Krynica-Zdrój, 03.09.2019 (ISBnews) – Segment wydobycia Taurona Polskiej Energii ma szansę na uzyskanie rentowności od 2021 r., poinformował prezes Filip Grzegorczyk.
"Na pewno urentownienie samego Zakładu Górniczego Janina znacznie podnosi rentowność całości" – powiedział Grzegorczyk dziennikarzom w kuluarach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Jego zdaniem, sytuacja będzie się poprawiać już w 2020 r., jednak niekoniecznie przełoży się na całoroczny wynik wydobycia.
"Prędzej w 2021 roku możemy się spodziewać, że wydobycie zacznie łapać rentowność" – wskazał prezes.
Podkreślił, że kopalnia Brzeszcze wychodzi obecnie na "zero plus". Z kolei w ZG Sobieski powstaje Szyb Grzegorz, który będzie gotowy w 2024 r.
Jednocześnie Tauron jest w trakcie badania możliwości zbycia ZG Janina.
"[Po ewentualnym zbyciu] może być problem z rentownością" – przyznał Grzegorczyk.
Jednocześnie zaznaczył, że taka transakcja znacznie zmniejszyłaby skalę segmentu, co ułatwiłoby jego urentownienie. ZG Janina stanowi około połowy segmentu.
"Strategiczną i długofalową dla nas inwestycją jest Szyb Grzegorz, który jest przeznaczony na potrzeby nowego bloku energetycznego w Jaworznie" – powiedział.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Skonsolidowane przychody sięgnęły 18,1 mld zł w 2018 r.
(ISBnews)