Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Normy emisji dla energetyki ponownie przyjęte przez UE

Normy emisji dla energetyki ponownie przyjęte przez UE

Państwa UE po raz drugi przyjęły normy emisji różnych szkodliwych związków chemicznych dla energetyki i przemysłu (tzw. konkluzje BAT). Poprzednie unieważnił unijny sąd z powodu wadliwej procedury
Big pollution in polish coal power plant.
Big pollution in polish coal power plant.

W ubiegłym tygodniu zakończyło się zdalne głosowanie nad przyjęciem konkluzji BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania (LCP). Przeciwne były cztery kraje (w tym Polska i Czechy), jeden się wstrzymał a trzy kraje nie wzięły udziału w głosowaniu, co w przypadku pisemnej procedury jest traktowane jako milcząca zgoda.

Głosowaniu został poddany dokument zawierający takie same wymagania jak konkluzje BAT przyjęte w 2017 r. Ówczesna decyzja została zaskarżona przez Polskę m.in. ze względu na błędny sposób głosowania, który powinien odbyć się zgodnie z regułami Traktatu Nicejskiego ( łatwiejsze mozliwości zmontowania mniejszości blokującej). O trybie głosowania zdecydowała wówczas opinia służb prawnych Rady UE.

W styczniu tego roku Sąd UE przyznał rację Polsce w sprawie naruszenia procedury głosowania. Zobowiązał Komisję Europejską do ponownego przeprowadzenia poprawnego głosowania, utrzymując jednocześnie w mocy wymogi wadliwej decyzji do czasu publikacji nowych.

Gdyby w 2017 r.  głosowanie odbyło się w zgodzie z traktatem z Nicei, konkluzje BAT nie zostałyby przyjęte. W międzyczasie jednak zmieniła się polityka Niemiec. W 2017 r. głosowały razem z Polską, tym razem – wobec przyspieszenia planów zamykania elektrowni węglowych- uznały, że nie ma to sensu.

Obecnie problem stracił na znaczeniu, bo większość obiektów albo już dostosowała się do nowych norm albo zaplanowała datę zamknięcia.

Wkrótce mamy poznać końcowe wyniki programu Bloki 200+, którego założeniem jest zwiększenie elastyczności wysłużonych elektrowni węglowych, aby mogły lepiej kooperować z odnawialnymi źródłami energii. Pytanie czy spółki energetyczne będą chciały zainwestować w elektrownie, które mogą już w przyszłym roku oddać do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego?
enea elektrownia polaniec  fot. Enea
Tydzień Energetyka: Czym Korea Płd kusi polski rząd; Zamieszanie w sprawie daty odejścia od węgla; Czy bony energetyczne zrekompensują podwyżki; Gaz z rurociągu jamalskiego popłynął w drugą stronę
High voltage post or High voltage tower
High voltage post or High voltage tower
Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Chińska korupcja i próby walki z nią, pandemia i ogólnoświatowa polityka pieniężna, nieprzewidywalne awarie w Rosji i Norwegii, zawirowania polityczne i decyzje biznesowe- wszystko ułożyło się w scenariusz, którego jeszcze rok temu nikt sobie wyobrażał. Rynek surowców energetycznych rozchwiał się kompletnie a zawirowania na drugiej stronie kuli ziemskiej odbijają się w naszych rachunkach.
chiny.wegiel
Rynek energii rozwija: