Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Czy warto kupić teraz używany samochód elektryczny

Czy warto kupić teraz używany samochód elektryczny

Na rynku wtórnym elektryki niemal nie istnieją. Rynek aut elektrycznych jest zbyt młody, a kupujący samochody mają zdefiniowane swoje obawy.
samochód elektryczny

Plusy i minusy posiadania elektryka są dobrze zdiagnozowane. Ważne są nasze osobiste potrzeby, jeżeli podróżujemy spod miasta do pracy, to trasę pokonujemy bus-pasem, korzystamy z darmowego parkowania. Jeżeli pokonujemy duże dystanse, to wybór samochodu staje się kwestią dostępności do ładowarek.

Infrastruktura dość szybko rozwija się, na koniec 2022 r. w kraju było już ponad 2,5 tys. stacji z ładowarkami.

Koszt zakupu samochodu elektrycznego jest jednak zdecydowanie wyższy. Liczba takich samochodów na koniec ub.r. wynosiła ok. 60 tys., a połowa z nich to były auta hybrydowe.

Czytaj także: Renault Megane e-tech. Co potrafi francuski kompakt na prąd?

– Jako firma sprzedająca rocznie 90 tys. używanych samochodów na rynkach Środkowej Europy, takich samochodów sprzedaliśmy tylko kilkadziesiąt – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Molasy, Business Country Manager PL w AUTOCENTRUM AAA AUTO sp. z.o.o. 

Na rynek wtórny trafia niewiele elektryków. Niewielu jest klientów, którzy chcą je sprzedać i jednocześnie niewielu jest, którzy chcieliby je kupić.

– Klienci, którzy kupili samochody elektryczne w salonie jeszcze nie chcą ich wymieniać, a jednocześnie ci, którzy mieliby je kupić „z drugiej ręki”, jeszcze nie wiedzą jak zachowywać będzie się takie auto po dłuższej, kilkuletniej eksploatacji – wyjaśnia P.Molasy z AUTOCENTRUM AAA AUTO sp. z.o.o. 

Rynek jest jeszcze zbyt młody, a obawy będą maleć ponieważ na używane auta elektryczne można dostać wieloletnią gwarancję.

Czytaj także: Kiedy skończą się lit i kobalt do baterii?

Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Wzrost kosztów, widowiskowe awarie, biurokracja oraz protesty społeczne - z takim miksem problemów zmaga się energetyka wiatrowa w Europie, choć w USA trudności też nie brakuje. Skutki odczuwają najwięksi zachodni producenci turbin.
Storm Night Over Wind Farm. Energy and nature Night Sky.
W 2022 r. zamówienia na nowe turbiny wiatrowe w Europie spadły o blisko połowę względem 2021 r. - do 11 GW. Fot. Depositphotos
Zielone technologie rozwijają:
Od kilku dni rynek huczy od plotek co kryje się za planami rządu wyłączenia spod podatku od wysokich cen energii elektrycznej prądu wytwarzanego w OZE przez „państwowe osoby prawne”. Teorii jest bez liku, w tym kilka spiskowych. Jednak wyjaśnienie całej historii jest dość banalne.
The famous water conservancy project: Gezhouba
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Rynek gazu przetrwał najwyraźniej chyba najgorszy kryzys w jego historii, i mimo, że nadal mamy na nim kontrolowanego przez państwo potentata oraz znacznie mniejszych graczy, to okazuje się, że konkurencja jednak działa.
Ceny gazu w PGNIG OD spadają, ale niestety nie nadążają za cenami na giełdzie