Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Polskie LNG ma porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Australii Zachodniej

Polskie LNG ma porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Australii Zachodniej

Warszawa, 21.08.2018 (ISBnews) – Polskie LNG – spółka zależna Gaz-Systemu – oraz Uniwersytet Australii Zachodniej podpisały porozumienia o współpracy w zakresie wymiany wiedzy i rozwoju technologii w obszarze LNG, podała spółka.

"Współpraca z Uniwersytetem Australii Zachodniej będzie kolejnym, tym razem milowym krokiem w budowanych przez nas od dłuższego czasu relacjach z partnerami australijskimi. Liczymy na jeszcze intensywniejszą i systematyczną współpracę w obszarze LNG, która zaowocuje transferem wiedzy w zakresie innowacji i technologii, a w konsekwencji doprowadzi do wdrożenia przez nas najbardziej efektywnych i nowoczesnych rozwiązań technicznych w prowadzonej obecnie rozbudowie terminalu w Świnoujściu. Dziękujemy naszym partnerom za zaufanie i przystępujemy niezwłocznie do realizacji postanowień porozumienia" – powiedział prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski, cytowany w komunikacie.

Polskie LNG intensyfikuje współpracę z partnerami australijskimi od 2017 roku, kiedy wraz z Austrade zorganizowano konferencja "Focus on gas: linking Australia and Central & Eastern Europe". W marcu 2018 r. przedstawiciele spółki brali także udział w Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference w Perth. Jednym z tematów podczas odbywających się w tamtym okresie spotkań dwustronnych była możliwość nawiązania współpracy w zakresie R&D z australijskimi ośrodkami naukowo-badawczymi.

"W wyniku prowadzonych rozmów, w kwietniu br. gościł w Polsce Profesor Eric May, reprezentujący Uniwersytet Australii Zachodniej. Zawarte dziś porozumienie konstytuuje regularną współpracę pomiędzy stronami, umożliwiając partnerstwo w obszarze rozwoju technologii dla rynku LNG, nauki i innowacji" – czytamy dalej.

Jednym z najbliższych planowanych działań jest organizacja w Polsce spotkania kadr akademickich reprezentujących Uniwersytet Australii Zachodniej oraz ośrodki naukowe Pomorza Zachodniego, w tym ze Szczecina i Świnoujścia.

"LNG jako paliwo ekologiczne i niskoemisyjne staje się obecnie preferowanym napędem dla żeglugi morskiej i śródlądowej, a także coraz powszechniejszym paliwem w transporcie lądowym. Rynek LNG w Polsce, regionie i na Świecie stale się rozwija, a nasz terminal po rozbudowie ma szanse odegrać w tym procesie istotną rolę. Między innymi celem naszego uczestnictwa w trwającej obecnie misji gospodarczej w Australii jest zainteresowanie australijskich przedsiębiorstw udziałem w realizacji inwestycji polegającej na rozbudowie terminalu, jak również pozyskanie szerszej wiedzy na temat dostępnych na australijskim rynku rozwiązań dla branży" – dodał prezes.

Polskie LNG jest właścicielem i operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu, jedynego tej skali obiektu importującego gaz skroplony w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Uniwersytet Australii Zachodniej został założony w 1911 roku w Perth. W ramach 9 wydziałów kształci około 19 000 studentów. Prowadzi intensywne badania w obszarze inżynierii (w tym dot. LNG), jak również posiada bogate doświadczenie w zakresie implementacji rozwiązań technicznych w Australii i na świecie. Uniwersytet prowadzi szereg, wysoko ocenianych przez branżę, programów badawczo-rozwojowych przyczyniających się do wdrażania na skalę przemysłową innowacyjnych rozwiązań w zakresie wykorzystania LNG. 

(ISBnews)