Menu
Patronat honorowy Patronage

Energa rozpoczęła budowę hybrydowego magazynu energii o poj. 27 MWh

Warszawa, 21.11.2018 (ISBnews) – Energa rozpoczęła budowę największego w Polsce magazynu energii o pojemności 27 MWh przy należącej do Energi Wytwarzanie farmie wiatrowej Bystra k. Pruszcza Gdańskiego, podała spółka. Energa Wytwarzanie podpisała umowę na budowę hali, w której będzie zamontowany i eksploatowany hybrydowy bateryjny magazyn energii elektrycznej. Będzie to element prototypowego systemu poprawiającego bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych. Harmonogram projektu przewiduje uruchomienie magazynu w II połowie 2019 r.

"Budowa magazynu jest przełomowym w polskiej energetyce przedsięwzięciem realizowanym przez Grupę Energa (spółki Energa Wytwarzanie oraz Energa Operator), Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Hitachi w ramach wspólnego projektu 'Smart Grid Demonstration Project in Poland'. Celem przedsięwzięcia jest budowa demonstracyjnego systemu ochrony sieci elektrycznej, który docelowo umożliwi odpowiednie zarządzanie dużą liczbą farm wiatrowych. Służyć temu będzie system automatyki SPS (Special Protection Scheme) oraz hybrydowy magazyn energii elektrycznej (BESS), zlokalizowany przy farmie wiatrowej Bystra, należącej do Grupy Energa" – czytamy w komunikacie.

W październiku br. Energa Wytwarzanie uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę budynku magazynu. W przetargu wyłoniono wykonawcę budynku – Przedsiębiorstwo Budowlane PBI Niewczas, Patoka. 20 listopada 2018 r. podpisano umowę na realizację budowy budynku magazynu. Będzie on zlokalizowany przy farmie wiatrowej w Bystrej k. Pruszcza Gdańskiego, blisko stacji elektroenergetycznej. Zgodnie z projektem hala magazynu będzie miała zabudowę parterową (powierzchnia ok. 1 200 m2), podano także.

"Prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Harmonogram projektu przewiduje uruchomienie magazynu w drugiej połowie 2019 r. Następnym etapem, po zakończeniu budowy, będzie roczny okres testów tej innowacyjnej technologii. Zostanie oceniona m.in. wydajność magazynu oraz możliwość zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę" – czytamy dalej.

Hybrydowy magazyn energii elektrycznej (BESS) – o mocy 6 MW oraz pojemności 27 MWh – będzie się składał z dwóch zespołów baterii: litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych. Pozwoli on przede wszystkim na przetestowanie rozwiązań pozwalających na ochronę sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych przed przeciążeniami, a także praktyczne sprawdzenie możliwości wykorzystania tego typu technologii na potrzeby bilansowania niedoborów bądź nadmiaru produkowanej energii.

"W wyniku partnerstwa doświadczonych liderów w zakresie rozwoju i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie energetyki odnawialnej powstanie inteligentny system zarządzania siecią, którego istotnym elementem jest magazyn energii w Bystrej. Te innowacyjne przedsięwzięcie wpisuje się w naszą strategię zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju i działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej pracy systemu dystrybucyjnego spółki. Grupa Energa inwestuje w nowe technologie. Mamy także doświadczenia w zakresie innowacyjnych rozwiązań w magazynowaniu energii. Nasza spółka Energa Operator zbudowała w okolicach Pucka na Pomorzu magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w kraju" – powiedziała p.o. prezesa Energi Barbara Alicja Klimiuk, cytowana w materiale.

"Cieszymy się, że wdrażamy kolejny projekt optymalizujący wytwarzanie energii elektrycznej z OZE. Magazynowanie energii to wyzwanie, z którym prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć każdy wytwórca energii z OZE. Mamy nadzieję, że nasz przykład zainspiruje pozostałe podmioty z branży do rozwijania nowoczesnych magazynów energii, gdyż chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo i pewność dostaw energii do sieci, a ostatecznie do końcowego odbiorcy" – dodał prezes Energi Wytwarzanie Piotr Meler.

Budowa hybrydowego bateryjnego magazynu jest odpowiedzią na problem niestabilności związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej z OZE. W tym przypadku produkcja jest bezpośrednio zależna od warunków atmosferycznych. Bezwietrzna pogoda (w przypadku farm wiatrowych) lub przy długotrwałym zachmurzeniu (w przypadku paneli PV) może spowodować niedobór mocy. Z kolei, w skrajnie odwrotnych przypadkach, istnieje ryzyko nadmiaru wyprodukowanej energii w stosunku do aktualnych potrzeb systemu, prowadzącego do przeciążenia sieci energetycznych. Dlatego też rozwój nowoczesnych magazynów energii przechowujących nadwyżkę wytworzonej energii i w razie potrzeby oddających ją do sieci jest niezbędny, aby zwiększać udział OZE w produkcji energii elektrycznej na szerszą skalę, wskazano także.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

(ISBnews)

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu