ME pokazało propozycje cen w aukcjach OZE w 2017 r.

ME pokazało propozycje cen w aukcjach OZE w 2017 r.

Ministerstwo Energii przedstawiło propozycje cen referencyjnych, czyli maksymalnego wsparcia dla poszczególnych technologii OZE w aukcjach w 2017 r. W stosunku do cen z 2016 r., na 21koszyków, cena referencyna zmieniła się w 12. W ośmiu przypadkach wzrosła, a w czterech spadła.

Dotyczy: ceny referencyjne w aukcjach OZE w 2017 r.
Wykonuje: ustawa o OZE
Tytuł: Rozporządzenie Ministra Energii ws. ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2017 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2017 r.
Etap: konsultacje publiczne
Następny etap: ministerstwo - przyjęcie

{loadmodule mod_email}

Projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji publicznych, które mają potrwać do 1 lutego. Okres wsparcia ustalono na 15 lat od momentu wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej, potwierdzonego wydanym świadectwem pochodzenia albo od dnia sprzedaży po raz pierwszy energii elektrycznej po dniu zamknięcia aukcji.

Wzrosły ceny referencyjne dla biogazu nierolniczego – z odpadów, oczyszczalni ścieków i innych źródeł. Wyższy pułap ustawiono też dla różnych rodzajów współspalania biomasy oraz dla małych (do 1 MW) źródeł wiatrowych na lądzie i małych (do 1 MW) instalacji hybrydowych.

Spadły natomiast ceny dla dużych (ponad 1 MW) źródeł wiatrowych na lądzie, dużej i małej fotowoltaiki oraz dla dużych instalacji hybrydowych.

Przy okazji ministerstwo wyjaśnia w uzasadnieniu pewne założenia, jakie przyjęło przy kalkulowaniu cen referencyjnych. Na przykład przyjęcie różnych cen sprzedaży ciepła w przypadku instalacji wykorzystujących biogaz rolniczy oraz instalacji CHP wykorzystujących biomasę wynika z faktu, iż w przypadku jednostek CHP na biomasę ciepło jest głównym produktem, a jednostki tego typu wytwarzają ciepło głównie na potrzeby sieci ciepłowniczych, co oznacza, że mają zapewniony stały jego odbiór. W przypadku biogazowni rolniczych, które lokalizowane są na terenach wiejskich, ilość odbiorców ciepła jest mocno ograniczona, co powoduje, iż podmioty posiadające tego typu instalacje decydują się na sprzedaż ciepła po dużo niższych cenach po to, aby znaleźć odbiorcę, o ile w ogóle istnieje odpowiednia sieć ciepłownicza. Ministerstwo zauważa, że wysokie ceny ciepła zniechęcają do budowy takiej sieci.

W przypadku małej instalacji hybrydowej założono wkłady do produkcji poszczególnych źródeł:

 • 40 proc. z małej (do 1 MW) instalacji wykorzystującej biogaz rolniczy;
 • 30 proc. z małego (do 1 MW) źródła wiatrowego na lądzie;
 • 10 proc. z małej (do 1 MW) hydroelektrowni;
 • 20 proc. z małej (do 1 MW) instalacji fotowoltaicznej.

Dla dużej (ponad 1 MW) instalacji hybrydowej przyjęto następujące udziały:

 • 20 proc. z dużej (ponad 1 MW) instalacji wykorzystującej biogaz rolniczy;
 • 60 proc. z dużej (ponad 1 MW) instalacji wiatrowej na lądzie;
 • 20 proc. z dużej (ponad 1 MW) instalacji fotowoltaicznej.

Dodatkowo przyjęto, że w przypadku małych instalacji hybrydowych głównym elementem będzie biogazownia rolnicza. Struktura została zaprojektowana z myślą o spółdzielniach energetycznych oraz klastrach energii, gdzie wykorzystywane będą głównie źródła rozproszone o większej stabilności wytwarzania energii elektrycznej oraz wytwarzające ciepło, przede wszystkim z myślą o zaspokajaniu lokalnych potrzeb energetycznych – wyjaśnia ministerstwo.

Z kolei dla dużych instalacji hybrydowych założono, iż będą to głównie duże źródła wiatrowe z uwagi na niższe koszty wytwarzania energii w tej technologii. Inne źródła stanowić będą jedynie uzupełnienie oraz będą pełnić funkcję „bilansowania” – zapewniania większej stabilności lub ciągłości wytwarzania.

W przypadku cen referencyjnych dla instalacji zmodernizowanych, przyjęto je na takim samym poziomie jak dla instalacji nowych z powodu braku odpowiednich projektów referencyjnych.

