nbsp;GreenWay Polska rozbudował sieć o 77 stacji ładowania samochodów elektrycznych (161 punktów ładowania) w 69 lokalizacjach, w tym przy 9 Miejscach Obsługi Podróżnych (7 z nich przy Autostradzie A1) w 2023 roku, podała spółka. W Słowacji w sieci własnej GreenWay pojawiło się 28 publicznych stacji (72 punkty ładowania).
Do sieci GreenWay w Polsce dołączyło 28 815 kierowców w 2023 r., a w Słowacji 4 372. Łącznie, liczba użytkowników w Polsce wynosi 76 tysięcy, a w Słowacji 13 tysięcy. Wzrost liczby zarejestrowanych użytkowników przełożył się na coraz intensywniejsze korzystanie z usług ładowania publicznej sieci GreenWay. W ubiegłym roku w Polsce kierowcy skorzystali z niej ponad 800 tys. razy, a w Słowacji 115 tys. To więcej sesji ładowania niż spółka zanotowała łącznie od początku swojej działalności do końca 2022 roku, podkreślono.
"Z jednej strony widać, jak rosnące zainteresowanie pojazdami elektrycznymi przekłada się na wzrost popytu na usługi ładowania w naszej sieci. Z drugiej natomiast, widzimy silne sprzężenie zwrotne: rozwijając infrastrukturę ładowania, tworzymy warunki do komfortowego użytkowania samochodów elektrycznych i ich popularyzacji" – powiedział prezes GreenWay Polska Rafał Czyżewski, cytowany w komunikacie.
Firma postawiła również w minionym roku na modernizację istniejących stacji. 46 ładowarek o mocy 50 kW przebudowano na urządzenia o mocy 150 kW. Daje to 68 punktów ładowania z wyższą mocą.
Obecnie w publicznej sieci GreenWay w Polsce jest 613 stacji ładowania w 462 lokalizacjach, z czego 361 to stacje DC, a 252 stacje AC. Łączna liczba punktów ładowania wynosi 1 198.
W ubiegłym roku 107 stacji – nowych i przebudowanych – w 92 lokalizacjach zostało zasilonych zieloną energią z OZE, a liczba certyfikowanych punktów ładowania wyniosła 211. Łącznie, zieloną energię kierowcy mogą ładować z 478 punktów ładowania w 247 stacjach, w 183 miejscach w Polsce, wynika także z materiału.
Jednocześnie GreenWay Polska dostarczył polskim firmom 560 stacji ładowania dysponujących w sumie 820 punktami ładowania w 2023 r. Spośród tych stacji, 436 (700 punktów ładowania) zostało również przez GreenWay zainstalowanych.
"Boom na elektromobilność w biznesie jest wciąż w początkowej fazie, ale z każdym rokiem popyt na nasze usługi dla biznesu rośnie. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że elektryfikacja flot samochodowych to proces, przez który prędzej czy później będzie musiała przejść praktycznie każda firma" – dodał Chief Commercial Officer w GreenWay Polska Aleksander Czapczyk.
W 2023 roku polscy kierowcy, którzy korzystali z ładowarek publicznych należących do sieci GreenWay, pobrali do swoich pojazdów łącznie 17,5 GWh energii elektrycznej, co pozwala na przejechanie ok. 87,5 miliona kilometrów. Łączna wielkość energii pobrana przez klientów GreenWay Polska na koniec 2023, na publicznych, prywatnych i partnerskich punktach ładowania wyniosła 27,6 GWh.
GreenWay Polska jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay, działającej w obszarze elektromobilności. Jak podaje spółka, posiada najintensywniej rozwijającą się sieć ładowania samochodów elektrycznych w środkowym regionie Europy. Obecnie w sieci GreenWay w Polsce znajduje się 1 198 punktów ładowania, w większości szybkie punkty ładowania o mocy powyżej 100 kW.
(ISBnews)