nbsp;W Polsce może powstać nawet ponad 3 tys. nowych punktów ładowania w 2024 roku, pod warunkiem możliwie bliskiego wprowadzenia niezbędnych zmian regulacyjnych, poinformował ISBnews dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.
"Według prognoz z 'Polish EV Outlook', w 2024 r. może powstać nawet ponad 3 tys. nowych punktów ładowania (pod warunkiem możliwie bliskiego wprowadzenia niezbędnych zmian regulacyjnych)" – powiedział Mazur w rozmowie z ISBnews.
Oznaczałoby to ponad trzykrotne przyspieszenie tempa rozwoju infrastruktury ładowania. W 2022 r., według "Licznika elektromobilności", publikowanego przez PSPA i PZPM, powstało 917 nowych punktów ładowania.
"Rozwój infrastruktury ładowania na tle poprzednich lat wreszcie powinien wyglądać dobrze, bo wiele inwestycji, które rozpoczynały się w ostatnich trzech latach, w tym roku będzie oddawane do użytku. Szczególnie dynamiczny rozwój widzimy w obszarze stacji szybkich i ultraszybkich (w ubiegłym roku przyrost punktów DC wyniósł ponad 90% r/r). Powstaje coraz więcej wielostanowiskowych hubów ładowania, więc systematycznie redukowane są bariery zniechęcające potencjalnych klientów od zakupu samochodu elektrycznego" – dodał.
Podkreślił, że niedostatecznie dynamiczny rozwój infrastruktury ładowania w ostatnich latach wynikał m.in. z tego, że dłużej niż zakładano trwała finalizacja umów w ramach programu wsparcia budowy stacji ładowania, realizowanego przez NFOŚiGW.
"Zdarzały się przypadki, że od złożenia wniosku o wsparcie do podpisania umowy z NFOŚiGW mijało aż 20 miesięcy, nie spodziewaliśmy się, że ten proces może trwać tak długo" – wyjaśnił szef PSPA.
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa w Polsce organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności oraz promująca zero- i niskoemisyjne technologie w transporcie.
Piotr Apanowicz
(ISBnews)