Wszystkie stawki są stawkami netto. Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.

{loadmodule mod_email}

Zobacz także...

Komentarze

12 odpowiedzi na “ME pokazało propozycje cen w aukcjach OZE w 2017 r.”

 1. Wysokie te ceny. A podobno OZE jest tanie. To przy cenie na giełdzie na poziomie 150 zł /MWh.
  Jesli możemy tak drogo płacić za OZE to dlaczego mamy problem z zakupem sporej ilości negawatów po wyższej cenie aby zupełnie nie obawiać się pików zapotrzebowania.

  • To są ceny referencyjne = maksymalne. W aukcjach uzyskuje się dużo niższe. To jest właśnie zasada systemu aukcyjnego – państwo prognozuje, że za konkretną ilość MWh z OZE zapłaci nie więcej niż określoną kwotę. A jeśli aukcje pójdą dobrze to zapłaci zdecydowanie mniej za to samo. Trzeba też podkreślić, że są to ceny dla nowych instalacji (zmodernizowanych nie ma na rynku) – czyli koszty produkcji są wyższe niż w przypadku instalacji już zamortyzowanych.

   • [quote name=”LLLLL”]To są ceny referencyjne = maksymalne. W aukcjach uzyskuje się dużo niższe. To jest właśnie zasada systemu aukcyjnego – państwo prognozuje, że za konkretną ilość MWh z OZE zapłaci nie więcej niż określoną kwotę. A jeśli aukcje pójdą dobrze to zapłaci zdecydowanie mniej za to samo. Trzeba też podkreślić, że są to ceny dla nowych instalacji (zmodernizowanych nie ma na rynku) – czyli koszty produkcji są wyższe niż w przypadku instalacji już zamortyzowanych.[/quote]

    Z tymi zamortyzowanymi to chyba jakiś żart – po ile mogą produkować 15 czy 20 letnie turbiny ? jeśli mogą…

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”LLLLL”]To są ceny referencyjne = maksymalne. W aukcjach uzyskuje się dużo niższe. To jest właśnie zasada systemu aukcyjnego – państwo prognozuje, że za konkretną ilość MWh z OZE zapłaci nie więcej niż określoną kwotę. A jeśli aukcje pójdą dobrze to zapłaci zdecydowanie mniej za to samo. Trzeba też podkreślić, że są to ceny dla nowych instalacji (zmodernizowanych nie ma na rynku) – czyli koszty produkcji są wyższe niż w przypadku instalacji już zamortyzowanych.[/quote]

     Z tymi zamortyzowanymi to chyba jakiś żart – po ile mogą produkować 15 czy 20 letnie turbiny ? jeśli mogą…[/quote]
     Mogą. Te które teraz są instalowane już nie będą mogły, ponieważ teraz projektują je księgowi a nie inżynierowie. Czy sprawny transformator z lat 60 ubiegłego wieku to złom? Nie, wymienia się olej i będzie bezawaryjnie pracował kolejne 30 lat, co nie jest takie oczywiste przy nowych urządzeniach. Podobnie z wiatrakami – wymiana łożysk, kabli i komputerów, serwis śmigieł, hydrauliki i mamy sprzęt na lata. Dużo drożej wychodzi wymiana na nowy, ale w ustawie antywiatrakowej zadbano żeby nie było takiej możliwości.

     • [quote name=”Duster”][quote name=”Mattt”][quote name=”LLLLL”]To są ceny referencyjne = maksymalne. W aukcjach uzyskuje się dużo niższe. To jest właśnie zasada systemu aukcyjnego – państwo prognozuje, że za konkretną ilość MWh z OZE zapłaci nie więcej niż określoną kwotę. A jeśli aukcje pójdą dobrze to zapłaci zdecydowanie mniej za to samo. Trzeba też podkreślić, że są to ceny dla nowych instalacji (zmodernizowanych nie ma na rynku) – czyli koszty produkcji są wyższe niż w przypadku instalacji już zamortyzowanych.[/quote]

      Z tymi zamortyzowanymi to chyba jakiś żart – po ile mogą produkować 15 czy 20 letnie turbiny ? jeśli mogą…[/quote]
      Mogą. Te które teraz są instalowane już nie będą mogły, ponieważ teraz projektują je księgowi a nie inżynierowie. Czy sprawny transformator z lat 60 ubiegłego wieku to złom? Nie, wymienia się olej i będzie bezawaryjnie pracował kolejne 30 lat, co nie jest takie oczywiste przy nowych urządzeniach. Podobnie z wiatrakami – wymiana łożysk, kabli i komputerów, serwis śmigieł, hydrauliki i mamy sprzęt na lata. Dużo drożej wychodzi wymiana na nowy, ale w ustawie antywiatrakowej zadbano żeby nie było takiej możliwości.[/quote]

      ok ale modernizacja też kosztuje więc gadanie o zamortzowanym sprzęcie jest bezzasadne.

