Sejm skierował projekt ws. cen energii do komisji

Warszawa, 28.12.2018 (ISBnews) - Sejm skierował po pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw do Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Komisji Finansów Publicznych z terminem złożenia sprawozdania umożliwiającym głosowanie nad projektem na bieżącym posiedzeniu.

Sejm odrzucił natomiast wniosek o dodatkowe skierowanie projektu ustawy do Komisji Gospodarki i Rozwoju.

W czasie dyskusji nad projektem minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewniał, że skutki projektowanych rozwiązań nie odnoszą się jedynie do 2019 r.

"[Zgodnie z projektem] stawka akcyzy wynosi 5 zł/MWh. Żadna data nie jest wpisana, jest to na stałe zmieniona akcyza" - powiedział Tchórzewski w Sejmie.

Dodał, że stawki opłaty przejściowej też zostały na stałe obniżone.

"Jeśli chodzi o rok 2020, jest kwestia dodatkowych środków, które są potrzebne, żeby te rzeczy uwzględnić i jestem przekonany, że w ciągu 2019 potrafimy także zabezpieczyć nasze społeczeństwo i przedsiębiorców na rok 2020" - podkreślił minister.

W projekcie nowelizacji przewidziano zmniejszenie poziomu podatku akcyzowego z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh. Szacowany wpływ na budżet państwa to 1,85 mld zł netto. Obniżeniu ulec ma również opłata przejściowa o 95% dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej. Szacowany wpływ to 2,24 mld zł. Zaproponowano także wypłatę utraconych przychodów przedsiębiorstwom obrotu oraz dystrybucyjnym przez tworzony Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Na bezpośredni zwrot utraconego przychodu spółek obrotu zaplanowano 4 mld zł. Czwartym elementem zaplanowanego mechanizmu jest zasilenie kwotą 1 mld zł krajowego systemu zielonych inwestycji.

(ISBnews)

 

Komentarze

Autor

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PG SilesiaPGEPSE