Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Transport Week 2024 – kiedy, gdzie i dlaczego warto tam być?

Transport Week 2024 – kiedy, gdzie i dlaczego warto tam być?

Kurs na porty i morską energetykę wiatrową!
tw24 double 800x480

Aktualne wyzwania i trendy w sektorze transportu morskiego, strategia ESG, prezentacje najciekawszych inwestycji w portach i terminalach oraz rozwój morskiej energetyki wiatrowej – to główne tematy zbliżającej się 13. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie realizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 12-13 marca 2024 r. w Gdyni. W tym roku nowością będzie I edycja BPO Offshore Wind Conference, organizowana we współpracy z Baltic Ports Organization.

Od ponad dekady konferencja Transport Week przybliża uczestnikom najbardziej aktualne i ważne tematy związane z transportem, logistyką i branżą portową. I tym razem międzynarodowi eksperci poruszą kwestie, które kształtują obecne oblicze tych sektorów, począwszy od aktualnych trendów, poprzez analizę rynku, aż po rozwój infrastruktury.

Transport Week 2024 wiąże się także z premierą BPO Offshore Wind Conference, organizowaną we współpracy z Baltic Ports Organization zrzeszającą już ponad 50 członków reprezentujących najbardziej znaczące porty i interesariuszy w regionie Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Region – BSR). Wydarzenie pozwoli zorientować się uczestnikom w temacie roli portów w projektach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Dzień 1: Rynek, trendy, inwestycje i ESG – co czeka branżę transportu morskiego?

Trendy determinujące dalszy rozwój branży transportowej w Europie, czyli cyfryzacja, automatyzacja, zmiany demograficzne, zapotrzebowanie kadrowe i cele zeroemisyjne – te zagadnienia znajdą się w debacie otwierającej konferencję.

Transport Week od dłuższego czasu i nie bez powodu jest kojarzony szczególnie z branżą transportu morskiego. Zaproszeni eksperci omówią, jaką rolę może odegrać europejski sektor transportu w kształtowaniu polityki UE w najbliższej dekadzie.

Inwestycje portowe w regionie Morza Bałtyckiego rosną ostatnio w siłę, dlatego w programie konferencji znalazły się ambitne, złożone projekty infrastrukturalne i uzasadnienie ich realizacji. Poruszony zostanie także temat finansowania projektów portowych z perspektywy instytucji udostępniających środki na te cele.

Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie przyszłość ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) – kwestie standaryzacji w raportowaniu i pomiarów oddziaływania, główne filary strategii ESG dostosowanej do zabezpieczenia finansowania przyszłych inwestycji oraz opracowanie skutecznej strategii ESG w kontekście bałtyckiego sektora morskiego.

Po oficjalnej części wypełnionej merytorycznymi sesjami odbędzie się wieczorny koktajl, podczas którego będzie okazja do mniej formalnych rozmów i networkingu.

Dzień 2: Wiatraki na morzu, czyli BPO Offshore Wind Conference

Morska energetyka wiatrowa to jeden z wiodących obecnie tematów w branży. Z tego względu Baltic Ports Organization postanowiła bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Drugi dzień będzie poświęcony szansom i wyzwaniom jakie stoją w tym względzie przed portami bałtyckimi. Wśród omawianych punktów znajdą się aktualne projekty w regionie Morza Bałtyckiego oraz możliwości w kwestii osiągnięcia unijnych i bałtyckich celów w zakresie mocy morskiej energetyki wiatrowej na rok 2030.

Istotnymi przedmiotami dyskusji będą także łańcuch logistyczny budowy morskich farm wiatrowych, rozwój morskiej energetyki wiatrowej w kontekście planu zagospodarowania przestrzennego portu i strategia offshore sektora portowego dla BSR w świetle aktualnych wyzwań: rosnącego popytu, braków w infrastrukturze, szybkiego postępu technologicznego i niedoborów statków.

Bezpieczeństwo gospodarki morskiej

Po raz kolejny łączymy siły z dwutygodnikiem „Namiary na Morze i Handel”, którego przedstawiciele zgłębią kwestię bezpieczeństwa gospodarki morskiej dla portów, żeglugi i logistyki podczas wydarzenia towarzyszącego I dnia konferencji. Tematami dyskusji będą m.in. wyzwania morskiego cyberbezpieczeństwa, a także wdrażanie dyrektywy NIS 2 w sektorze morskim. Na koniec uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę podczas gry strategicznej z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Kierunek – Gdynia!

Od lat Gdynia jest miastem-gospodarzem konferencji Transport Week. Miasto z morza i marzeń stało się znakomitym tłem do omówienia tematów kształtujących oblicze branży w regionie i poza nim.

Rejestracja jest już otwarta, więc zachęcamy, by już się zapisywać, a także być na bieżąco z informacjami udostępnianymi na stronie wydarzenia, w wysyłanym przez nas newsletterze i na naszym kanale LinkedIn.

Więcej informacji: strona konferencji i Actia Forum na LinkedInie

W lutym ruszy drugi nabór do aktualnego programu pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych. Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie ogłoszony nowy program wsparcia na 2024 r., ale wykorzystanie dotychczasowych budżetów pomocowych pozostaje mniejsze od oczekiwań.
Industrial steel factory, iron works. Metallurgical plant. steel
Operatorem programu jest NFOŚGW, a jego twórcą i dysponentem środków Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Na zdjęciu huta ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej Fot. Depositphotos
Technologie wspiera:
Koniec prac nad reformą europejską rynkiem energii. Rynek mocy dla polskich węglówek przedłużony do 2028 r. pod wieloma warunkami. Nasz kraj dostał koło ratunkowe, ale musi przyspieszyć budowę nowych elektrowni niskoemisyjnych
Energetyka unia
Materiał Partnera
Pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, kotły na biomasę, magazyny energii, wiata parkingowa z fotowoltaiką – to część z rozwiązań, które mogą służyć redukcji kosztów, zwiększeniu oszczędności i przyczynić się do podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych w obszarze zielonej energii.
Targi ENEX
Technologie wspiera: