Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. V Kongres Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym, 11-13 czerwca

V Kongres Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym, 11-13 czerwca

Kierunki transformacji energetycznej sektora ciepłownictwa systemowego, sposób implementacji finalnych unijnych regulacji klimatyczno-energetycznych, a także następstwa kryzysu energetycznego, będą w centrum uwagi uczestników V Kongresu Kogeneracji. Wydarzenie, organizowane po raz piąty przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, odbędzie się w dniach 11-13 czerwca 2024 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
20240507 – PTEZ baner 5-kongres  (2)

Kongres przedstawicieli sektora ciepłownictwa systemowego będzie okazją do dyskusji na temat dalszego rozwoju tej gałęzi gospodarki. Nie zabraknie dyskusji dotyczących wyzwań, przed jakimi stają przedsiębiorstwa ciepłownicze, działające w naszym kraju, w obliczu zaawansowanych projektów inwestycyjnych i modernizacyjnych. W Kongresie, jak co roku uczestniczyć będą naukowcy z czołowych ośrodków akademickich, przedstawiciele administracji rządowej odpowiedzialni za obszar elektroenergetyki i ciepłownictwa oraz członkowie organizacji branżowych, aktywnie działający na rzecz rynku energii elektrycznej i ciepła w Polsce.

W programie V Kongresu Kogeneracji zaplanowano trzy główne panele tematyczne:

  • Transformacja sektora elektroenergetycznego i ciepłowniczego – kierunki, wyzwania i postęp
  • Sector coupling – znaczenie dla sektora ciepłownictwa systemowego
  • Dekarbonizacja a środowisko

W trakcie Kongresu Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych zaprezentuje przełomowy Raport „Potencjał wykorzystania technologii Power to Heat w transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce”.

Uczestnicy Kongresu będą debatować na temat wdrożenia do prawodawstwa krajowego unijnych regulacji, będących pochodną polityki klimatyczno-energetycznej Wspólnoty. Przyjęcie odpowiednich rozwiązań prawnych pozwoli kontynuować proces transformacji i dalszego rozwoju sektora elektroenergetycznego i branży ciepłowniczej w kolejnych dekadach.

– To już piąty Kongres Kogeneracji organizowany w Kazimierzu Dolnym. Jak co roku zaproszenie do udziału w wydarzeniu kierujemy do każdego zainteresowanego rozmową na temat przyszłości sektora elektroenergetycznego i branży ciepłowniczej. W czerwcu, na trzy dni, Kazimierz Dolny stanie się ponownie sercem polskiej debaty wokół zagadnień transformacji energetycznej i dekarbonizacji ciepłownictwa systemowego w naszym kraju. Tworzymy również wyjątkową przestrzeń wymiany opinii dotyczących perspektyw rozwoju kogeneracji w Polsce – podkreśla Mariusz Michałek, prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Podczas Kongresu Kogeneracji wręczona zostanie statuetka Przyjaciela Kogeneracji. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i instytucjom, które mają wyjątkowy wkład w działania na rzecz promocji produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. W poprzednich edycjach wydarzenia statuetka Przyjaciela Kogeneracji trafiła (w 2019 r.) do Krzysztofa Tchórzewskiego – ministra energii w latach 2015-2019, (w 2021 r.) do prof. dr hab. Waldemara Kamrata z Politechniki Gdańskiej, (w 2022 r.) do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, (w 2023 r.) do Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

W Kongresie Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym uczestniczy co roku kilkuset ekspertów: przedstawiciele administracji publicznej, menadżerowie przedsiębiorstw energetycznych oraz naukowcy, którzy dyskutują na temat kondycji i perspektyw rozwoju elektroenergetyki i ciepłownictwa.

Więcej informacji o Kongresie znajduje się na stronie http://www.kongreskogeneracji.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z I Kongresu Kogeneracji, II Kongresu Kogeneracji, III Kongresu Kogeneracji, IV Kongresu Kogeneracji oraz do uczestnictwa w tegorocznej edycji!

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych od ponad 30 lat wspiera i integruje branżę wytwórców ciepła i energii elektrycznej. Organizacja działa na rzecz rozwoju elektrociepłownictwa w Polsce i tworzy przyjazne otoczenie dla funkcjonowania energetyki i ciepłownictwa w naszym kraju. PTEZ promuje efektywnościowe rozwiązania w energetyce, tworząc przestrzeń do współpracy i dyskusji na temat nowoczesnych rozwiązań w produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Organizacja działa na rzecz ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego, wspierając rozwój kogeneracji. PTEZ towarzyszy polskim przedsiębiorstwom w procesie transformacji energetycznej.

Szybko rośnie liczba godzin w których PSE ograniczają produkcję energii ze źródeł odnawialnych. PSE tłumaczy, że winien jest brak wystarczającego odbioru i mała elastyczność elektrowni i przekonuje, że zmiany na Rynku Bilansującym zmienią sytuację.
oze
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
Dostęp do zeroemisyjnej energii jest kluczowy dla konkurencyjności i bezpieczeństwa kraju. Dlatego Polska nie powinna dłużej zwlekać z realizacją programu energetyki jądrowej – to główna myśl czwartej edycji Nuclearconference.pl, która odbyła się w Warszawie
Atom
Technologie wspiera:
W drugim naborze do programu wsparcia, obejmującego energetyczne wykorzystanie odpadów komunalnych, zgłoszono 21 inwestycji o łącznej wartości blisko 10 mld zł. Wnioskowane dofinansowanie blisko trzykrotnie przekracza dostępną pulę środków.
Spalarnia Gdańska fot. mat. pras.
Spalarnia odpadów w Gdańsku znajduje się na zaawansowanym etapie realizacji. Fot. Port Czystej Energii