Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. NFOŚiGW przeznaczy 229,2 mln zł na wykonanie 15 otworów geotermalnych

NFOŚiGW przeznaczy 229,2 mln zł na wykonanie 15 otworów geotermalnych

Warszawa, 12.08.2021 (ISBnews) – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczy 229,2 mln zł na wykonanie otworów geotermalnych w 15 miejscowościach na terenie całego kraju, podał Fundusz. Podpisanie umów na dotacje z 10 samorządami odbyło się dziś w Otwocku.

Celem projektu jest poszukiwanie i rozpoznanie wód termalnych oraz opracowanie dokumentacji hydrogeologicznych dla tych lokalizacji. Przedsięwzięcia te pozwolą zbadać i ocenić zasoby wód termalnych, które mogą stać się lokalnymi zasobami dla produkcji energii cieplnej, a nawet docelowo elektrycznej. Odwierty sfinansowane niemal w 100% przez NFOŚiGW będą wykonane w 8 województwach, podkreślono.  

Odwierty zostaną wykonane w Otwocku, Żyrardowie, Wołominie i Piastowie (woj. mazowieckie), Gnieźnie i gminie Wągrowiec (woj. wielkopolskie), Inowrocławiu i Gąsawie (woj. kujawsko-pomorskie), Łowiczu (woj. łódzkie), Jasienicy (woj. śląskie), Smykowie (woj. świętokrzyskie), Dębnie (woj. zachodniopomorskie) oraz Oławie, Trzebnicy i Głuszycy (woj. dolnośląskie), wymieniono.  

"Rozwój i modernizacja energetyki w Polsce to być albo nie być nie tylko krajowej gospodarki, ale również bezpiecznej codzienności każdego z nas. W założeniach wskazanych w 'Polityce energetycznej Polski do 2040 roku' kluczowa jest rola państwa, które z jednej strony legislacyjnie i finansowo wspiera zwiększenie odnawialnych źródeł energii (OZE) w miksie energetycznym, a z drugiej strony umiejętnie stymuluje konkretne inicjatywy. Jedną z nich, budowaną w szerokiej koalicji z samorządami, jest program 'Udostępnianie wód termalnych w Polsce'" – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, cytowany w komunikacie.

"Projekty wskazane do finansowania łączą ze sobą komponent naukowy, badawczy z cechami utylitarnymi, które mogą przełożyć się na konkretne korzyści gospodarcze. Dobrze przygotowane, stabilne finansowanie przeznaczone dla konkretnych inicjatyw pozwoli nam włączać je w ambitne plany transformacji ciepłownictwa i szerzej rozumianej energetyki" – dodał prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.

(ISBnews)