Jobs First, specjalizujące się w doprowadzaniu do trwałego zatrudnienia osób zwalnianych i pozostających bez pracy, uruchomiła we współpracy ze związkami zawodowymi, władzami samorządowymi oraz ZE PAK program wsparcia zawodowego "Twoja droga do zatrudnienia po węglu", podała firma. Inicjatywa ma na celu wsparcie w pozyskaniu stabilnego zatrudnienia przez ponad 2 tys. mieszkańców Wielkopolski Wschodniej, dotychczas pracujących w sektorze energetycznym i górniczym. W ramach programu w Koninie zostanie uruchomione Centrum Pracy, gdzie uczestnicy będą mogli uzyskać kompleksowe wsparcie w powrocie do aktywności zawodowej.
"Głównym celem inicjatywy jest zapewnienie kompleksowego wsparcia dla osób, które w wyniku procesu stopniowego wygaszania zakładu energetycznego ZE PAK utraciły pracę lub stają w obliczu utraty pracy. Projekt, którego jednym z partnerów jest firma Jobs First, ma umożliwić łagodzenie skutków transformacji energetycznej związanej z polityką klimatyczną Unii Europejskiej na lata 2030 i 2050, a także zapewnić trwałą aktywizację zawodową mieszkańców Wielkopolski Wschodniej" – czytamy w komunikacie.
Program jest skierowany przede wszystkim do byłych, a także obecnych pracowników ZE PAK, którzy są zagrożeni utratą pracy oraz członków ich rodzin. Ponadto uczestnikami mogą być zatrudnieni w branżach związanych z sektorem wydobywczo-energetycznym. "Twoja droga do zatrudnienia po węglu" jest największym programem aktywizacji zawodowej w historii polskiego sektora energetycznego, podkreślono.
"Kluczowym elementem procesu transformacji polskiego sektora energetycznego jest zapewnienie wsparcia w powrocie do trwałej, stabilnej pracy tym, którzy w największym stopniu mogą odczuć konsekwencje procesu odchodzenia od paliw kopalnych. Cieszymy się, że możemy wykorzystać nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie przywracania do zatrudnienia osób zwalnianych bądź pozostających poza rynkiem pracy w pomocy pracownikom ZE PAK i ich bliskim. Wierzymy, że jest to unikalna szansa nie tylko dla regionu, ale także dla całego sektora energetycznego, który w najbliższych latach będzie się mierzył z wyzwaniami związanymi z procesem sprawiedliwej transformacji" – powiedziała prezeska Jobs First Anna Karaszewska, cytowana w komunikacie.
Projekt "Droga do zatrudnienia po węglu" jest finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa. Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Jego całkowita wartość wynosi 257 142 857 zł.
Grupa ZE PAK prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r.; wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 4,2 mld zł w 2022 r.
(ISBnews)