Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Perspektywy dla dofinansowania projektów energetycznych do końca tego roku

Perspektywy dla dofinansowania projektów energetycznych do końca tego roku

Materiał Partnera
Transformacja energetyczna zyskuje na znaczeniu, a dofinansowanie projektów energetycznych staje się kluczowe dla zrównoważonego rozwoju. Do końca 2024 roku firmy mają szansę na skorzystanie z programów wsparcia, które oferują różnorodne i ciekawe możliwości inwestycyjne.
image

FUDNUSZE EUROPEJSKIE NA INFRASTRUKTURĘ, KLIMAT, ŚRODOWISKO 2021-2027

W przedmiotowym Programie (zwanym dalej FENX lub FEnIKS) mamy wiele świeżo uruchomionych konkursów. Wśród nich na absolutnie pierwszym miejscu należy wymienić FENX.02.02 Rozwój OZE w ramach którego nawet na 100% wsparcia w postaci bezzwrotnej dotacji oraz pożyczek (w tym oprocentowanej 0%) liczyć mogą projekty związane z produkcją biometanu oraz energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu.

Jeśli przedmiotowy obszar brzmi dla Państwa interesująco dodam tylko, że na tą chwilę to jedyna możliwość wsparcia projektów biometanowych. Konkurs trwać będzie do 12 grudnia 2024 roku.

Taką samą datą dla złożenia wniosku o dofinansowanie charakteryzuje się kolejny z uruchomionych naborów dla średnich przedsiębiorstw na zadania z zakresu efektywności energetycznej FENX.01.01. W ramach przytoczonego konkursu na dofinansowanie mogą liczyć te projekty, których zakres wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego i które prowadzą do poprawy efektywności energetycznej budynków, jak i linii/procesów technologicznych. Program daje możliwość sfinansowania do 100% kosztów kwalifikowanych projektu, na które:

  • w 85% składa się pożyczka z oprocentowaniem 0% oraz możliwością umorzenia do 49% oraz 
  • w 15% pożyczka udzielana na warunkach rynkowych.

Kolejna z możliwości, jaka pojawi 31 października 2024 z poziomu Funduszy unijnych i Programu o zasięgu krajowym FEnIKS dotyczy optymalizacji gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach (również dużych) w celu realizacji założeń GOZ. Interesuje Państwa ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów oraz zwiększenie wydajności materiałowej prowadzonych procesów technologicznych, wykorzystanie jako surowców pozostałości i odpadów z procesów produkcji (własnej lub zewnętrznej), jak również wykorzystanie w produkcji materiałów pochodzących z odzysku, w tym z procesów recyklingu lub przygotowania do recyklingu? Miło mi zaanonsować Państwu Działanie FENX.01.04 Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym, oferujące bezzwrotne wsparcie dla projektów z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego.

Na samym końcu stawki wymienić należy planowane do uruchomienia wsparcie w ramach działania FENX.02.01 Instrastruktura ciepłownicza na typ przedsięwzięć: Sieć ciepłownicza/chłodnicza dla efektywnych systemów ciepłowniczych o mocy zamówionej powyżej 5 MW. Dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji będzie można uzyskać na inwestycje w zakresie infrastruktury sieciowej, w tym budowy sieci ciepłowniczej (celem przyłączenia nowych odbiorców), modernizacji (przebudowy) sieci ciepłowniczej, budowy i przebudowy komór ciepłowniczych, przepompowni wody sieciowej oraz węzłów cieplnych, również jako układów hybrydowych, m.in. w wyniku likwidacji grupowych węzłów cieplnych.

Wyżej wymienione możliwości to tylko początek. Pora bowiem na kolejne źródło wsparcia.

FUDNUSZ MODERNIZACYJNY

Środki pochodzące z Funduszu Modernizacyjnego to przede wszystkim szansa na wsparcie projektów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w warunkach wysokosprawnej kogeneracji dla szerokiej grupy potencjach Beneficjentów. Do produkcji energii można wykorzystać OZE, ciepło odpadowe, paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.