     • [quote name=”Mattt”][quote name=”Duster”][quote name=”Mattt”][quote name=”LLLLL”]To są ceny referencyjne = maksymalne. W aukcjach uzyskuje się dużo niższe. To jest właśnie zasada systemu aukcyjnego – państwo prognozuje, że za konkretną ilość MWh z OZE zapłaci nie więcej niż określoną kwotę. A jeśli aukcje pójdą dobrze to zapłaci zdecydowanie mniej za to samo. Trzeba też podkreślić, że są to ceny dla nowych instalacji (zmodernizowanych nie ma na rynku) – czyli koszty produkcji są wyższe niż w przypadku instalacji już zamortyzowanych.[/quote]

      Z tymi zamortyzowanymi to chyba jakiś żart – po ile mogą produkować 15 czy 20 letnie turbiny ? jeśli mogą…[/quote]
      Mogą. Te które teraz są instalowane już nie będą mogły, ponieważ teraz projektują je księgowi a nie inżynierowie. Czy sprawny transformator z lat 60 ubiegłego wieku to złom? Nie, wymienia się olej i będzie bezawaryjnie pracował kolejne 30 lat, co nie jest takie oczywiste przy nowych urządzeniach. Podobnie z wiatrakami – wymiana łożysk, kabli i komputerów, serwis śmigieł, hydrauliki i mamy sprzęt na lata. Dużo drożej wychodzi wymiana na nowy, ale w ustawie antywiatrakowej zadbano żeby nie było takiej możliwości.[/quote]

      ok ale modernizacja też kosztuje więc gadanie o zamortzowanym sprzęcie jest bezzasadne.[/quote]
      Modernizacja wiatraka to niewielki koszt w porównaniu z budowaniem nowego. I to jest działanie zasadne, ponieważ często modernizacja powoduje wzrost wydajności do 30%, tak jak w przypadku starszych maszyn Vestasa.

   • [quote name=”LLLLL”]To są ceny referencyjne = maksymalne. W aukcjach uzyskuje się dużo niższe. [/quote]
    Możesz podać wartości które osiągnęli w aukji lub które myślisz że osiągniemy ? 200 zł za MWh ?

  • @TTTT
   Proszę wskazać jakiś nowy projekt energetyczny, który jest w stanie wytworzyć energię przez 15 lat na poziomie 150 zł/MWh 🙂
   Obstawiam, że za 200 zł/MWh też się nie da budując nową węglową elektrownię.

   • [quote name=”Pawe”]@TTTT
    Proszę wskazać jakiś nowy projekt energetyczny, który jest w stanie wytworzyć energię przez 15 lat na poziomie 150 zł/MWh 🙂
    Obstawiam, że za 200 zł/MWh też się nie da budując nową węglową elektrownię.[/quote]
    Proszę …
    „5. Ile kosztuje instalacja systemu fotowoltaicznego?
    Cena jest zmienna w pewnym zakresie i zależy od użytych komponentów, wielkości oraz kompleksowości instalacji. Można przyjąć, że cena mieści się między 4700 PLN brutto za kWp przy systemach 7-10 kWp….”
    http://czysty-zysk.pl/pytania-odpowiedzi
    I liczymy 10 kWp cena 47 000 zł.
    Rocznie produkuje 10 000 kWh
    Przez 25 lat mamy 47000 zł/10 MW/25 lat = 188 zł/MWh
    Wyliczenia zwykłego Kowalskiego … mając dostęp do lepszych ofert lub będąc producentem paneli cena instalacji zdecydowanie spada.
    Panele wytrzymają podobno 30 lat, średnio (doświadczenie ) dają wiej ni 10W z 1Wp rocznie (ok 11) itp dlatego twierdzę że drogo.

    • [quote name=”TTTT”]
     I liczymy 10 kWp cena 47 000 zł.
     [/quote]
     Wydaje mi się, że isntalacje prosumenckie raczej nie będą startować w aukcji… Może ktoś z branży PV mnie poprawi, ale wydaje się, że żeby zapewnić minimalny zwrot z inwestycji, oszczędzając maksymalnie na capexie i opexie, to farmy PV ~1 MW w Polsce poniżej 300 zł/MWh nie są w stanie zejść.

 2. Czyli wracamy do złotych czasów dla współspalania. Teraz nie będą musieli brać świadectw, w końcu już się na nich wzbogacili. Szkoda, że UE nie weźmie się za te bydło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej