Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Produkcja miedzi płatnej KGHM spadła o 6% r/r do 53,5 tys. ton w maju

Produkcja miedzi płatnej KGHM spadła o 6% r/r do 53,5 tys. ton w maju

Warszawa, 25.06.2018 (ISBnews) – Produkcja miedzi płatnej w grupie kapitałowej KGHM Polska Miedź wyniosła 53,5 tys. ton w maju 2018 r. i była o 6% niższa r/r, podała spółka.

"Mniejsza produkcja miedzi (-12%) wynika głównie z postoju remontowego instalacji do przetopu koncentratów w Hucie Miedzi Głogów II, który trwał od 8 kwietnia br. Aktualnie trwa wygrzewanie pieca zawiesinowego i elektrycznego, a uruchomienie produkcji części ogniowej Huty Miedzi Głogów II przewidywane jest na koniec czerwca br." – czytamy w komunikacie.

Produkcja miedzi z aktywów zagranicznych była wyższa r/r. W przypadku KGHM International wzrost dotyczył głównie kopalni Robinson i był związany z wyższą zawartością miedzi w wydobytej rudzie jak i wzrostem wskaźnika uzysku miedzi w procesie jej przetwarzania. Produkcja Sierra Gorda była wyższa o 5% w relacji do wyników maja 2017 r., podano także.

Produkcja srebra w grupie kapitałowej wyniosła 101,5 ton w maju i wzrosła o 21% r/r. Wzrost wynikał z niższej produkcji tego metalu w maju ubiegłego roku, w związku z postojem remontowym Wydziału Metali Szlachetnych w Hucie Miedzi Głogów.

"Produkcja TPM wyniosła 15,8 tys. troz, tj. 0,7 tys. troz (-4%) niższa w związku z niższą produkcją w KGHM Polska Miedź S.A. oraz kopalni Sierra Gorda. Produkcja KGHM International została utrzymana na ubiegłorocznym poziomie" – czytamy dalej.

Produkcja molibdenu w wyniosła 1,6 mln funtów i spadła o 37% r/r na skutek niższej zawartości molibdenu w przerabianej rudzie w kopalni Sierra Gorda.

Sprzedaż miedzi płatnej w maju 2018 wyniosła 49,8 tys. ton i była mniejsza o 11% r/r.

Sprzedaż srebra wyniosła 72,7 ton i była mniejsza o 31% r/r/

Sprzedaż TPM wyniosła 20,2 tys. troz i była większa o 76% w porównaniu do maja 2017 r.

Sprzedaż molibdenu wyniosła 1,7 mln funtów i była mniejsza o 7% w porównaniu do maja 2017 r.

"Sprzedaż miedzi w maju 2018 wyniosła 40,0 tys. ton i była niższa o 3,8 tys. ton (-9%) w porównaniu ze sprzedażą w maju 2017. Główną przyczyną była zmniejszona produkcja miedzi elektrolitycznej w hutach KGHM oraz optymalizacja logistyki wysyłek polskich koncentratów Cu. Sprzedaż srebra wyniosła 71,2 ton i była niższa o 32 tony (-31%) ze względu na zaplanowany na drugą połowę czerwca remont na Wydziale Metali Szlachetnych i konieczność zbudowania zapasu na realizację zaplanowanych na czerwiec wysyłek srebra. Sprzedaż TPM wyniosła 13,7 tys. troz i była wyższa o 11,6 tys. troz (552%) ze względu na realizację sprzedaży skumulowanej ilości złota do klienta zagranicznego" – napisano w odniesieniu do wyników operacyjnych spółki-matki.

Z kolei w KGHM International:

– sprzedaż miedzi wyniosła 4,3 tys. ton i była niższa o 2,5 tys. ton (-37%), głównie ze względu na uwarunkowania logistyczne sprzedaży koncentratu Robinson.

– Sprzedaż TPM wyniosła 4,3 tys. troz i była niższa o 2,5 tys. troz (-37%), głównie ze względu na niższą zawartość TPM w rudzie Sudbury.

– Sprzedaż srebra wyniosła 0,1 ton i była niższa o 0,7 ton (-91%). Miało to głównie związek ze skorygowaniem w maju 2018 prowizorycznych zawartości srebra w odniesieniu do wcześniej zrealizowanych wysyłek.

– Sprzedaż molibdenu wyniosła 0,058 mln funtów i była niższa o 0,092 mln funtów (-60%). Miało to związek ze zmniejszoną produkcją molibdenu w kopalni Robinson.

W kopalni Sierra Gorda (55% udziału KGHM) sprzedaż miedzi wyniosła 5,6 tys. ton i była zbliżona do sprzedaży rok wcześniej. Sprzedaż molibdenu wyniosła 1,7 mln funtów i była zbliżona do sprzedaży rok wcześniej. Sprzedaż srebra wyniosła 1,5 ton i była zbliżona do sprzedaży rok wcześniej. Z kolei sprzedaż TPM wyniosła 2,2 tys. troz i była niższa o 0,33 tys. troz (-13%).

Mniejsza sprzedaż miała związek ze stwierdzoną niższą w porównaniu do roku poprzedniego zawartością złota w koncentracie Sierra Gorda, wyjaśniono.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

(ISBnews)