Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGNiG: Decyzja BnetzA ws. Nord Stream 2 to krok w kierunku egzekwowania prawa UE

PGNiG: Decyzja BnetzA ws. Nord Stream 2 to krok w kierunku egzekwowania prawa UE

Warszawa, 16.11.2021 (ISBnews) – Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) poinformowała o zawieszeniu postępowania certyfikacyjnego w sprawie operatora gazociągu Nord Stream 2. Decyzja ta potwierdza skuteczność działań procesowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), uważa prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka traktuje decyzję jako pierwszy krok w kierunku zapewnienia egzekwowania prawa Unii Europejskiej wobec projektu gazociągu.

Przyczyną zawieszenia jest fakt, że Nord Stream 2 AG na obecnym etapie postępowania nie spełnia kryteriów przewidzianych dla niezależnego operatora systemu przesyłowego, a konkretnie kryterium zorganizowania operatora w formie prawnej zgodnej z prawem niemieckim, podano w komunikacie.

"Decyzja BnetzA potwierdza skuteczność działań procesowych GK PGNiG. Niemiecki organ regulacyjny przychylił się do naszego stanowiska, że spółka Nord Stream 2 AG jako spółka prawa szwajcarskiego nie może być operatorem systemu przesyłowego" – skomentował Majewski, cytowany w komunikacie.

Postępowanie certyfikacyjne dla operatora gazociągu Nord Stream 2 będzie zawieszone do czasu zakończenia przekształceń organizacyjnych wnioskodawcy. Po ich zakończeniu oraz przedstawieniu nowej dokumentacji BNetzA będzie oceniała, czy spełnione zostały kryteria określone w prawie dla certyfikacji operatora gazociągu.

"W naszej ocenie, z perspektywy prawnej nie jest możliwe dokonanie certyfikacji spółki zależnej Nord Stream 2 AG jako niezależnego operatora gazociągu. Nie jest także możliwe ustanowienie operatora stosującego prawo Unii Europejskiej wyłącznie na wodach terytorialnych Republiki Federalnej Niemiec. Dzisiejszą decyzję odbieramy jako pierwszy krok w kierunku zapewnienia egzekwowania prawa Unii Europejskiej wobec projektu Nord Stream 2. Na kolejnych etapach postępowania będziemy zmierzali do uwzględnienia przez organy regulacyjne zasady solidarności energetycznej oraz wymogów prawa UE" – dodał prezes.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 39,2 mld zł w 2020 r.

(ISBnews)