Mocne wejście magazynów energii do brytyjskiego systemu

Mocne wejście magazynów energii do brytyjskiego systemu

Systemy magazynowania energii oparte na akumulatorach bez problemów wygrały w Wielkiej Brytanii ostatnią aukcję na moc, a wcześniej aukcję na usługi stabilizacji pracy systemu energetycznego. W aukcji na sezon zimowy 2020/2021 baterie zdobyły ok. 1 procent zakontraktowanej mocy.   

Systemy magazynowania energii oparte na akumulatorach bez problemów wygrały w Wielkiej Brytanii ostatnią aukcję na moc, a wcześniej aukcję na usługi stabilizacji pracy systemu energetycznego. W aukcji na sezon zimowy 2020/2021 baterie zdobyły ok. 1 procent zakontraktowanej mocy.  

Aukcje na moc brytyjski operator National Grid przeprowadza od 2014 r., ale to w ostatniej – dotyczącej zimy 2020/2021 – oparte na bateriach systemy zostały dopuszczone na równych zasadach i poradziły sobie znakomicie – praktycznie wszystkie oferty zmieściły się poniżej ceny maksymalnej, określonej na 22,5 funta za kW/rok. Zakontraktowana moc sięgnęła 500 MW. Ogółem systemom magazynowania przypadło prawie 3,2 GW z zakontraktowanych ponad 50 GW, ale większość to elektrownie szczytowo-pompowe. Tym niemniej zarówno inwestorzy, jak i operatorzy magazynów są zadowoleni i liczą na zwycięstwa w aukcjach na kolejne lata.

{norelated}Na wsparcie z rynku mocy nie załapał się za to żaden projekt nowej dużej elektrowni. Oczywiście gazowej, bo o węglowych (a w zasadzie biomasowo-węglowych) na Wyspach myśli się już wyłącznie w kategoriach zamykania, a nie budowy. Kontrakty dostały wyłącznie projekty niewielkich siłowni gazowych. Dokładniej 3413 MW przypadło na 129 jednostki, co daje średnio 25 MW na jedną. W kręgach bankowych pojawiła się opinia, że aby spiąć finansowo projekt dużej elektrowni gazowej, wsparcie z rynku mocy powinno sięgać 35-45 funtów za kW/rok, a nie 22,5, które osiągnięto w aukcji.

Baterie zdominowały też wyniki wcześniejszej aukcji National Grid, dotyczącej pakietu usług stabilizacji pracy systemu (m.in. regulacji częstotliwości). Na osiem zwycięskich ofert pięć to systemy magazynowania, dwie to DSR, a tylko jedna to elektrownia gazowa. Przy czym średnia ważona złożonych ofert opiewała na 20,2 funta za MW, a najdroższa zwycięska instalacja żądała niecałych 12 funtów. Co więcej, cztery spośród pięciu zwycięskich instalacji magazynowania znalazło się w gronie zwycięzców późniejsze aukcji na moc w sezonie 2020/2021.

Właśnie przebudowujemy nasz archaiczny system energetyczny. Nowe tym źródeł gazowych i innowacyjne, niskowęglowe rozwiązania jak magazyny energii z pewnością poprawią nasz miks energetyczny – skomentował wyniki aukcji minister ds. biznesu i energii Greg Clark.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Mocne wejście magazynów energii do brytyjskiego systemu”

  1. Należy te rzeczy połączyć, najpierw szybka regulacja pierwotna, potem dodatkowo aukcja mocy. Tylko dzięki połączeniu tych przychodów magazyny energii się w UK mogą opłacać. Oczywiście zapotrzebowanie na usługi regulacji częstotliwości jest ograniczone wymaganiami ENTSO-E, także dalszego dynamicznego wzrostu raczej nie będzie, chociaż słabo połączony z kontynentem system brytyjski wymaga większych rezerw. W innych usługach regulacyjnych magazyny raczej nie będą konkurencyjne dla generacji i DSR. W poprzednich aukcjach magazyny też uczestniczyły, ale bez efektów.
    Wygrana magazynów energii? Elektrociepłownie i DSR to 5800 MW, magazyny 500 MW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej