Warszawa, 23.10.2017 (ISBnews) – Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych. Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej (MON), wydatki na obronę mają wynieść co najmniej 2% PKB w 2018 r., a a docelowo mają wzrosnąć do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r.
Według MON, nowelizacja ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych zakłada zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB i ich wzrost.
"W 2018 r. mają one wynieść co najmniej 2% PKB, w roku 2020 wrosnąć do 2,1% PKB, a docelowo – do minimum 2,5% PKB w 2030 r. Wiąże się to z ustaleniami państw NATO, podjętymi na szczycie w Newport w 2014 r., a potwierdzonych w 2016 r. na szczycie w Warszawie oraz deklaracjami rządu i prezydenta o zwiększeniu wydatków obronnych do 2% PKB (liczonych wg metodologii NATO, tj. w odniesieniu do budżetu roku bieżącego)" – czytamy w komunikacie resortu.
Zwiększenie wydatków obronnych umożliwi reorganizację struktury i systemu dowodzenia sił zbrojnych i przyspieszyć modernizację "przy aktywnym zaangażowaniu polskiego przemysłu obronnego", podano dalej.
"Zwiększenie stanu etatowego sił zbrojnych wiąże się z formowaniem Wojsk Obrony Terytorialnej, które docelowo mają liczyć ponad 50 tys. osób. Według szacunków zmiana przepisów spowoduje wzrost wydatków obronnych o ponad 117,2 mld zł w ciągu 10 lat" – czytamy także.
Parlament zakończył prace nad ustawą 29 września.
(ISBnews)