Czy branżę energetyczną czeka startupowa rewolucja?

Czy branżę energetyczną czeka startupowa rewolucja?

Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, adaptowanie metod z powodzeniem stosowanych w jednych branżach do całkiem nowych, czy wreszcie innowacyjne narzędzia nigdy dotąd niestosowane. Polska energetyka dynamicznie się zmienia, a jej siłą napędową coraz częściej stają się startupy, które coraz częściej mogą liczyć na wsparcie krajowych gigantów.

Artykuł sponsorowany

Ludzie i pieniądze. To dwa elementy, bez których żaden startup nie jest w stanie utrzymać się na rynku. Niemal 70 proc. właścicieli startupów deklaruje, że podstawowym zasobem niezbędnym na ich obecnym etapie rozwoju są właśnie pieniądze. Ponad 40 proc. z nich wskazuje pracowników, podobnie jak sieć kontaktów, która umożliwia tzw. networking. Czy początkujący startupowcy są w stanie zapewnić wszystkie te elementy, by rozkręcić swój biznes? To oczywiście pytanie retoryczne i jedynie szczęśliwcy mogą nie martwić się o wymienione wyżej zasoby.

Zgodnie z raportem Polskie Startupy 2017, opublikowanym podczas tegorocznego forum ekonomicznego w Krynicy, co czwarty założyciel startupu nie ma nawet 30 lat, a zdecydowana większość (58 proc.) to osoby w wieku 30-39 lat. Oczywiście pozostaje kwestia tego, od jak dawna ktoś pracował nad swoją siecią kontaktów i na ile umiejętnie zdobywał środki na rozkręcenie biznesu. Nie ulega jednak wątpliwości, że osiągniecie sukcesu bez wsparcia może być bardzo trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.

Opieka inkubatora, wsparcie lidera

Rozwiązaniem staje się korzystanie ze środków zewnętrznych i infrastruktury dużych korporacji. Takie kompleksowe wsparcie młodym przedsiębiorcom i naukowcom oferuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, dzięki działalności Inkubatora InnVento. Inkubator zapewnia wszystkie zasoby, jakie są niezbędne do prawidłowego rozwijania startupu.

Inkubator InnVento oferuje kilka form wsparcia. Oprócz zaplecza merytorycznego w postaci mentoringu i coachingu ekspertów zapewni powierzchnię biurową, dostęp do niektórych baz danych, wsparcie administracyjne i operacyjne, np. z zakresu prawa i księgowości, a także pomoc w uzyskaniu finansowania. InnVento jest też miejscem nawiązywania ciekawych kontaktów biznesowych.

Program InnVento

Program InnVento to kompleksowa opieka nad procesem pracy nad innowacjami – weryfikacja i ocena zgłoszeń, inkubacja wybranych do programu startupów, a następnie roll-out lub akceleracja, czyli osiągnięcie poziomu zaawansowania, który może skutkować nawiązaniem współpracy biznesowej z PGNiG lub innymi firmami.

Obszary zainteresowania programu to technologie wydobywcze gazu ziemnego, nowe materiały i technologie cyfrowe w łańcuchu wartości gazu ziemnego, innowacje w wykorzystaniu gazu ziemnego, nowe produkty i usługi dla klienta końcowego, nowe źródła energii, generacja rozproszona oraz ochrona środowiska w sektorze energetycznym.

Innowacyjne podejście

Zdecydowana większość polskich startupów (54 proc.) pracuje nad całkowicie nowymi rozwiązaniami lub ulepsza te istniejące (43 proc.). Współpraca z Inkubatorem InnVento pozwoli na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i co niezwykle istotne z punktu widzenia długofalowych działań, ułatwi ich weryfikację w rzeczywistych, pozalaboratoryjnych okolicznościach.

Na badania, rozwój i innowacje PGNiG przeznaczy w ciągu najbliższych kilku lat niemal 700 milionów złotych. Inwestycje zaowocują większym wsparciem dla otoczenia biznesowego PGNiG. To także szansa na zdobycie pozycji lidera innowacyjności w sektorze gazowym.

InnVento startuje startupy

Obecnie Inkubator zrzesza kilka startupów, a kolejnych kilkadziesiąt jest w trakcie weryfikacji. Dołączenie do programu InnVento to szansa dla młodych naukowców, przedsiębiorców czy studentów na wykorzystanie doświadczenia międzynarodowej korporacji. Należysz do tej grupy? Nie czekaj i zgłoś się jak najszybciej.

 

InnVento.pl

Znajdź nas na: FacebookTwitter - LinkedIn

InnVento

ul. Kasprzaka 25, 01-224 Warszawa

tel. 22 589 41 18

e-mail: innvento@pgnig.pl

Partnerzy działu

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Czy branżę energetyczną czeka startupowa rewolucja?”

  1. Pierw trzeba opatentować produkt.Później szukać finansowania.Z kradzieźy pomysłów powstają fortuny.A wynalazcy biedują

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej