Warszawa, 25.06.2018 (ISBnews) – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Enea, Energa-Operator, PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja podpisały list intencyjny dotyczący wielostronnej współpracy w ramach programu "e-VAN", który ma na celu stworzenie innowacyjnych, bezemisyjnych pojazdów użytkowych, podało NCBR.
Założeniem programu "e-VAN" jest opracowanie innowacyjnego, bezemisyjnego samochodu dostawczego. Pojazd będzie dostosowany do potrzeb sygnatariuszy listu intencyjnego, tak aby mógł być wykorzystywany m.in. we flotach spółek do realizacji codziennych zadań, podano w komunikacie.
W ramach współpracy powołany zostanie zespół projektowy, który skoordynuje wszystkie działania, w tym także prace badawczo-rozwojowe. W efekcie powstały pojazd zostanie zamówiony i wcielony do floty należącej do sygnatariuszy listu. Zakończenie działań w ramach programu "e-VAN" przewidziane jest na rok 2022.
"Bardzo mnie cieszy, że agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego podejmuje kolejną inicjatywę, wpisującą się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie pojazdów zero – i niskoemisyjnych, a także Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce. To kolejny krok do rozwoju polskiej gospodarki" – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie.
"Nowatorski program 'e-VAN' to kolejny przykład inicjatywy związanej z popularyzacją transportu elektrycznego w naszym kraju. Zaprojektowanie auta odpowiadającego na potrzeby przedsiębiorstwa to marzenie każdej firmy, dlatego mam nadzieję, że ta okazja zostanie dobrze wykorzystana przez spółki zaangażowane w realizację tego projektu" – skomentował wiceminister energii Michał Kurtyka.
Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.
Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.
Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.
(ISBnews)