Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Gaz-System i Eustream konsultują porozumienie ws. działania interkonektora

Gaz-System i Eustream konsultują porozumienie ws. działania interkonektora

3 sierpnia ostatnie rury, tworzące przyszły interkonektor gazowy ze Słowacją zostały zespawane. Połączenie ma ruszyć na początku przyszłego roku. Operatorzy z obydwu krajów, Gaz-System i Eustream rozpoczęli konsultacje porozumienia, regulującego przesył gazu przez punkt połączenia Vyrava.
gaz-eustream

Konsultacje porozumienia

Gaz-System i Eustream ogłosiły, że zgodnie z europejskimi regulacjami zamierzają zawrzeć porozumienie co do zasad przepływu gazu przez punkt połączenia międzysystemowego. Operatorzy przekazali do konsultacji z uczestnikami rynku odpowiedni projekt, zawierający zasady procesu uzgadniania przesyłu, zasady alokacji przesyłanych wolumenów oraz procedury na wypadek zaistnienia zdarzeń o charakterze nadzwyczajnym. Uwagi można zgłaszać do 30 września 2021.

Po konsultacjach operatorzy przyjrzą się zgłoszeniom i wezmą je pod uwagę przy uzgadnianiu ostatecznej treści porozumienia.

„Złoty spaw” kończy budowę

Polsko-słowackim interkonektorem będzie można przesłać do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.

Budowa samej rury fizycznie dobiegła końca 3 sierpnia, kiedy to dokonano „złotego spawu”, łącząc polski i słowacki odcinek gazociągu. Ostatniego spawu dokonał Budimex, generalny wykonawca po stronie polskiej. gaz eustream

Jak podsumowała firma, trwająca okrągłe dwa lata budowa 61 km odcinka od węzła w Strachocinie do granicy wymagała użycia 27 tys. ton stali, a na 20 odcinkach zastosowano metodę bezwykopową. Na budowie pracowało blisko 100 podwykonawców i około 1000 pracowników. Budimex obecnie przygotowuje się do odbiorów technicznych.

Zobacz także: Koniec epopei Nord Stream 2

Połączenie z „Braterstwem”

Cały interkonektor ma ma długość 164 km, średnicę 1000 mm i łączy Strachocinę ze słowacką tłocznią Velke Kapuszany, leżącą na trasie gazociągu „Braterstwo” – głównej trasy przesyłu rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę. Znaczenie tej trasy ma jednak stopniowo spadać, część tranzytu przejął już bowiem gazociąg Nord Stream 1, a Nord Stream 2 ma ją w zamyśle Rosji zmarginalizować jeszcze bardziej.

Zobacz także: Gazowa Ostrołęka wykarmi mniej chętnych niż węglowa

Materiał Partnera
Magazyny energii zyskują na zainteresowaniu za sprawą zapowiedzi, że w kolejnej, czwartej już odsłonie programu dopłat do fotowoltaiki - Mój Prąd - dofinansowaniem zostaną objęte także i one. Jakie magazyny energii najlepiej wybrać?
dom tech magazynowanie bateria
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Tydzień Energetyka 8-15.08 2021: Dlaczego rosną ceny gazu. Nowy raport panelu klimatycznego ONZ. URE wyznacza operatorów stacji ładowania
gaz gazociag rury psg
Rynek energii rozwija:
Magazynowanie energii elektrycznej nie jest łatwe, ale ciepła już tak. Wraz z upowszechnianiem pomp ciepła i innych form elektrycznego ogrzewania, magazyny ciepła będą nam coraz bardziej potrzebne. Jakie rozwiązania może zastosować ciepłownia, a jakie Kowalski? Kiedy gromadzenie ciepła u siebie jest opłacalne?
magazyn oze
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera: