Warszawa, 16.10.2017 (ISBnews) – Czynnik ryzyka politycznego związanego z Katalonią będzie ograniczał potencjał dla dalszego trendu umacniania się notowań aktywów rynków wschodzących, szczególnie biorąc pod uwagę dotychczasową znaczącą skalę napływu kapitału zagranicznego na te rynki, uważają ekonomiści BOŚ Banku.
"Pomimo pewnego uspokojenia nastrojów wokół Katalonii, ostatnie wydarzenia w obszarze ryzyka politycznego w Europie (Katalonia, niepewny los uchwalanego prawa wyborczego we Włoszech, słaby wynik CDU w wyborach lokalnych w Saksonii) wskazują, iż trudno oczekiwać, by w najbliższych miesiącach na rynkach europejskich panowała tak pozytywna atmosfera, jak miało to miejsce w II kw. br. po wyborach prezydenckich we Francji. Choć nie zakładamy w bazowym scenariuszu rozwoju sytuacji rynkowej wariantu kryzysowego w Europie, sądzimy, że czynnik ryzyka politycznego będzie ograniczał potencjał dla dalszego trendu umacniania się notowań aktywów rynków wschodzących, szczególnie biorąc pod uwagę dotychczasową znaczącą skalę napływu kapitału zagranicznego na te rynki" – napisali analitycy w raporcie tygodniowym.
Tym samym, pomimo solidnych fundamentów polskiej gospodarki, potencjalnie pozytywnych dla notowań rodzimych aktywów finansowych, czynniki ryzyka politycznego w Europie mogą ograniczać potencjał do dalszego umocnienia polskich instrumentów finansowych, podkreślili.
"Sytuacja w Katalonii pozostanie bez wątpienia w dalszym ciągu w centrum uwagi rynkowej. Jak wskazaliśmy, póki co obu stronom sporu udało się pozyskać czas i uniknąć konfrontacji. Z dzisiejszych informacji agencyjnych wynika, że premier Katalonii Carles Puigdemont zaproponował w dzisiejszym liście do premiera Hiszpanii Mariano Rajoya jak najszybsze spotkanie, aby przedyskutować sytuację w Katalonii, nie wyjaśniając czy formalnie została ogłoszona niepodległość Katalonii. Reakcją władz w Madrycie było odsunięcie do najbliższego czwartku terminu odpowiedzi premiera Katalonii nt. status quo Katalonii" – czytamy dalej.
Ekonomiści wskazali, że ewentualna ponowna eskalacja konfliktu, z potwierdzeniem ogłoszenia niepodległości oraz reakcją władz centralnych w postaci zawieszenia autonomii regionu (uruchomienie art. 155 Konstytucji Hiszpanii), poskutkowałaby wzrostem ryzyka politycznego strefy euro i spadkiem cen europejskich aktywów finansowych (w tym aktywów Europy Środkowo-Wschodniej). Z kolei kolejne oznaki poszukiwania kompromisowego rozwiązania lub trwalszego oddalenia perspektywy konfrontacji (np. przez ogłoszenie wcześniejszych wyborów regionalnych w Katalonii) przyniosłyby (przynajmniej okresową) pozytywną reakcję europejskich aktywów.
"Z pozostałych informacji w obszarze planowanych publikacji danych najistotniejsze w tym tygodniu, w szczególności dla sytuacji na rynkach wschodzących, będą dane dot. gospodarki chińskiej, w tym dane dot. PKB za III kw. Na polskim rynku oczekiwana jest seria miesięcznych danych nt. sfery realnej za wrzesień. Pomogą one określić precyzyjniej potencjał dla wzrostu PKB w III kw. – na podstawie dotychczas opublikowanych danych oczekujemy przyspieszenia wzrostu PKB w okolice 4,5% r/r wobec 3,9% w II kw." – podsumowali analitycy.
(ISBnews)