Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGNiG: Terminal LNG Calcasieu Pass w Luizjanie pozyskał finansowanie inwestycji

PGNiG: Terminal LNG Calcasieu Pass w Luizjanie pozyskał finansowanie inwestycji

Warszawa, 20.08.2019 (ISBnews) – Venture Global LNG zakończył pozyskiwanie finansowania do budowy terminala w Calcasieu Pass w Luizjanie, podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

"Gratulujemy naszemu partnerowi Venture Global LNG zakończonego z sukcesem pozyskiwania finansowania budowy terminala skraplającego Calcasieu Pass. Zgodnie z kontraktem, który podpisaliśmy w 2018 roku, od 2022 r. PGNiG będzie odbierać z tej instalacji 1 mln ton LNG rocznie, czyli około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. Zabezpieczenie finansowania dla budowy terminala jest zatem nie tylko przełomowym momentem dla naszego amerykańskiego partnera, ale także ważnym wydarzeniem dla PGNiG z punktu widzenia realizacji strategii dywersyfikacji importu gazu ziemnego" – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

W październiku 2018 roku i czerwcu 2019 roku PGNiG podpisało ze spółkami Venture Global umowy długoterminowe na zakup skroplonego gazu ziemnego z terminali Calcasieu Pass i Plaquemines. Łączny wolumen kontraktów to 3,5 mln ton LNG rocznie, co po regazyfikacji daje ok. 4,7 mld m3, przypominało PGNiG.

"Calcasieu Pass jako pierwszy spośród trzech terminali skraplających w USA, w których zakontraktowaliśmy odbiór LNG w formule FOB, wchodzi w fazę inwestycyjną. Podobnych decyzji o finansowaniu należy się spodziewać w ciągu najbliższych miesięcy również dla terminali w Plaquemines i w Port Arthur" – dodał Woźniak.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.

(ISBnews)