Czas na czyste wydobycie gazu łupkowego?

Czas na czyste wydobycie gazu łupkowego?

Miliony litrów traconej bezpowrotnie wody i ogromna ilość chemikaliów wtłaczanych pod ziemię taki sposób wydobycie ropy i gazu łupkowego może przejść do historii. Na rynku jest już technologia pozwalająca na szczelinowanie łupków dużo mniej szkodliwie. To dobra informacja w kontekście nowej polityki energetycznej Donalda Trumpa.

Amerykańska spółka EcoSphere Technologies opracowała metodę szczelinowania, w której większość związków chemicznych (wśród których są m.in.: kwas solny, glikol etylenowy, metanol) zastępuje się ozonem, coraz częściej używanym choćby w systemach wodociągowych i na basenach do uzdatniania wody. Ozon, w który wzbogacona zostaje wtłaczana pod ziemię woda, oprócz właściwości bakteriobójczych, znacznie zwiększa także jej przewodnictwo elektryczne. Po zakończeniu szczelinowania przez wodę przepuszcza się ładunek elektryczny, który spycha resztę niebędących wodą substancji w jeden punkt. Umożliwia to ich łatwe oddzielenie i usunięcie.

Tym samym cała użyta przy wydobyciu woda może być ponownie zastosowana do innych celów. Choć trudno w to uwierzyć, do tej pory woda wykorzystana przy szczelinowaniu hydraulicznym w większości była tak zanieczyszczona, że nie można było jej uzdatnić. Niejednokrotnie była po prostu składowana w basenach, gdzie odparowywała do atmosfery razem z chemikaliami. A mówimy przecież nawet o 18 milionach litrów wody wykorzystywanej na jeden odwiert. Potencjalne oszczędności są zatem kolosalne, zarówno dla portfeli inwestorów, jak i środowiska naturalnego.

Technologia jest już dostępna komercyjnie, a spółka EcoSphere Technologies miała w 2015 r. zysk na poziomie 70 mln dolarów. Na swojej stronie internetowej podaje, że obecnie jest zaangażowana w 700 odwiertów na terenie USA, co przy przekraczającej milion liczbie wszystkich odwiertów nie wygląda jeszcze zbyt okazale. Trzeba jednak zaznaczyć, że wykorzystanie oferowanych przez spółkę rozwiązań przyczyniło się do tej pory do odzyskania blisko 3 mld litrów wody użytej do szczelinowania.

Cała sprawa nabiera szczególnego znaczenia w kontekście „boomu łupkowego”, który na nowo elektryzuje amerykańskie media. Wzrost cen ropy w końcówce roku 2016 był na tyle znaczący, że na nowo uczynił opłacalnymi inwestycje w łupkowe złoża. Nowym odwiertom sprzyja też polityka. Prezydent Donald Trump jest bowiem zadeklarowanym zwolennikiem wydobycia gazu i ropy z łupków. W ostatnim czasie wyraził zgodę na budowę dwóch ropociągów - Keystone XL i Dakota Access, dotychczas blokowanych przez administrację Barcka Obamy i nadal oprotestowywanych przez lokalną społeczność (zaledwie w niedzielę ulicami Los Angeles przeszła kolejna manifestacja przeciwników kilkumiliardowej inwestycji). Jednak wedle wstępnych szacunków jeszcze przed rokiem 2020 ma nimi popłynąć ropa z łupków.

Wydobycie z pokładów łupkowych jest bowiem elementem jednego z flagowych projektów prezydenta Trumpa – planu Energy First. Jak przewiduje plan, wzrost produkcji ropy i gazu z łupków przyniesie amerykańskiej gospodarce zysk wynoszący 30 mld dolarów do roku 2024. Pierwsze lata dostępności technologii wydobycia przy użyciu ozonu przypadły akurat na okres zahamowania inwestycji łupkowych. W obliczu ponownego „boomu na łupki” można się zatem spodziewać większej popularyzacji rozwiązania.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Czas na czyste wydobycie gazu łupkowego?”

 1. Nie doczekaliśmy się „czystych technologii węglowych” to może uda się z gazem. Niech zwycięży lepszy.

  • [quote name=”Duster”]Nie doczekaliśmy się „czystych technologii węglowych” to może uda się z gazem. Niech zwycięży lepszy.[/quote]

   Motto: Zintegrowane metody odnawialnych źródeł energii.