Podkreślić jednak należy, że to jedna z ostatnich możliwości wsparcia projektów, które do produkcji energii zamierzają wykorzystać źródła kopalne, a mówiąc wprost gaz ziemny. Umowy o dofinansowanie dla przedmiotowego rodzaju projektów będą bowiem zawierane do końca 2025 roku, a po tym czasie wsparcia dla gazu ziemnego nie będzie wcale (właściwie dotyczy to wszystkich Programów wsparcia, nie tylko środków FM).

Tutaj również dopowiem, że podpisane umowy o dofinansowanie to ostatni etap procesu ubiegania się o dofinansowanie, obejmującego przygotowanie się do wnioskowania o wsparcie, opracowanie dokumentacji konkursowej, złożenie i ocenę projektu w NFOŚiGW oraz negocjacje przed podpisaniem samej umowy.

Nasuwa się pytanie: „A jak długo trwa cały proces”?. Odpowiadam: „Optymistycznie pół roku, średnio 9 miesięcy, a w wyjątkowych sytuacjach nawet powyżej roku”. Stąd też mamy ostatnie miesiące, kiedy projekty wysokosprawnej kogeneracji, opartej o gaz ziemny, mogą pozyskać dofinansowanie.

image

Nabory ogłoszone lub planowane do ogłoszenia z poziomu Funduszu Modernizacyjnego dla projektów z zakresu wysokosprawnej kogeneracji dotyczyć będą przede wszystkim Programów:

  • Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu – nabór skierowany dla Przedsiębiorców (bez względu na rodzaj prowadzonej działalności). Nabór aktualny!
  • Kogeneracja Powiatowa oraz Kogeneracja dla Ciepłownictwa – Programy skierowane dla przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, realizujących projekt w ramach systemu ciepłowniczego. Nabory planowane.

W przypadku Funduszu Modernizacyjnego nie mogę również pominąć nadchodzącego wielkimi krokami i oczekiwanego przez rzeszę Przedsiębiorców naboru dla magazynów energii elektrycznej. Konkurs powinien pojawić się jeszcze w 2024 roku (najpewniej w grudniu) i umożliwić pozyskanie wsparcia w formie dotacji nawet do 65% kosztów kwalifikowanych. W chwili obecnej zebrano uwagi do opublikowanego projektu Programu Priorytetowego i trwają prace nad uwzględnieniem wszelkich sugestii w treści dokumentu. Na publikację wyników z przeprowadzonych konsultacji musimy chwilę poczekać, ale już teraz dysponujemy bazą, która pozwoli nam na przygotowanie Państwa inwestycji do wnioskowania o wsparcie.

KRAJOWY PLAN ODBUDOWY (KPO)

Pora na najbardziej medialny Program, o jakim informacje nie cichną od kilkunastu miesięcy. Ciężko wywalczone środki Przedsiębiorcy w niedalekiej przyszłości będą mieli przeznaczyć na:

  1. Efektywność energetyczną i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych (B1.2.1). Przedsiębiorstwa sektora MŚP miały możliwość pozyskania wsparcia na zadania z zakresu zmniejszenia zużycia energii ze środków Kredytu Ekologicznego (dwa nabory za nami) oraz mają otwartą możliwość z poziomu środków FEnIKS, o których pisałam powyżej. Pora na wsparcie dla dużych podmiotów, na zadania przyczyniające się do ograniczania konsumpcji energii oraz redukcji gazów cieplarnianych,  jakie przyjdzie wraz z uruchomieniem jeszcze w III kwartału naboru w ramach inwestycji B1.2.1
  2. Inwestycje w źródła ciepła w systemach ciepłowniczych (B1.1.1)

Jeszcze w 2024 roku możliwość dofinansowania ma pojawić się dla działań polegających na wsparciu instalacji wykorzystujących do produkcji ciepła energię ze źródeł odnawialnych (w tym pompy ciepła i źródła geotermalne), paliwa gazowe (wyłącznie jednostki pracujące w warunkach kogeneracji) oraz inne technologie pozwalające na zastępowanie paliwa węglowego w ciepłownictwie systemowym. Planowany do uruchomienia konkurs bazować będzie na działaniu Ciepłownictwo Powiatowe, z jakiego przedsiębiorcy mieli możliwość korzystać już w 2020 roku.

Na uwagę zasługuje fakt, że jest to jedyny program, który wspierać będzie źródła ciepła oparte na biomasie.

  • Projekty energetyczne w ramach G3.1.4 Fundusz wsparcia energetyki (FWE)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad przygotowaniem do uruchomienia nowych instrumentów finansowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy, celem zachęcenia do realizacji inwestycji prywatnych oraz poprawy dostępu do finansowania w sektorach polskiej gospodarki, które są kluczowe dla transformacji energetycznej. Mowa przede wszystkim o wsparciu projektów dotyczących sieci elektroenergetycznych, budowy źródeł OZE, magazynów energii, instalacji zmniejszających energochłonność i emisyjność przedsiębiorstw czy infrastruktury do produkcji biometanu i biopaliw II generacji oraz  odnawialnego wodoru. Fundusz zakładający wsparcie pożyczkowe na minimalnym poziomie 200 mln PLN ruszyć ma jeszcze w III kwartale br.

FEnIKS, Fundusz Modernizacyjny oraz KPO to nie jedyne źródła, oferujące wsparcie dla projektów energetycznych. Do dyspozycji Przedsiębiorstw pozostają bowiem środki Kredytu Ekologicznego czy Funduszy Europejskich dostępnych z poziomu wszystkich 16 województw.

Jak Państwo widzą, możliwości jest naprawdę wiele. To doskonały moment na skonsultowanie Państwa pomysłów, wybór optymalnego źródła wsparcia oraz zdobycie środków na realizację Państwa projektów.

Jeśli spodobał się Państwu ten artykuł i chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej, z przyjemnością informuję, że podczas WEBINARU, zaplanowanego przez naszą firmę na 19 września o godzinie 11:00, szerzej omówię wszystkie wspomniane możliwości wsparcia.

Jak wziąć udział? Wystarczy wejść na stronę: https://metropolisdg.pl/webinar i zapisać się na wydarzenie!

Mam nadzieję, że usłyszymy się wkrótce!

image

A tych z Państwa, którzy już teraz mają pytania, zapraszamy do kontaktu mailowego paulina.walczak(at)metropolisdg.pl

Z nami Państwa inwestycja będzie w dobrych rękach!!!

Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Rozbieramy program „Mój rower elektryczny” na sposób matematyczny. Ile czasu trzeba jeździć elektrycznym bicyklem żeby osiągnąć założone w programie wskaźniki? Okazuje się, że koszt jednej niewyemitowanej dzięki dopłatom tony CO2 jest astronomiczny.
IMG 20240904 090946
Technologie wspiera:
Enea może kontynuować przetarg na gazową elektrownię w Kozienicach w kształcie, który kwestionował w odwołaniu Siemens. Choć o kontrakt na tę inwestycję zapowiada się ostra rywalizacja, to Polska i tak stanowi tylko niewielką część globalnego rynku, o który walczą najwięksi dostawcy turbin gazowych.
Power station under moody cloudy sky aerial view
Elektrownia Kozienice. Fot. Depositphotos
Ujawniono w końcu wszystkie zaplanowane kwoty, jakimi w 2025 roku planuje wpompować w górnictwo węgla kamiennego. Po zsumowaniu wychodzi ponad 9 miliardów złotych, przetransferowanych na kilka sposobów. 
górnictwo
Rynek energii rozwija:
Rady dla decydentów: Zamiast męczyć się z odpowiedziami na trudne pytania lepiej iść na wagary albo zostać na drugi rok w tej samej klasie. Satyryczny Przegląd Energetyczny Prof. Konrada Świrskiego
Depositphotos 49497211 XL
Rynek energii rozwija: