Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Klimat
 4. >
 5. Efektywność energetyczna przedsiębiorstw – źródło oszczędności

Efektywność energetyczna przedsiębiorstw – źródło oszczędności

Materiał Partnera
Realizacja inwestycji w efektywność energetyczną jest dziś już nie tylko kluczowym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. To realne oszczędności kosztów prowadzenia działalności, szczególnie w przypadku przemysłu energochłonnego.
efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna – po co to wszystko?

Przychody generowane przez oszczędności energetyczne, korzyści ekologiczne oraz większa konkurencyjność czynią inwestycje w podnoszenie efektywności energetycznej opłacalnym zarówno dla samych firm, jak i dla społeczeństwa jako całości.

Wspieranie takich inwestycji poprzez różne środki finansowe, edukację oraz regulacje może przyczynić się do przyspieszenia procesu poprawy efektywności energetycznej i przyniesienia wielu korzyści zarówno gospodarce, jak i środowisku naturalnemu. Nikt dziś już nie ma wątpliwości, że warto inwestować w efektywność energetyczną jako kluczowy element strategii przedsiębiorstw na przyszłość.

I chociaż inwestycje podnoszące efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach same bronią się oszczędnościami w kosztach zakupu energii elektrycznej, to jednak dodatkowym atutem jest, że wspierane są w ramach unijnych i krajowych środków publicznych.

Zakres wsparcia

Do dofinansowania kwalifikują się przedsięwzięcia zgodne z „Obwieszczeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej”.  Katalog obejmuje różnorodne projekty mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej oraz wprowadzenie technologicznych innowacji w już istniejących obiektach, instalacjach i urządzeniach technicznych.

Dodatkowym elementem projektu może być montaż OZE.

Przykłady takich przedsięwzięć obejmują:

 • wymianę oświetlenia: projekty polegające na zastąpieniu istniejącego oświetlenia bardziej energooszczędnymi i ekologicznymi źródłami światła, takimi jak diody LED.
 • wymianę źródła ciepła: Inwestycje mające na celu zastąpienie starych, mało efektywnych systemów grzewczych nowoczesnymi i bardziej wydajnymi źródłami ciepła.
 • montaż OZE (Odnawialne Źródła Energii): projekty polegające na instalacji urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
 • termomodernizację budynków: inicjatywy mające na celu poprawę izolacji termicznej budynków, wymianę okien, docieplenie ścian, dachów itp., aby zmniejszyć straty cieplne i zużycie energii.
 • odzysk ciepła z procesów produkcyjnych: przedsięwzięcia, które pozwalają na efektywne wykorzystanie ciepła generowanego podczas procesów przemysłowych do celów grzewczych lub energetycznych, zamiast go marnować.
efektywność energetyczna

Ogólnie rzecz biorąc, katalog przedsięwzięć objętych dofinansowaniem jest bardzo zróżnicowany i ma na celu wspieranie inwestycji, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii, zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji wpływu na środowisko.

Audyt

Zwiększenie efektywności energetycznej jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego w co najmniej jednym z poniższych zakresów:

 1. Audyty energetyczne budynków przemysłowych;
 2. Audyty energetyczne wewnętrznych sieci ciepłowniczych;
 3. Audyty energetyczne źródeł ciepła, energii elektrycznej i chłodu;
 4. Audyty energetyczne procesów technologicznych;
 5. Audyty elektroenergetyczne – optymalizacja zużycia energii elektrycznej w budynkach, instalacjach i wewnętrznych sieciach przesyłowych.

Przedsięwzięcie inwestycyjne, czyli zakres projektu, musi wynikać z rekomendacji takiego audytu, który jest podstawowym dokumentem przy ubieganiu się o dofinansowanie na inwestycje tego typu.

Wymagania do przygotowania audytu udostępniane są wraz z dokumentacją konkursową, a już dzisiaj przykładowe, będące wskazówką dla audytora można znaleźć np. na stronie konkursu do programu Energia Plus, czy zakończonego naboru z działania Kredyt Ekologiczny na stronach BGK.

Wymagania dotyczące oszczędności energii

Chociaż jak najbardziej zrozumiałym jest, że inwestycje te w konsekwencji prowadzą do oszczędności zużycia energii, to jednak w ramach programów wsparcia ustanowiono minimalne oszczędności, jakie należy osiągnąć.

Zgodnie z dostępnymi dzisiaj informacjami wymagana oszczędność́ energii osiąga poziom:

 • W programie Energia Plus – minimum 5%
 • W działaniu Kredyt ekologiczny, Programach Regionalnych i FEnIKS – minimum 30%.

Kiedy i gdzie wnioskować

Oferta unijnych programów wsparcia inwestycji z zakresu efektywności energetycznej jest podzielona zgodnie z linią demarkacyjną:

 1. Poziom krajowy:
  1. duże i średnie przedsiębiorstwa – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) i działanie FENX.01.01 Efektywność energetyczna z budżetem 188 mln zł, gdzie nabór wniosków planowany jest w terminie 01.12.2023 – 05.02.2024.
  1. MŚP oraz Small mid-caps i mid-caps – FENG – działanie 3.01 Kredyt ekologiczny – tegoroczny nabór zakończył się 17 sierpnia. Kolejny planowany jest na początku 2024 r.
 2. Poziom regionalny:
 3. Małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa – nabory zgodnie z harmonogramami w województwach, a z dostępnych na dziś naborów planowany jest jedynie póki co w województwie pomorskim. Nabór do działania 2.1 Efektywność energetyczna zaplanowano na listopad 2023 – luty 2024.
efektywność energetyczna

Harmonogramy naborów są aktualizowane co najmniej raz na kwartał, więc niewykluczone, że pojawi się odpowiedni dla Państwa, jeśli nawet w tej chwili w harmonogramie go nie ma.

Warto także pamiętać, że poza środkami unijnymi cały czas dostępny jest finansowany ze środków krajowych: Program NFOŚiGW – Energia Plus – stały nabór do grudnia 2024 r. Jest to preferencyjna pożyczka, z możliwym umorzeniem do 10% (jednak nie więcej niż 1 mln zł). 

Podsumowując:

 1. Punktem wyjścia jest przygotowanie audytu energetycznego. Tym samym warto już dzisiaj poszukać odpowiedniego audytora i omówić z nim własne potrzeby oraz rozpocząć prace nad takim dokumentem.
 2. Jak tylko pojawi się nabór, będziecie Państwo gotowi.

Chętnie pokierujemy Państwa na tej drodze, dlatego już dzisiaj zapraszamy na bezpłatne webinarium, które poprowadzi Magdalena Tuszyńska, Doradca ds. Finansowania Inwestycji w METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

To niezobowiązujące spotkanie online zostanie przeprowadzone w środę, 4 października o godzinie 13:00. Zapraszamy do rejestracji pod adresem: www.metropolisdg.pl/webinar.

A już dzisiaj zachęcamy do kontaktu z naszym Doradcą: magdalena.tuszynska(@)metropolisdg.pl

Technologie wspiera:
Partner działu Klimat:
Polacy kupują dziesiątki tysięcy pomp ciepła, ale z ich jakością bywa różnie, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przymierza się do tego, by ograniczyć dotacje przy wymianie kopciucha tylko do pomp ciepła wpisanych na odpowiednią listę. To jednak może nie wystarczyć.
pompa ciepla dom montaz ogrzewanie dom
Technologie wspiera:
Konsekwentna dywersyfikacja źródeł dostaw gazu doprowadziła do zerwania zależności Polski od Rosji, a teraz przekłada się na rosnącą pozycję Polski w regionie jako gazowego hubu. Nakreślonymi na Forum Ekonomicznym w Karpaczu celami GAZ-SYSTEM jest zwiększenie dostępności LNG i wdrażanie technologii gazów niskoemisyjnych.
gaz
Rynek energii rozwija:
Obowiązek obniżenia wstecznie o 12% ceny energii elektrycznej w 2023 r. dla gospodarstw domowych, prosumentów i odbiorców uprawnionych przewiduje opublikowane już rozporządzenie ministra klimatu. Ostatnia wersja przed publikacją przewidywała jedynie możliwość, a nie obowiązek obniżki.
ceny prądu
Rynek energii rozwija: