Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Przedsiębiorcy chcą elastycznie korzystać z energii

Przedsiębiorcy chcą elastycznie korzystać z energii

Materiał Partnera
Coraz więcej firm myśli o energii zupełnie inaczej – chcą być aktywnymi uczestnikami rynku a nie biernymi konsumentami. Rosnące koszty energii są największym motywatorem do wprowadzenia nowych, energooszczędnych rozwiązań.
Depositphotos 214345788 S

80 proc. przedsiębiorstw podejmuje działania, które mają na celu oszczędzanie energii – takie wnioski płyną z raportu firmy badawczej SW Research przeprowadzonego na zlecenie Enel X. Badanie obejmowało 300 przedsiębiorstw z różnych branż, prawie 60 proc. pochodziło z przemysłu, a na drugim miejscu (14 proc.) był handel.

Raport potwierdza, że coraz więcej polskich firm interesuje się możliwościami oszczędzania energii i aktywnym udziałem w rynku i coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w nowe technologie dostępne na rynku. Kryzys energetyczny i podwyżki cen energii spowodowały, że efektywność energetyczna, własne źródła energii przestały być ekstrawagancją- stały się koniecznością.

Aż 96 proc. ankietowanych deklarowało, że ich firmy inwestują w oszczędzanie energii, 10 proc. inwestuje w we własne źródła OZE. – Postawiliśmy na energię odnawialną nie dlatego, że taka jest moda. Przede wszystkim stwierdziliśmy, że pozwoli nam to obniżyć koszty – wyjaśniał w badaniu menedżer z branży opakowań.

Jedną z możliwości ograniczenia kosztów energii  jest Demand Side Response czyli zarządzanie popytem na energię w przedsiębiorstwie. Udział w programie DSR oznacza oferowanie zdolności do czasowej redukcji poboru mocy przez odbiorców energii, aby  wspierać stabilne funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego i zapobiegać blackoutom.

To właśnie rosnące koszty energii są największym motywatorem do wprowadzenia nowych, energooszczędnych rozwiązań. 

Programy DSR pozwalają na uzyskanie dodatkowych przychodów przedsiębiorstwom, które biorą w nim udział. Otrzymują one wynagrodzenie za gotowość do redukcji poboru mocy w odpowiedzi na wezwanie operatora systemu elektroenergetycznego w przypadku wystąpienia krytycznych deficytów mocy. Program ten pozwala też na łatwiejszą integrację i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.  

Wiedza o korzyściach płynących z DSR jest coraz większa. W 2020 r. ponad 70 proc. ankietowanych nie wiedziało co to jest, w 2024 tylko 28 proc. nie miało żadnej wiedzy na ten temat. – W Polsce wiele osób deklaruje, że oszczędza energię. Ale do nas, Polaków, najłatwiej przemówić poprzez  kieszeń – nie tylko kary czy mandaty, ale też korzyści  i oszczędności. Dlatego DSR tak dobrze działa – tłumaczył jeden z ankietowanych menedżerów z branży spożywczej. Czytaj więcej o raporcie i DSR

Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Tak drogiej energii elektrycznej jaką będziemy mieć w Polsce dziś wieczorem, nie widzieliśmy od szczytu kryzysu energetycznego w 2022 roku. Skok cen nie dotyczy jednak całej Europy. Podczas gdy na Węgrzech trzeba będzie zapłacić prawie 3800 zł/MWh, w Finlandii prąd wyceniono na… 0 zł/MWh. Dlaczego?
Ceny energii elektrycznej w Europie 17 lipca 2024 o godzinie 21:00
Ceny energii elektrycznej w Europie 17 lipca 2024 o godzinie 21:00
Baltic Power, który rozwija projekt morskiej farmy wiatrowej o mocy 1149 MW, zgodnie za harmonogramem z końcem tego roku rozpocznie przygotowania do prac na morzu. To pierwszy projekt ze wszystkich planowanych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego do 2030 roku, który ma dopięte finansowanie i ogłoszoną decyzję inwestycyjną. Teraz wyzwaniem będzie trzymanie się harmonogramu.
Baltic Power przechodzi do budowy farmy na morzu
Polski offshore wspiera:
Zielone technologie rozwijają: