Płock, 11.07.2018 (ISBnews) – PKN Orlen analizuje budowę szczytowego bloku gazowego w Płocku, poinformował dyrektor wykonawczy ds. energetyki Jarosław Dybowski. Koncern w dziedzinie energetyki chce się skupić na istniejących aktywach, możliwych inwestycjach w farmy wiatrowe na Bałtyku i rozwoju infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych.
"Rozważamy taką możliwość [budowy gazowego bloku szczytowego], mamy teren, prowadzimy analizy, ale decyzji jeszcze nie ma. Zdecyduje przede wszystkim opłacalność, weźmiemy pod uwagę takie czynniki, jak nakłady inwestycyjne i ceny gazu" – powiedział Dybowski dziennikarzom w Płocku.
Dodał, że kwestie ekonomiczne będą też kluczowe przy podejmowaniu decyzji o mocy bloku, choć z punktu widzenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) moc powinna być duża ze względu na jego lokalizację.
Potencjalna jednostka została zgłoszona do certyfikacji w ramach rynku mocy.
Wcześniej dyrektor podkreślił, że po uruchomieniu nowego bloku CCGT w Płocku PKN Orlen stał się piątą grupą energetyczną w Polsce.
Uruchomiony pod koniec czerwca blok gazowo-parowy 600 MW będzie zużywał 0,8 mld Nm3 gazu ziemnego rocznie. Sprawność bloku wynosi ok. 61% podczas pracy w kondensacji i ok. 92% w kogeneracji.
"W Polsce mamy zainstalowane łącznie 1 600 MW. Zakładając pracę w pełnej mocy wykorzystujemy jedną trzecią na nasze potrzeby, a dwie trzecie moglibyśmy skierować na rynek" – powiedział Dybowski.
W ramach segmentu energetycznego PKN Orlen myśli także farmach wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W marcu spółka ogłosiła przetarg na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu. W ramach posiadanej koncesji maksymalna moc farm to 1 200 MW.
"Przetarg powinien być rozstrzygnięty w ciągu tygodnia-dwóch" – powiedział dyrektor.
Podkreślił, że projekt budowy farm wiatrowych jest nadal na etapie analiz.
"Musimy znać ekonomię tego projektu. Dopiero potem się zastanowimy, czy zrobimy to razem z partnerem, czy sami" – wskazał.
Dyrektor podkreślił też, że PKN Orlen śledzi zmiany na rynku energetycznym i chce także inwestować w infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych.
"W ciągu najbliższych lat chcemy mieć łącznie 150 ładowarek na naszych stacjach. Jednak nie zależy to tylko od nas, ale też od współpracy ze strony firm energetycznych" – powiedział Dybowski.
Dodał też, że spółka pracuje nad pilotażowych projektem samowystarczalnych stacji benzynowych, w których wykorzystano by odnawialne źródła energii.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
(ISBnews)