Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Vortex Energy celuje w debiut na GPW w I kwartale 2022 r.

Vortex Energy celuje w debiut na GPW w I kwartale 2022 r.

Warszawa, 22.12.2021 (ISBnews) – Vortex Energy planuje zadebiutować na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) w I kw. 2022 r., poinformował ISBnews prezes Maciej Pepliński. Grupa chce koncentrować się na działalności deweloperskiej w zakresie farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz zbudować własne portfolio aktywów.

"W ramach procesu IPO złożyliśmy prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego, jest on aktualnie analizowany. Naszym celem jest debiut w I kw. 2022 r., dokładny harmonogram zależy, oczywiście, od terminu zatwierdzenia prospektu przez KNF " – powiedział Pepliński w rozmowie z ISBnews.

Spółka na razie nie podaje szczegółów oferty, jednak bierze pod uwagę zarówno emisję, jak i sprzedaż akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy.

"Oba te komponenty są rozważane, natomiast emisja akcji jest naszym priorytetowym celem" – wyjaśnił prezes.

Głównym celem Vortex Energy jest zwiększenie skali i dynamiki rozwoju. W ramach tego podstawowego celu zostały zidentyfikowane cele pośrednie.

"Zakładają one zarówno przyspieszenie realizacji projektów, które już posiadamy w portfelu, jak również pozyskiwanie nowych projektów z rynku, które chcemy dalej rozwijać w oparciu o nasze doświadczenie. Ponadto w pewnym zakresie chcemy sfinansować potrzeby związane z wkładem własnym przy realizacji części projektów z portfela, które planujemy docelowo pozostawić w grupie jako aktywa własne" – wskazał Pepliński.

Spółka dotychczas zrealizowała farmy wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 425 MW, w tym w Polsce zrealizowała 28 projektów o łącznej mocy ponad 320 MW.

"Realizujemy aktualnie kolejny projekt, a pakiet trzech następnych farm wiatrowych jest przygotowany do budowy. Budowa tych projektów rozpocznie się w 2022 roku. Jeśli chodzi o nasz portfel projektów w rozwoju, to łącznie obejmuje on aktywa o mocy ok. 7,8 GW, z czego około 1,6 GW ma zabezpieczone tytuły prawne do gruntów. Na zaawansowanym etapie rozwoju posiadamy zarówno projekty wiatrowe, jak i fotowoltaiczne" – powiedział prezes.

Vortex Energy jest deweloperem, który specjalizuje się w dostarczaniu klientom parków wiatrowych i farm fotowoltaicznych w standardzie pod klucz. Spółka jest w stanie projekt zlokalizować, zaprojektować, doprowadzić do gotowości do budowy, następnie wybudować, a później nim zarządzać. Grupa Vortex Energy nie prowadzi działalności w segmencie mikroinstalacji.

"To jest model, który z powodzeniem realizowaliśmy do tej pory. Aktualnie chcemy go rozbudować o nowy segment w postaci budowy portfela własnych aktywów" – dodał Pepliński.

"W naszej ocenie, zarówno jeżeli chodzi o dostępność nowych projektów, jak i perspektywy rozwoju, to nie było lepszego czasu dla podmiotów z naszej branży niż teraz. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz nieuniknione stopniowe odchodzenie od konwencjonalnych źródeł energii, pytanie nie brzmi, czy energia odnawialna powinna być rozwijana, ale w jaki sposób zwielokrotnić tempo jej rozwoju. Widzimy ogromny potencjał polskiego rynku OZE, nie ma odwrotu od ścieżki zielonej transformacji. Pozostaje pytanie, w jakim tempie Polska będzie tę potrzebę realizować i czy obecne tempo nie jest zbyt wolne" – powiedział także prezes.

Jednocześnie branża mierzy się z ograniczeniami natury organizacyjnej, prawnej i ekonomicznej.

"Jeżeli chodzi o ograniczenia prawne, to podobnie jak cała branża czekamy na zliberalizowanie ustawy o inwestycjach w zakresie lokalizowania elektrowni wiatrowych. Myślę, że niezbędne jest, by w ciągu najbliższych kilku miesięcy taka nowelizacja miała miejsce. Już teraz mierzymy się z luką inwestycyjną. Jednocześnie zainteresowanie inwestorów rynkiem OZE jest na wysokim poziomie i stale rośnie" – uważa Pepliński.

Kolejną istotną sprawą jest kwestia dostępności nowych mocy oraz modernizacja sieci.

"Wiemy, że zarówno operator sieci przesyłowej, jak i operatorzy sieci dystrybucyjnych mają ten problem rozpoznany i pracują już nad jego rozwiązaniem. Jednocześnie jesteśmy świadomi, że nie są to aspekty, które uda się w krótkim czasie wyeliminować. Dlatego potrzebne są aktualnie rozwiązania, umożliwiające przyłączanie nowych aktywów OZE, które są dostosowane do wymogów rynku, technologii i możliwości systemu przesyłowego" – podsumował prezes.

Vortex Energy od 17 lat działa w obszarze rozwoju i realizacji farm fotowoltaicznych i parków wiatrowych.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)