Normy emisji dla energetyki ponownie przyjęte przez UE

Państwa UE po raz drugi przyjęły normy emisji różnych szkodliwych związków chemicznych dla energetyki i przemysłu (tzw. konkluzje BAT). Poprzednie unieważnił unijny sąd z powodu wadliwej procedury

W ubiegłym tygodniu zakończyło się zdalne głosowanie nad przyjęciem konkluzji BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania (LCP). Przeciwne były cztery kraje (w tym Polska i Czechy), jeden się wstrzymał a trzy kraje nie wzięły udziału w głosowaniu, co w przypadku pisemnej procedury jest traktowane jako milcząca zgoda.

Głosowaniu został poddany dokument zawierający takie same wymagania jak konkluzje BAT przyjęte w 2017 r. Ówczesna decyzja została zaskarżona przez Polskę m.in. ze względu na błędny sposób głosowania, który powinien odbyć się zgodnie z regułami Traktatu Nicejskiego ( łatwiejsze mozliwości zmontowania mniejszości blokującej). O trybie głosowania zdecydowała wówczas opinia służb prawnych Rady UE.

W styczniu tego roku Sąd UE przyznał rację Polsce w sprawie naruszenia procedury głosowania. Zobowiązał Komisję Europejską do ponownego przeprowadzenia poprawnego głosowania, utrzymując jednocześnie w mocy wymogi wadliwej decyzji do czasu publikacji nowych.

Gdyby w 2017 r.  głosowanie odbyło się w zgodzie z traktatem z Nicei, konkluzje BAT nie zostałyby przyjęte. W międzyczasie jednak zmieniła się polityka Niemiec. W 2017 r. głosowały razem z Polską, tym razem - wobec przyspieszenia planów zamykania elektrowni węglowych- uznały, że nie ma to sensu.

Obecnie problem stracił na znaczeniu, bo większość obiektów albo już dostosowała się do nowych norm albo zaplanowała datę zamknięcia.

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej

 

Chcesz płacić co miesiąc skontaktuj się z nami: [email protected]