Warszawa, 26.06.2018 (ISBnews) – PGE Energia Ciepła (PGE EC), spółka odpowiedzialna za realizację Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE, podpisała z władzami Nowego Sącza oraz tamtejszym Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej list intencyjny zakładający rozwój istniejącego systemu ciepłowniczego i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła w Nowym Sączu, podała spółka.
"Na podstawie podpisanego listu PGE Energia Ciepła wykona szczegółową analizę techniczną i ekonomiczną określającą potrzeby i możliwości inwestycji w rozwój istniejącej infrastruktury ciepłowniczej. Jednym z rozpatrywanych przez PGE Energia Ciepła scenariuszy jest budowa niskoemisyjnego źródła kogeneracyjnego, produkującego ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną. Powyższe rozwiązanie jest jednym z kluczowych narzędzi do walki z problemem niskiej emisji, główną przyczyną smogu" – czytamy w komunikacie.
Projekt rozwoju systemu ciepłowniczego w Nowym Sączu jest elementem szerszego planu współpracy PGE Energii Ciepła z samorządami z całej Polski. Celem współpracy jest modernizacja lokalnych systemów ciepłowniczych oraz budowa nowych źródeł kogeneracyjnych, umożliwiających mieszkańcom rezygnację z przydomowych instalacji grzewczych i podłączanie się do miejskiego systemu ciepłowniczego, co znacznie ograniczy emisję tlenków siarki, azotu oraz pyłów w mieście, podano również.
"Podpisanie listu intencyjnego w Nowym Sączu jest dowodem, że chcemy wspierać samorządy w modernizacji ich lokalnej infrastruktury ciepłowniczej, która ma także poprawić jakość powietrza w regionie. PGE Energia Ciepła chce być partnerem samorządów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach ciepłownictwa oraz finansując niezbędne inwestycje. Efektem naszych działań ma być model współpracy, zapewniający wzajemną satysfakcję, korzyści operacyjne i środowiskowe, co jest dowodem realizacji Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE" – powiedział prezes PGE Energia Ciepła Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.
25 czerwca PGE Energia Ciepła podpisała podobny list intencyjny z Burmistrzem Wadowic oraz zarządem gminnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Termowad. Do końca roku planowane jest podpisanie kolejnych listów, przypomniano.
Rozwój infrastruktury ciepłowniczej jest elementem Strategii Ciepłownictwa grupy kapitałowej PGE na lata 2018-2023 z perspektywą do 2030, ogłoszonej w grudniu 2017 r. Zgodnie z nią intencją PGE jest bycie liderem zmian środowiskowych w sektorze poprzez prowadzenie działań wspierających walkę o czyste powietrze w polskich miastach.
Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
(ISBnews)