Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Popyt na złoto osiągnął najniższy poziom od 2009 r.

Popyt na złoto osiągnął najniższy poziom od 2009 r.

Warszawa, 02.08.2018 (ISBnews/ Superfund TFI) – Wiosna i lato bieżącego roku są na rynku złota okresem spadków. Notowania kruszcu od wielu tygodni pozostają pod wyraźną presją podaży. O ile jeszcze pod koniec kwietnia oscylowały one nawet w okolicach 1350 USD za uncję, to obecnie poruszają się w pobliżu 1230 USD za uncję.

W drugiej połowie lipca spadki cen złota wyhamowały, a ostatnie dwa tygodnie na rynku tego kruszcu przyniosły delikatne odbicie notowań złota w górę. Rejon 1235-1240 USD za uncję zatrzymuje stronę popytową w ostatnich dniach i, tym samym, jest obecnie najbliższym kluczowym poziomem technicznego oporu.

Notowania złota znajdują się pod dużym wpływem sytuacji na rynku amerykańskiego dolara. Wartość tej waluty w ostatnich miesiącach rosła, co negatywnie odbijało się na cenach złota. W czerwcu i lipcu można było jednak mówić o znaczącym spadku dynamiki tych wzrostów, co również pozwoliło na konsolidację notowaniom złota.

W centrum uwagi  zarówno inwestorów na rynku USD, jak i złota, była decyzja Rezerwy Federalnej dotycząca stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami, zostały one pozostawione na niezmienionym poziomie. Co więcej, komunikat po posiedzeniu przedstawił podobną wizję do tych prezentowanych przez Fed wcześniej, a więc optymizm dotyczący sytuacji w amerykańskiej gospodarce. Takie słowa stanowiły wsparcie dla USD oraz przyczyniły się do dodatkowej presji spadkowej na wykresie złota podczas środowej sesji.

Z kolei w czwartek opublikowany został raport World Gold Council (WGC), prezentujący dane dotyczące globalnego popytu na złoto w pierwszej połowie 2018 r. Według danych WGC, popyt ten wyniósł w badanym okresie 1959,9 ton, co oznacza najniższy wynik dla pierwszej połowy roku od 2009 r. W samym II kwartale br. popyt na złoto na świecie wyniósł 964,3 ton, co oznacza spadek o 4% w ujęciu rdr. Najsilniej spadł popyt inwestycyjny (popyt na fundusze ETF oparte o złoto), wyraźnie zmniejszyło się także zapotrzebowanie ze strony banków centralnych oraz popyt na biżuterię. Na niemal niezmienionym poziomie utrzymał się popyt na monety i sztabki, podczas gdy popyt przemysłowy, ze strony sektora technologicznego, nawet delikatnie wzrósł.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)