nbsp;Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna i nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). W ocenie resortu zmiana lokalizacji oznaczałaby rozpoczęcie od początku całego procesu, w tym badań, które trwały od 2017 r., czyli opóźnienie całej inwestycji nawet o 10 lat.
"Spółka PEJ uzyskała już kluczowe decyzje administracyjne, w szczególności 19 września 2023 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla pierwszej elektrowni jądrowej, a 26 października 2023 r. wojewoda pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Dzięki decyzji o ustaleniu lokalizacji spółka otrzymała prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy obiektu, a także późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej" – czytamy w komunikacie.
Ministerstwo przypomniało, że 11 lipca 2023 roku minister klimatu i środowiska, na wniosek Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, wydał decyzję zasadniczą, która formalnie potwierdziła, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Dokument ten uprawnia Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych oraz późniejszego pozwolenia na budowę we wskazanej w decyzji lokalizacji.
(ISBnews)