Warszawa, 19.07.2018 (ISBnews) – Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) podpisała siedem listów intencyjnych i jedną umowę dotyczące kompleksowej rewitalizacji 70 ha terenów pokopalnianych KWK Krupiński, poinformował prezes Daniel Ozon. Poszczególne projekty mają być realizowane m.in. z PKP Cargo, Tauronem, PolMot Holding, czy BGK Nieruchomości.
„Podpisujemy 7 listów intencyjnych i umowy, które pokażą w którym kierunku będziemy się rozwijali na terenie Krupińskiego. Chcemy ściągnąć dużą ilość działalności przemysłowej. Każde z tych przedsięwzięć jest ekonomicznie opłacalne, da pracę na dekady. Z naszej strony projekt będziemy realizowany przez spółkę JSW Innowacje" – powiedział Ozon podczas uroczystości podpisywania listów intencyjnych.
JSW, Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) i PGNiG Termika są właścicielami 70 ha terenów po KWK Krupiński, gdzie zlokalizowanych jest ok. 100 obiektów. Zabudowa stanowi 33% terenu. JSW Innowacje, Katowicka SSE i SRK powołały wspólny podmiot do zarządzania projektem.
Inicjatywy planowane na terenie pokopalnianych to:
– zakład produkcyjny, który ma zostać uruchomiony do końca 2018, a do 2021 zatrudnienie w nim ma znaleźć do 170 osób. Inwestycja szacowana jest na 60 mln zł.
– projekt z PKP Cargo – fabryka produkcji, remontu i modernizacji lokomotyw (szacowane łączne zatrudnienie to ok. 500 osób).
– projekty z segmentu automotive – inwestycja z PolMot Holding to wspólna produkcja autobusów na terenie pokopalnianym KWK Krupiński, a także projekt z EDAG dotyczący dostawczego samochodu elektrycznego.
Planowana jest także fabryka ogniw wodorowych z Ballard Power Systems dla sektora elektromobilności na 24 mln zł (150 zatrudnionych), której uruchomienie planowane jest na IV kw. 2020 r..
Kolejna inicjatywa to fabryka włókien węglowych dla przemysłu samochodowego i lotniczego. Ponadto planowane jest otwarcie parku innowacji – inkubatora nowych firm.
Plany obejmują projekt samowystarczalnego osiedla mieszkaniowego z geotermią w partnerstwie z BGK Nieruchomości w ramach programu Mieszkanie Plus.
Ostatnim projektem przewidzianym w ramach rewitalizacji jest podziemna elektrownia szczytowo-pompowa i magazyn energii w partnerstwie z Tauronem.
„Program zagospodarowania daje szansę, że będzie to najlepiej na świecie zagospodarowany teren pogórniczy. Patrząc na możliwości spółki mamy wiarę w to. Projekt pokazuje, że można patrzeć na rozwiązywanie problemów i nowe otwarcie gospodarcze dla terenów pogórniczych" – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.
(ISBnews)