Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Węglokoks i Huta Pokój mają porozumienie ws. dalszej działalności huty

Węglokoks i Huta Pokój mają porozumienie ws. dalszej działalności huty

Warszawa, 09.08.2019 (ISBnews) – Węglokoks oraz Huta Pokój podpisały porozumienie, które zapewni hucie utrzymanie produkcji, podał Węglokoks. Jednocześnie trwają prace nad biznesplanem przyszłej działalności, a w najbliższych tygodniach mają być również finalizowane analizy prawne oraz test prywatnego inwestora, czyli opracowania mające umożliwić uzyskanie odpowiednich zgód korporacyjnych. Jest to warunek umożliwiający wdrożenie kolejnej części procesu restrukturyzacji.

"Porozumienie jest początkiem wdrażania programu, który ma zapewnić hucie dalszą działalność i potencjalny rozwój. Zakład jest w niezwykle trudnej sytuacji finansowej i organizacyjnej. Zadłużenie w bankach sięga ponad 60 mln, a wobec samego tylko Węglokoksu S.A. ponad 170 mln złotych. Huta już od roku nie płaci Węglokoksowi za wsad, który kupowała za pośrednictwem katowickiej spółki. Spowodowane to było z kolei złą sytuacją rudzkiego przedsiębiorstwa, które nie miało możliwości samodzielnego finansowania zakupów. Dodatkowo dużym obciążeniem dla huty jest jej majątek nieprodukcyjny. Do spółki należy ponad 100 hektarów nieużytków" – czytamy w komunikacie.

Największym problemem jest jednak struktura własnościowa, dodano. Węglokoks oraz Huta Łabędy posiadają łącznie 51% udziałów w spółce, 9% należy do osób fizycznych. Pozostałe 40% akcji jest niezidentyfikowane. Najprawdopodobniej akcje te są w posiadaniu osób lub podmiotów zagranicznych. Rozwiązaniem, które zapewni stabilne funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstwa, jest wyłącznie jego repolonizacja czyli odzyskanie majątku przez Skarb Państwa, podkreślono.

"Równolegle Węglokoks pracuje nad planem ratunkowym dla dalszego rozwoju spółki Huta Pokój Konstrukcje. Natomiast trzecim ogniwem restrukturyzacji jest rekultywacja terenów poprzemysłowych, czyli majątku nieprodukcyjnego, ponad 100 hektarów, które do tej pory obciążały spółkę. Mają one zostać zagospodarowane biznesowo, tworząc kolejne miejsca pracy w Rudzie Śląskiej. Jesienią ogłoszony zostanie plan zagospodarowania tych doskonale skomunikowanych terenów, położonych tuż przy ważnej arterii komunikacyjnej, tj. Drogowej Trasie Średnicowej oraz skrzyżowaniu autostrad A1/A4. W planach Węglokoksu, uwzględniających zagospodarowanie tych terenów, jest stworzenie koncepcji rozbudowy aktywów logistycznych oraz stworzenia parku innowacji i nowych technologii" – czytamy dalej.

Węglokoks zajmuje się eksportem węgla kamiennego, głównie do krajów Unii Europejskiej. Na rynku krajowym sprzedaje m.in. olej opałowy, surowce i produkty dla górnictwa oraz hutnictwa.

(ISBnews)