Warszawa, 06.09.2018 (ISBnews) – PKN Orlen utrzymał się na czele rankingu największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej przygotowanego przez Coface, podał ubezpieczyciel. W top-5 znalazły się jeszcze dwie polskie firmy: Jeronimo Martins Polska – właściciel sieci Biedronka – na 4. miejscu (bez zmian r/r) oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) – na 5. miejscu (awans z 8. w ub.r.).
Firmy plasujące się na 2. i 3. miejscu utrzymały swoje pozycje z ub.r. – były to odpowiednio: Skoda Auto i MOL.
"Polska pozostaje liderem rankingu nieprzerwanie od początku jego istnienia. W tej edycji zestawienia, w gronie największych 500 przedsiębiorstw w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, znalazło się 175 firm (35%) z Polski, z czego aż 6 w pierwszej dziesiątce. Ich łączny obrót za 2017 r. sięgnął niebagatelnej wartości 262,4 mld euro. Podczas, gdy przychody wzrosły w tempie niższym niż średnia dla całego regionu, czyli o 10,8%, to wzrost zysków przekroczył średnią ponad dwukrotnie – zwiększył się o 39,3%" – czytamy w komunikacie.
W top-10 znalazły się jeszcze trzy polskie firmy: Grupa Lotos na miejscu 8. (awans z 13. w ub.r.), Eurocash na 9. (awans z 12.) i Polska Grupa Energetyczna na 10. (PGE; spadek z 9.).
"PKN Orlen wyróżnia się nie tylko imponującymi wynikami, ale przede wszystkim jasno nakreślonym planem konsolidacji pozycji rynkowej. Dlatego realizujemy projekty, które napędzają wzrost spółki i przyczyniają się do wzrostu polskiej gospodarki. Przykładem – najbardziej zaawansowany technologicznie blok gazowo-parowy w Płocku. Stale monitorujemy rynek i rozwój wydarzeń w przemyśle chemicznym, stąd nasz program rozwoju petrochemii, który ma przynieść w przyszłości 1,5 mld zł dodatkowych zysków rocznie. Dzięki naszym wynikom i wyselekcjonowanym projektom biznesowym, możemy planować wzrost Grupy Orlen poprzez powiększanie portfela aktywów. Akwizycja Grupy Lotos to projekt o znaczeniu strategicznym w tym względzie. Jesteśmy przekonani, że osiągając nasze ambitne cele, pozostaniemy liderem wśród największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej także w kolejnych latach" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w raporcie "Coface CEE Top-500 Ranking".
"W 2017 r. roczna sprzedaż Biedronki wzrosła o 13,2%, do ponad 11 075 mln euro. Zwiększyliśmy też udział w polskim rynku detalicznym. Było to efektem maksymalnego skoncentrowania się na potrzebach klientów. W tym celu rozwijaliśmy ofertę, wprowadzając m.in. 190 nowych artykułów marki własnej i udoskonalając składy produktów spożywczych. Mocno postawiliśmy też na angażujące promocje i program lojalnościowy. By poprawić klientom komfort zakupów, zmodernizowaliśmy 226 sklepów i otworzyliśmy 121 nowych placówek. Uruchomiliśmy też kolejne,16. centrum dystrybucyjne. W dalszym ciągu inwestowaliśmy we współpracę z polskimi dostawcami, od których w 2017 roku pochodziło aż 92% wszystkich artykułów dostępnych w ofercie Biedronki" – skomentował dyrektor działu zakupów, członek zarządu Jeronimo Martins Polska Maciej Łukowski, cytowany w odrębnym komunikacie spółki.
"W PGNiG stale wdrażamy strategię umacniania naszej obecności na międzynarodowym rynku gazowym. Dywersyfikujemy źródła zaopatrzenia Polski i rozwijamy nasze kompetencje w globalnym handlu LNG. Oprócz realizowania obowiązujących kontraktów importowych, PGNiG rozpoczął współpracę z nowymi partnerami z USA. Inwestując w produkcję krajową, planujemy także zwiększać wydobycie z pól na Norweskim Szelfie Kontynentalnym oraz zwiększyć skalę naszej działalności w Pakistanie. Z sukcesem wdrażamy innowacyjne projekty we współpracy z instytucjami naukowymi i startupami" – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w raporcie.
Coface zwraca uwagę, że 2017 był znakomitym rokiem dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz największych firm tego regionu. Ożywienie gospodarcze wynikało głównie ze wzrostu konsumpcji prywatnej, z przyspieszenia eksportu – dzięki poprawie sytuacji w strefie euro oraz z rosnącego popytu ze strony Rosji. 80% całego eksportu z regionu CEE trafia do UE, zaś Rosja pozostaje ważnym partnerem handlowym niektórych krajów, np. państw nadbałtyckich.
Coface podwyższył ocenę ryzyka w przypadku kilku krajów regionu, a mianowicie Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Rosji i Serbii, pozostawiając jedynie Chorwację i Serbię na poziomie "ryzyka znacznego", w związku z wyższym poziomem niewypłacalności firm.
"Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej kwitnie. W 2017 r. firmy wykorzystały sprzyjające otoczenie makroekonomiczne, a tempo wzrostu PKB sięgnęło 4,5%, czyli najwyższego poziomu w ciągu ostatnich ośmiu lat, po 3,1% w 2016 r. i 3,7% w 2015 r. W efekcie, 500 największych firm zakończyło rok 2017 wzrostem obrotów o 11,8% do 652 mld euro oraz wzrostem stopy zatrudnienia o 4,7% do 2,4 mln osób" – powiedział CEO Coface w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Declan Daly, cytowany w komunikacie.
Trzy kluczowe branże reprezentowane przez największe firmy w regionie (branża motoryzacyjno-transportowa, paliwowo-chemiczna oraz handel) nadal stanowią prawie 60% generowanych przychodów.
"Niemniej jednak w 2017 r. wzrost łącznych obrotów napędzały wszystkie gałęzie przemysłu. W liczbach bezwzględnych największy udział miały: energetyka, motoryzacja i handel – również najliczniej reprezentowane w rankingu branż. Dla większości podmiotów zysk netto również wiązał się ze wzrostem między 5% (drewno i meble) i 51,4% (tekstylia, skóra i odzież). Najwyższe łączne zyski osiągnęły: branża mineralna, chemiczna, naftowa, tworzyw sztucznych oraz farmaceutyczna (9,5 mld euro). Branża budowlana ponownie zmagała się z trudnościami i jako jedyna odnotowała stratę netto (-118,6%), chociaż jej przychody wzrosły o 16%" – czytamy dalej w komunikacie.
Jak podkreślił Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej, perspektywy na rok 2018 i kolejne lata są optymistyczne, chociaż należy oczekiwać osłabienia ekspansji gospodarczej.
"Coface przewiduje, że – po osiągnięciu szczytowego wzrostu w wysokości 4,5% w 2017 r. – w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wynik ten zmniejszy się do 4,1% w 2018 r. i o 3,4% w 2019 r. Spowolnienie to nie będzie znaczne, więc przedsiębiorstwa będą mogły nadal czerpać z solidnego popytu. Niski poziom bezrobocia i wzrost płac nadal będą korzystnie oddziaływały na sytuację gospodarstw domowych. Ożywienie inwestycji będzie też miało pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy. Niemniej jednak niedobory siły roboczej w regionie osiągnęły na tyle wysoki poziom, że stały się istotną przeszkodą ograniczającą ekspansję biznesową i gospodarczą" – wskazał Sielewicz, cytowany w materiale.
Uroczyste ogłoszenie wyników rankingu odbyło się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.
(ISBnews)