Warszawa, 26.02.2019 (ISBnews) – Lubelski Węgiel Bogdanka, Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) oraz KGHM Polska Miedź podpisały list intencyjny, który zakłada współpracę przy wprowadzaniu do procesu produkcji najnowocześniejszych rozwiązań technicznych i informatycznych, podały spółki.
"To pierwsze tego typu trójstronne porozumienie w historii polskiego górnictwa" – czytamy we wspólnym komunikacie.
Podpisany list intencyjny zakłada, że spółki będą dzielić się swoimi doświadczeniami, w szczególności z wykorzystania robotów w procesie produkcji i podczas prowadzenia akcji ratowniczych, a także dotyczącymi poprawy metod zarządzania przedsiębiorstwem w oparciu o rozwiązania IT czy wdrażania zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Ponadto górnicze spółki będą się wspierać w zakresie pozyskiwania współfinansowania zewnętrznego dla innowacyjnych rozwiązań w górnictwie.
Szczegółowe warunki współpracy mają zostać określone w odrębnych umowach, podano także.
"Za każdą z firm podpisujących dzisiejszy list intencyjny stoją dekady doświadczeń w obszarze wydobycia. Uznaliśmy, że podzielenie się tą wiedzą może przynieść wymierne efekty w zakresie efektywności produkcji i – co niezwykle ważne – bezpieczeństwa pracy pod ziemią" – powiedział prezes LW Bogdanka Artur Wasil, cytowany w komunikacie.
"Polskie górnictwo uchodzi na świecie za jedno z najnowocześniejszych, a sojusz trzech spółek górniczych jest gwarantem jego dalszego rozwoju. Tylko rozwój pozwoli nam utrzymać pozycję liderów na naszych rynkach zbytu" – dodał prezes JSW Daniel Ozon.
"Nie mam wątpliwości, że nasze wyjątkowe doświadczenia i wiedza zgromadzona w KGHM to prawdziwy kapitał spółki. Pozycję giganta polskiej i światowej gospodarki budujemy w oparciu o te zasoby. Zgodnie z nową strategią, już teraz znacznie zwiększamy nakłady na
innowacje. Współpraca w tym obszarze i wymiana doświadczeń pozwoli zintensyfikować nasze działania" – ocenił z kolei prezes KGHM Marcin Chludziński, również cytowany w komunikacie.
LW Bogdanka na koniec 2017 r. miała 14,4% udziału w rynku węgla kamiennego w Polsce; 17,9% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 25,3% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.
KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.
(ISBnews)