Warszawa, 31.08.2019 (ISBnews) – Polska, Ukraina i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, którego celem jest wsparcie Ukrainy w uniezależnieniu się od dostaw gazu z Rosji.
"To jest moment, kiedy trójstronnie podpisujemy dokument o wspólnym zrozumieniu tego, czego potrzebuje Ukraina w najbliższym czasie, jeśli chodzi o bezpieczne dostawy gazu. Jest to memorandum of understanding, którego celem jest zróżnicowanie dostaw gazu na Ukrainę, która obecnie jest uzależniona od gazu rosyjskiego" – powiedział pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas uroczystości podpisania porozumienia.
"Jest to niesamowita wygrana dla bezpieczeństwa energetycznego, ale też bezpieczeństwa narodowego naszych trzech państw. Pomagamy Polsce zabezpieczyć dostawy gazu i stać się hubem, z którego gaz eksportowany jest do krajów sąsiednich, jak również pomagamy Ukrainie zabezpieczyć dostawy gazu" – dodał sekretarz ds. energii USA Rick Perry.
Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksandr Daniluk podkreślił, że porozumienie jest pierwszym krokiem, po którym należy przystąpić do działań na rzecz realnego przepływu gazu na Ukrainę.
"Zależność od rosyjskiego gazu ma nie tylko gospodarcze, ale i polityczne implikacje. Jedyna droga to dywersyfikować dostawy. Już teraz nie kupujemy gazu bezpośrednio od Gazpromu, następny krok to import LNG" – powiedział.
W porozumieniu strony zobowiązały się, że:
– Polska oraz Stany Zjednoczone będą angażowały się w pracę z rządem Ukrainy nad procesem implementacji reform w sektorze gazu naturalnego;
– strony będą dążyły do wzmocnienia połączenia gazowego między Polską a Ukrainą poprzez inwestycje mające na celu zwiększenie przepustowości istniejących lub budowę nowych połączeń międzysystemowych oraz usprawnienie handlu transgranicznego, w tym poprzez rewersowe zdolności przesyłowe;
– będą kontynuowały współpracę w celu umożliwienia transparentnego oraz niedyskryminacyjnego dostępu do podziemnej infrastruktury magazynowej na Ukrainie oraz związanymi z nią połączeniami międzysystemowymi, mając na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego dla państw Europy Środkowej i Wschodniej;
– będą dążyły do uruchomienia zdolności sektora publicznego i prywatnego dla osiągnięcia regionalnych celów dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu naturalnego, w tym poprzez wdrożenie odpowiednich instrumentów finansowych, jeżeli będzie to konieczne.
Podczas dzisiejszego drugiego spotkania dialogu strategicznego w dziedzinie energii pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki, delegacje omówiły wspólne projekty w zakresie energetyki jądrowej, energii pozyskiwanej z paliw kopalnych, infrastruktury energetycznej oraz cyberbezpieczeństwa, podano w komunikacie opublikowanym na stronie ministra Naimskiego w serwisie Facebook.
"Delegacje w szczególności zwróciły uwagę na efekty współpracy w handlu gazem skroplonym (LNG), czego dowodem są kontrakty na dostawę gazu naturalnego zawarte pomiędzy polskimi i amerykańskimi firmami. Zgodzono się co do możliwości współpracy przy rozwoju polskiej infrastruktury gazowej. Delegacje postanowiły również zorganizować w połowie listopada br. Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego, którego celem będzie zgromadzenie przedsiębiorców z obu krajów mogących przyczynić się do rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej" – czytamy dalej.
(ISBnews)