Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Resort energii wycofa się z ustawy o zamrożeniu cen prądu

Resort energii wycofa się z ustawy o zamrożeniu cen prądu

W maju ustawa zostanie znowu znowelizowana. Zamrożone pozostaną ceny prądu dla gospodarstw domowych na obecny rok, reszta naprawdopodobniej zostanie uwolniona.
rynek gniazdko licznik ceny pradu dom zmiana sprzedawcy

Sprawdził się scenariusz, o którym kilkanaście dni temu pisał Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl. – Komisja Europejska oczekuje pewnych korekt w ustawie o cenach energii – oświadczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w Radiu Wnet. – Czas nas goni, powinniśmy dopinać rozstrzygnięcia na przełomie kwietnia i maja. Wiceminister dodał, że niewykluczone jest zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu. Wiceminister Skobel prowadzi już rozmowy z samorządami, tak aby przygotować je na „odmrożenie cen”.  Ceny prądu dla gospodarstw domowych w tym roku pozostaną zamrożone.

Przypomnijmy, że 28 grudnia w ciągu jednego dnia uchwalono ustawę, która obniżyła akcyzę na prąd oraz zamroziła detaliczne ceny prądu na poziomie z 30 VI 2018. Ponieważ ceny hurtowe znacznie wzrosły od tamtego czasu, m.in. z powodu zwyżki cen uprawnień do emisji CO2, to firmy energetyczne miały otrzymać rekompensaty.ceny energii elektrycznej 3kw 2018

Wdrożenie ustawy wywołało kompletny chaos na rynku energii i w praktyce okazało się niemożliwe.

Czytaj także: Chaos związany z ustawą o cenach prądu trwa

Komisja Europejska od stycznia tłumaczyła, że ręczne sterowanie cenami przy pomocy ustawy jest sprzeczne z unijnymi przepisami i sugerowała, żeby skorzystać z furtki tzw. usługi publicznej. Umożliwia ona dotowanie jakiegoś elementu rynku i utrzymanie niskich regulowanych cen. Warunek – musi to być fragment rynku (np. dostarczanie przesyłek pocztowych do słabo zaludnionych miejsc) i powinno być dobrze uzasadnione. Takim fragmentem rynku w tym przypadku mogłyby być gospodarstwa domowe. Przyjęcie tej argumentacji zajęło stronie polskiej cztery miesiące, ustępstwa nastąpiły dopiero gdy KE skierowała oficjalną listę pytań zapowiadającą wszczęcie postępowania.

Czytaj także: Ustawa o cenach zabija rynek energii

– Powiem tak: już w styczniu było wiadomo co trzeba zrobić – mówi nam wysoki urzędnik resortu energii. Ale dojście do tej konkluzji zajęło aż cztery miesiące.

Po świętach planowane jest kolejne spotkanie urzędników resortu energii z Komisją Europejską.

Serwis powołuje się na artykuł Bartłomieja Derskiego dotyczący spadku wydobycia węgla kamiennego i równoczesnego wzrostu zatrudnienia w polskich kopalniach
internet wmediach