Warszawa, 02.07.2018 (ISBnews) – Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) planują uruchomienie Programu Bieżącego Uproszczonego (DSR PBU) w ramach usługi DSR, podały PSE. Nowy Program bazuje na rozwiązaniach wypracowanych w ramach Programu Bieżącego, jednak jego formuła została znacznie uproszczona i pozbawiona barier i ryzyk, które wcześniej mogły utrudniać uczestnictwo wielu podmiotów.
"Program skierowany jest do wszystkich odbiorców energii elektrycznej, którzy chcą bardziej efektywnie korzystać z energii. Otwarte spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych odbędzie się 6 lipca br. w siedzibie PSE w Konstancinie-Jeziornie" – czytamy w komunikacie.
Program DSR PBU polega na redukcji zapotrzebowania na moc przez odbiorców energii elektrycznej na wezwanie operatora systemu przesyłowego (OSP). W zamian za zredukowanie zużycia energii odbiorca otrzymuje wynagrodzenie oraz przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju, wyjaśniono w materiale.
"DSR PBU to jeden ze środków zaradczych stosowany przez operatora systemu przesyłowego (obok IP-DSR, pracy interwencyjnej ESP i rezerwy zimnej, pomocy międzyoperatorska) dla zapewnienia bilansu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE). DSR PBU przyczynia się do zbilansowania rosnącego zapotrzebowania odbiorców na energię elektryczną, i zachowania stabilności w KSE" – czytamy dalej.
Usługa DSR PBU pozwoli:
• zwiększyć bezpieczeństwo systemu w sytuacjach szczytowego zapotrzebowania,
• przyczynić się do poprawy ciągłości pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE),
• zmniejszyć wydatki na budowę nowych źródeł wytwórczych (elektrowni),
• podnieść świadomość energetyczną odbiorców końcowych (klientów biznesowych i indywidualnych),
• uzyskać dodatkowe korzyści finansowe dla uczestników Programu,
• odnieść korzyść wizerunkową – uzyskać "Certyfikat – wspieram bezpieczeństwo energetyczne Polski", podano w materiale.
Uczestnikiem usługi DSR PBU może być każdy podmiot posiadający zdolności redukcji lub przesunięcia zapotrzebowania na moc, przyłączony do sieci elektroenergetycznej. W zależności od potencjału redukcji potencjalny uczestnik może zawrzeć umowę bezpośrednio z PSE (odbiorcy powyżej 10 MW mocy) lub zewnętrzną firmą (tzw. agregatorem), który będzie go reprezentował w relacjach z PSE.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Są właścicielem ponad 14 000 km linii oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.
(ISBnews)