.), a także Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (w 2025 r. 18 proc. oraz 13 proc. w latach 2026-2027).

Natomiast takie podmioty jak KGHM, Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego, Polska Unia Ceramiczna, Związek Pracodawców Polskie Szkło czy Stowarzyszenie Producentów Cementu wyraziły oczekiwanie, aby w ciągu najbliższych trzech lat obowiązek wynosił 2 proc., czyli podobnie jak wskazało MRiT.

Z kolei PGE, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie oraz Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych wskazały propozycję zbieżną z tą, którą przekazała MAP, czyli 10 proc. w 2025 r., 9,5 proc. w 2026 r. i 9 proc. w 2027 r. Później MAP jeszcze zrewidował swoje stanowisko w dół i zasugerował pozostawienie obowiązku na niezmienionym poziomie 5 proc.

Zobacz więcej: Pomysł Ministerstwa Klimatu na zielone certyfikaty trafił na opór w rządzie

Małe reaktory cierpią na tę samą przypadłość co wielkie: znacznie przekraczają budżet i ich ukończenie zajmuje znacznie więcej czasu niż się zakłada.
Atom
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Regularne odłączenia, brak zgody na przyłączenie do sieci, wreszcie niskie lub ujemne ceny w godzinach największej produkcji. Życie wytwórcy energii ze źródeł odnawialnych nie jest usłane różami. Istnieją jednak rozwiązania, które mogą ulżyć wytwórcom i pomóc im zwiększyć przychody. Wiąże się to przede wszystkim z debiutującymi właśnie usługami systemowymi oraz kontraktami cPPA.
oze, cppa,
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Fotowoltaikę wspiera:
Partner działu Klimat:
Technologie wspiera:
Coś dziwnego dzieje się z energetyką – albo po prostu starzejemy się szybciej, niż rozumiemy nowe realia. Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego.
Charging an electric car from home photovoltaics power station ,sustainable and economic transportation concept.
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Zielone technologie rozwijają: