Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Senat uchwalił poprawki do noweli ustawy o OZE

Senat uchwalił poprawki do noweli ustawy o OZE

abr

W błyskawicznym tempie i z poprawkami, nowelizacja ustawy o OZE przeszła w nocy z 23 na 24 grudnia przez Senat.

Dotyczy: Odroczenie wejścia w życie systemu aukcji OZE
Tytułustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii
Etap: Senat
Następny etap: Sejm - rozpatrzenie poprawek Senatu

0 ole

W błyskawicznym tempie i z poprawkami, nowelizacja ustawy o OZE przeszła w nocy z 23 na 24 grudnia przez Senat.

0 oleDotyczy: Odroczenie wejścia w życie systemu aukcji OZE
Tytułustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii
Etap: Senat
Następny etap: Sejm – rozpatrzenie poprawek Senatu

Jak już wspominaliśmy (Odroczenie części ustawy o OZE stworzy luki prawne), nowela ustawy o OZE przygotowana przez grupę posłów oznacza przede wszystkim odłożenie wejścia w życie z 1 stycznia 2016 r. na 1 lipca 2016 r. systemu aukcyjnego, a także zasad wsparcia energetyki prosumenckiej. Senat, zgodnie ze sprawozdaniem senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności uchwalił 4 drobne poprawki do tej nowelizacji.

Jako istotniejszą zmianę można uznać określenie wejścia w życie przepisów dot. net-meteringu od 1 stycznia 2016 r.  Poza tą zmianą Senat skorygował jedynie kwestie redakcyjne dot. zmiany daty mocy obowiązującej poprzednich przepisów dotyczących świadectw pochodzenia zawartych w prawie energetycznym (z 30 czerwca na 1 lipca), doprecyzowania, że obowiązek rozliczania certyfikatów za 1 półrocze 2016 r.  dotyczyć będzie certyfikatów właśnie z tego okresu,  oraz zagadnienia związanego z okresem obowiązywania dotychczas wydanych rozporządzeń. 

Ustawa trafi teraz ponownie do Sejmu, który zajmie się rozpatrzeniem poprawek Senatu. Następnie ustawa trafi do podpisu Prezydenta, po czym będzie musiała być opublikowana w Dzienniku Ustaw. Czasu na wprowadzenie w życie przepisów jest więc już bardzo niewiele.

Rynek energii rozwija:

Rafał Zasuń tłumaczył w "Panoramie" TVP2 przyczyny nadpodaży węgla na światowym i krajowym rynku tego surowca.

Dziennik "Rzeczpospolita" powołując się na Informacje Obserwatora Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl pisze o nominacji dla Piotra Naimskiego na Pełnomocnika Rządu ds. Infrastruktury Strategicznej.

Stacja TVP Info, powołując się na portal WysokieNapiecie.pl, informuje o rządowych planach zamykania nierentownych części kopalń.

Ministerstwo Energii po raz pierwszy przyznało, że część zakładów Kompanii Węglowej jest do zamknięcia. Już w styczniu nowy wniosek notyfikujący pomoc publiczną dla wygaszanych jednostek trafi do Brukseli.

guido 1