   Przesłanka 1 – artykuł: Elektrownia gazowo-parowa ze spalaniem tlenowym i recyrkulacją spalin.
   [Źródło: http://www.cire.pl/item,140911,2,0,0,0,0,1,porownanie-termodynamiczne-zeroemisyjnych-elektrowni-gazowo—parowych-ze-spalaniem-tlenowym.html#komunikat%5D

   Przesłanka 2 – Internet, cytat: „Poziom korzyści dla polskiej gospodarki wynikający z budowy morskich farm wiatrowych na polskich obszarach morskich jest w dużej mierze uzależniony od wykorzystania potencjału tej technologii, który został oszacowany przez FNEZ na 6 GW do roku 2030”
   [Źródło: http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/25345/m-stryjecki-fnez-los-polskich-farm-wiatrowych-na-morzu-zalezny-od-decyzji-politycznej-wywiad%5D.

   Idea:

   gaz energetyczny (np. biogaz ) i O2 – elektrownia gazowa – CO2 – metanownia – H2 – elektrolizernia wody – e-wiatraki (6GW)

   Miary – 4e:
   1. zasada zachowania energii,
   2. zasada zachowania ekonomii,
   3. zasada zachowania ekologii,
   4. zasada zachowania elektoratu (wyborców i klientów).

   W tej idei i miary cały ruch elektroenergetyczny morskich elektrowni wiatrowych jest zakontraktowany przez elektrownię/e gazową/e (elektrociepłownia gazowa). Nikt nie zarzuca elektrowniom wiatrowym, że „czynią chaos” w e-sieci i w rynku, gdy powieje odpowiedni wiatr dla e-wiatraków.

   Cele instalacji – między ideą i miarą:

   – maksymalne zakontraktowanie energii morskich elektrowni wiatrowych,

   – wzrost miejsc pracy związanych z OZE,

   – zmniejszenie nieprzemysłowej emisji CO2 w bilansie krajowym,

   – presja B+R na wzrost sprawności energetycznej zintegrowanych metody dla potrzeb elektrowni gazowej (biogaz, elektroliza wody, synteza metanu, morska wietrzność),

   – efektywność gospodarcza lepsza od elektrowni nuklearnej,

   – konkurencyjność w otrzymaniu środków (publicznych, prywatnych) na inwestycje systemowe,

   – inne.

   Chodzi oto, aby biogazownie i elektrownie wiatrowe wprowadzić stabilnie w rynek za pomocą elektrowni gazowej ze spalaniem tlenowym i recyrkulacją spalin, która oczywiście ma również możliwość zamówienia gazu z innych metod.

   Może się uda.

  • [quote name=”Mattt”]fossil fuels wracaja wraz z odejściem blokujacego Obamy ?
   A to ci niespodzianka![/quote]
   No niestety, nieszczęścia chodzą parami…

   • [quote name=”Tachys1″][quote name=”Mattt”]fossil fuels wracaja wraz z odejściem blokujacego Obamy ?
    A to ci niespodzianka![/quote]
    No niestety, nieszczęścia chodzą parami…[/quote]

    Analiza i wyciaganie wniosków z wydarzeń w sferze politycznej, gospodarczej czy społecznej jest bardziej racjonalne niż postrzeganie swiata w kategoriach „szczęść lub nieszczęść”.

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”Tachys1″][quote name=”Mattt”]fossil fuels wracaja wraz z odejściem blokujacego Obamy ?
     A to ci niespodzianka![/quote]
     No niestety, nieszczęścia chodzą parami…[/quote]

     Analiza i wyciaganie wniosków z wydarzeń w sferze politycznej, gospodarczej czy społecznej jest bardziej racjonalne niż postrzeganie swiata w kategoriach „szczęść lub nieszczęść”.[/quote]
     No racja: wniosek jest taki że jak nie urok to sraczka. Kompletny ignorant został prezydentem najpotężniejszego państwa świata i twierdzi, że globalne ocieplenie to chiński spisek. Czekam na kreacjonizm i uznanie Ziemi za płaską.

     • [quote name=”Tachys1″][quote name=”Mattt”][quote name=”Tachys1″][quote name=”Mattt”]fossil fuels wracaja wraz z odejściem blokujacego Obamy ?
      A to ci niespodzianka![/quote]
      No niestety, nieszczęścia chodzą parami…[/quote]

      Analiza i wyciaganie wniosków z wydarzeń w sferze politycznej, gospodarczej czy społecznej jest bardziej racjonalne niż postrzeganie swiata w kategoriach „szczęść lub nieszczęść”.[/quote]
      No racja: wniosek jest taki że jak nie urok to sraczka. Kompletny ignorant został prezydentem najpotężniejszego państwa świata i twierdzi, że globalne ocieplenie to chiński spisek. Czekam na kreacjonizm i uznanie Ziemi za płaską.[/quote]

      Został. Czyli, że jak, że co, nie był i jest, przemienił się, co znaczy został? Musi być w tym określeniu został jakaś fizyka, ruch, oddziaływanie, przyczyna i skutek, idea i miara, cel, ruch. No coś coś no? Co to może być takiego, że został?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej