Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Na rynku ropy naftowej podwyższona zmienność cen

Na rynku ropy naftowej podwyższona zmienność cen

Warszawa, 01.06.2018 (ISBnews/ Superfund TFI) – Choć w piątkowy poranek ceny kontraktów na ropę naftową na giełdach surowcowych w Nowym Jorku i Londynie są na minimalnym plusie, o tyle na przestrzeni całego tygodnia widzimy dużą rozbieżność w notowaniach surowca w Europie i za oceanem. Notowana obecnie po 67,10 dolarów za baryłkę na nowojorskiej NYMEX ropa WTI od początku tygodnia traci ponad 1%. Z kolei handlowane po 77,70 dolarów na ICE w Londynie kontrakty na Brent podrożały w tym tygodniu o ponad 1,5%.

Tegoroczne szczyty z zeszłego tygodnia pozostają już tylko wspomnieniem, po tym, jak ubiegły piątek przyniósł prawdziwe tąpnięcie na rynku ropy. Od tamtej pory nieco strat odrobił tylko brent, choć wciąż znajduje się wyraźnie poniżej cen notowanych na początku ubiegłego tygodnia. W niełasce pozostają natomiast kontrakty na WTI, które po próbie odbicia w środę i czwartek – w piątek powróciły do punktu wyjścia. Zbyt małym wsparciem okazała się zatem informacja o spadku zapasów „czarnego złota” w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej podała w swoim cotygodniowym raporcie, że zapasy surowca zmniejszyły się w ubiegłym tygodniu o 3,62 mln baryłek. Konsensus analityków wskazywał na spadek o 0,4 mln baryłek.

Wzrostowi notowań ropy nie sprzyjają także informacje dochodzące z Arabii Saudyjskiej i Rosji. Obaj naftowi potentaci coraz głośniej myślą o podwyższeniu produkcji na globalne rynki paliw, którą ograniczyły w styczniu 2017 r. Ma to być odpowiedź na deficyt dostaw z Wenezueli oraz możliwe ograniczenia produkcji i eksportu ropy w Iranie na skutek sankcji.

Spotkanie w tej sprawie zaplanowane jest na 22 czerwca i właśnie do tego dnia możemy się spodziewać podwyższonej zmienności na notowaniach ropy. W Wiedniu kartel OPEC oraz inni znaczący eksporterzy ropy, w tym Rosja, będą omawiać potencjalne złagodzenie ustalonych wcześniej cięć dostaw „czarnego złota”. Według większości ekspertów najprawdopodobniej dojdzie do modyfikacji porozumienia i ustalenia wyższych limitów produkcji surowca.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)